ruskeasanta

rivariin!

ollaan muuttamassa ko.alueelle ja vaikuttaa rauhalliselta. Onko lähikaupat missäpäin ja miten muuten ruskeasantalaiset olette viihtyneet
?? Olen töissä Hgissä ja busseja menee melko hyvin ainakin tuusulan väylältä.

5

922

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaan

      Viinakauppa on lähin Korsoon keskusta.Yleensä en käy muissa kaupoissa. Haudalla käyn joka päivä.

      • ole lähempänä

        tikkurilan alko tai tammiston


      • niin on
        ole lähempänä kirjoitti:

        tikkurilan alko tai tammiston

        Tiksiin on rapiat 2 kilsaa matkaa.


      • ei ole tärkein
        niin on kirjoitti:

        Tiksiin on rapiat 2 kilsaa matkaa.

        vaan ajattelin ihan normaalia ruokakauppaa ja muuten rauhallisuutta yms...


      • entinen rusalainen
        ei ole tärkein kirjoitti:

        vaan ajattelin ihan normaalia ruokakauppaa ja muuten rauhallisuutta yms...

        Tuli elettyä puolet lapsuudessa siellä Rusalla ja onhan siellä Ristipurossa pieni K-kauppa, ja samassa rakennuksessa on kangaskauppa ja nykyään kaksi pizzeriaa.
        Toinen kauppa oli ainakin silloin Harjusuon puolella (mikä on käytännössä Rusaa) ja siinä oli posti.

        Rauhallista seutua se on kyllä eikä meteliäkään kuulu lentokentältäkään kun asuinalue on kiitoratojen katveessa. Siellä Tuuskin toisella puolella (siellä hautausmaan puolella) oleva motocross-ratakin hiljeni joskus vuosia sitten kun kilpailut kiellettiin. Sieltä kuului parina viikonloppuna vuodessa pärinät pahastikin, mutta eihän se nyt pojankloppeja häirinnyt, päinvastoin..
        Omakotialuettahan Rusa on, Ristipurossa pari pientä kerrostaloa (vissiin omistusasuntoja). Pari urheilukenttää löytyy joista aiemmin jäädytettiin talvella molemmat, nykyään ainakin Harjusuon kenttä (isompi kenttä).

        Päiväkoteja löytyy ainakin kaksi. Koulut on Simonkylässä ala-aste n. kilometrin päässä ja yläaste Tikkurilan kupeessa Peltolan yläaste jonne matkaa reilut 2 kilometriä.

        Julkinen liikenne on seutubussit joita kulkee varmaan vieläkin noin puolen tunnin välein Stadiin. Tikkurilaan kulkee pari-kolme dösää, sieltä pääsee junalla eteenpäin. Matka-ajat oli Stadiin dösällä parhaimmillaan 40-45min., Tikkurilan kautta junalla nopeimmillaan n. puoli tuntia.

        Tuossa nyt joitain juttuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1682
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      203
      1322
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      77
      1283
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      962
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      898
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      844
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      799
    Aihe