Salametsästäjien oletetaan teurastaneen norsut erityistä julmuutta osoittaen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607044832628_uu.shtml
Norsujen raaka salametsästys Afrikassa 1980-luvun kuluessa johti norsujen lukumäärän romahtamiseen lähes 1,4 miljoonasta yksilöstä noin 600 000 eläimeen. Norsunluun kauppakielto tuli voimaan maailmanlaajuisesti 1989 (tosin eräät maat saivat myydä lainvoimaisesti 13 vuoden norsunluuvarastonsa vuonna 2003).
Norsunluukauppakiellosta huolimatta salametsästys rehottaa. Erityisesti hyvin monet eurooppalaiseen "sivistyneistöön" itsensä lukevat, korkeasti koulutetut ja kalliisti "elämysmatkailevat" ovat hyvin mieltyneitä julmalla ja laittomalla tavalla myyntiin saatettuun norsunluuhun koruissa, laukuissa, koriste-esineissä ynnä muissa vastaavissa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607044832628_uu.shtml
Norsujen raaka salametsästys Afrikassa 1980-luvun kuluessa johti norsujen lukumäärän romahtamiseen lähes 1,4 miljoonasta yksilöstä noin 600 000 eläimeen. Norsunluun kauppakielto tuli voimaan maailmanlaajuisesti 1989 (tosin eräät maat saivat myydä lainvoimaisesti 13 vuoden norsunluuvarastonsa vuonna 2003).
Norsunluukauppakiellosta huolimatta salametsästys rehottaa. Erityisesti hyvin monet eurooppalaiseen "sivistyneistöön" itsensä lukevat, korkeasti koulutetut ja kalliisti "elämysmatkailevat" ovat hyvin mieltyneitä julmalla ja laittomalla tavalla myyntiin saatettuun norsunluuhun koruissa, laukuissa, koriste-esineissä ynnä muissa vastaavissa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
...että Tullivirkailija Wang, iltalehti ja nimimerkki a v a puhuvat kaikki joutavaa paskaa.
Lienemme olettamuksinemme varsin lähellä totuutta.
Mietihän nyt vielä itsekin; salametsästäjä haluaa ainoastaan sen norsunluun, eikä muuta. Siitähän hänelle maksetaan.
Eikö olisikin edullisinta ja tehokkainta saada norsu hengiltä mahdollisimman äkkiä ja häipyä paikalta pikaisesti arvosaalis mukana. Miksi siis jäädä osoittamaan erityistä julmuutta eli kiduttamaan eläintä?
Jopas,jopas.Ei nyt sentään tarvi paskanpuhujaksi
mainita.Juttu oli by the way muissakin lehdissä.Eikä jutussa sanottu "kidutuksesta" mitään,mutta salametsästäjien tappamistyyli voidaan kyllä sellaiseksi katsoa.Missä umpiossa oikein elät,kun et ole nähnyt miten norsuja salametsästetään ja millaisin asein ?
Millä tavalla paskajuttu muuttuu totuudenmukaisemmaksi, jos se julkaistaan monissa lehdissä?
Suora lainaus iltalehden artikkelista: "...tullivirkailija Wang kertoi. - Oletamme, että salakuljettajat ovat teurastaneet nämä norsut julmasti."
Väitteet julmuudesta perustuivat siis PELKKÄÄN OLETUKSEEN. Eikös vaan olekin hyvä pohja luotettavalle uutisoinnille?
Kysyn vielä uudelleen; Jos olisit itse salametsästäjä, eikö olisikin edullisinta ja tehokkainta saada norsu hengiltä mahdollisimman äkkiä ja häipyä paikalta pikaisesti arvosaalis mukana?
Miksi pitäisi jäädä osoittamaan erityistä julmuutta eli kiduttamaan eläintä?
on olemassa,mutta jos perustat tietosi IS:n juttuun (pelkästään),niin lycka till !
Joo,olis varmaan edullisinta ja tehokkainta,mutta salametsästäjillä ei ole sellaisia välineitä,jolla norsut voi lahdata edullisesti ja "tehokkaasti".Ja näin kyllä kysymyksen aikaisemmin,mutten viitsinyt edes vastata, kun tiedot on tuolla tasolla(tai siten pelkkä provo.
Kai ymmärrät itsekin,että laitonta kauppaa eivät
tee "kiltit", laillisesti ja nätisti lahtaavat tahot,vaan "köyhät barbaarit".IS:n(kin)"oletus" johtuu juuri tästä tiedosta.
No mitä opimme tästä?
Senkö, että parannamme Afrikan norsujen oloja parhaiten hankkimalla niiden salametsästäjille tarpeeksi tehokkaat aseet?
Silloinhan asiat olisivat kertakaikkiaan loistavalla tolalla: Enää ei tarvitsisi tullivirkailija Wangin OLETTAA eläimiä teurastettavan julmasti, eikä IS:n UUTISOIDA asista, eikä nimim. a v a :n tuohtua ja aloittaa täällä keskusteluja, eikä sinulla ja minullakaan enää olisi joutavanpäiväisyyksiä, joista kinata keskenämme.
Taisimme pelastaa maailman, vai mitä?
olisi sekin,että salametsästäjillä olisi edes kunnon aseet.Eivät toki "loistavalla tasolla"
asiat olisi silloinkaan,koska vuodesta 1989 norsunluukauppa on ollut laitonta.Minusta ainakin tällainen lainrikkominen on uutisen arvoinen.
Varakkaat ihmiset ympäri maailman ovat onneksi enenevässä määrin tajunneet olla haluamatta julmalla tavalla teurastettavien norsujen syöksyhampaita tai muitakaan osia.Voin kuvitella,että Kiinassa,jossa koko eläinsuojelulakia ei edes tunneta tällaisille tuotteille on viellä kysyntää.
Uutisoinnin laadustahan tässä on koko ajan ollut kyse.
Alkuperäisen uutisen varsinainen asia oli se, että on onnistuttu tekemään poikkeuksellisen suuri norsunluutakavarikko.
Miksi uutista piti vielä erikseen värittää lisäämällä siihen tullivirkailija Wangin OLETUKSET? Eikö uutisoinnin pitäisi perustua tosiasioihin?
Wangin epämääräiset oletukset taas saivat nimimerkki a v a :n tunteet kuumenemaan, minkä vuoksi hän avasi täällä uuden keskustelun JA LEVITTI MAHDOLLISESTI PERÄTÖNTÄ TIETOA EDELLEEN.
Paraniko Afrikan norsujen asema jotenkin niistä kertomalla?
>Väitteet julmuudesta perustuivat siis PELKKÄÄN OLETUKSEEN. Eikös vaan olekin hyvä pohja luotettavalle uutisoinnille?>
Olen ollut paikan päällä. Nähnyt Afrikassa kuinka eläimiä - eläviä ja jo puolikuolleita, on kohdeltu niitä työkseen tappavien toimesta. Ei-inhimillisestä kohtelusta puhun (nisäkkäiden, uhanalaisten merenelävien jne.).
>>>eikä nimim. a v a :n tuohtua ja aloittaa täällä keskusteluja>>>
Minä en ole tuohtunut. Olen äärimmäisen surullinen monesta kärsimyksiä aiheuttavasta turhaakin turhemmasta asiasta joka on maailmassa arkipäivää.
Keskustelen täällä milloin keskustelen, avauksia teen milloin koen tarvetta niin tehdä. Luonnollisestikin näin jokaisen palstoilla pistäytyvien kohdalla.
Mukavaa kesää.
Lainaus IL:n uutisesta:
"...tullivirkailija Wang kertoi. - Oletamme, että salakuljettajat ovat teurastaneet nämä norsut julmasti."
Huomaa erityisesti sana OLETAMME!
On ihan mahdollista, että olet ollut Afrikassa ja nähnyt siellä eläinten huonoa kohtelua. Ei sitä kukaan kiistä. Mutta millä logiikalla sinun Afrikassa käyntisi ja siellä mahdollisesti näkemäsi asiat todistavat tullivirkailija Wangin oletukset oikeiksi?
"§9.2
Salametsästys on tälläkin hetkellä norsujen pahin uhka, ja norsunluun kysyntä on niin suurta, että salametsästäjät eivät kaihda mitään. Norsuja tapetaan rynnäkkökivääreillä, myrkytetyillä nuolilla, käsikranaateilla tai jopa myrkyttämällä niiden juomavesi, mikä tietää monien muidenkin eläinten kuolemaa. Salametsästäjät toimivat myös suojelualueilla (ryhmä 11, Afrikannorsun suojelu)"
_____________________________
http://www.chuaychangthai.com/ThaiEles/small/ele1.jpg
http://www.iucn.org/places/brac/images/mike.jpg
http://www.sanwild.org/NOTICEBOARD/news2005/pics/elehunt.jpg
Tässäkään ei ihminen aiheuta norsuille paitsi kärsimystä. Norsut "koulutetaan" kepin avulla, jonka päässä piikki, yleensä koukkumallinen. Tällä koukulla aiheutetaan kipua norsun herkälle korvantausalueelle, jotta se saataisiin tekemään asioita joiden näkemisestä osa ihmisistä haluaa maksaa:
http://www.robisonphoto.com/projects/portfolio/images/3264 elephants.jpg
______________________
Tämä norsu oli vuosikymmenet sirkuksen "vetonaulana":
http://www.all-creatures.org/ha/img/kozo1_s.JPG
Samaisen, ihmisille viihdykettä tarjonneen norsun matkan pää:
http://www.petaworld.com/page/whip.jpg
Norsu- ja vähän muutakin asiaa:
http://ww.postcardman.net/animals_elephant.html
http://www.petaworld.com/fightcircus.asp
Julmimpia materiaaleja (kuvat/videot etc.) vielä elävistä, vaikeasti haavoitetuista/myrkytetyistä norsuista, joiden syöksyhampaat on jo katkottu myyntiin vietäviksi, ei sovi tälle palstalle sääntöjen puitteissa nähtäville laittaa, ikävä kyllä.
Onko kyse siis pelkästä oletuksesta? Ei ole.
Aurinkoisia kesäpäiviä.
Edelleen ja yhä vielä; kyseessä ovat pelkät oletukset.
Tullivirkailija Wanghan sanoi "OLETAMME". Tullivirkailija Wang ja tuntemattomiksi jääneet muut ihmiset siis vain OLETTIVAT, että kyseiset norsut oli tapettu julmasti. Sen enempää virkailija Wang kuin sinä tai minäkään ei ollut paikalla näkemässä mitä tapahtui.
On mahdollista, että lopetus oli julma. (No onhan se jollain tapaa julma aina, hmh!) Mutta yhtä mahdollista on, että eläimet oli lopetettu mahdollisimman nopeasti ja kivuttomasti. Emme tiedä. Eikä tiedä tullivirkailija Wangkaan.
Mietipä vielä itsekin. Jos olisit salametsästäjä, eikö olisikin edullista, että eläin saataisiin hengiltä heti, jotta päästäisiin nopeasti keräämään arvokas norsunluu ja pakenemaan paikalta mahdollisimman äkkiä. Miksi viivytellä ja kasvattaa kiinni jäämisen riskiä?
Mitä tulee rosvojoukko petaan, kyse on huuhaa-porukasta, joka tökeröitten lavastustensa kuvauksissa syyllistyy törkeään ja hirvittävään eläinrääkkäykseen. En usko, että moisen törkysaastan kuvaamisella ja levittämisellä saavutetaan mitään hyötyjä eläinsuojelun saralla.
Tuossa oli vain yksi PeTa:n linkki. Ja kaikista aiheista löytyy tietoa monilta luetettavilta tahoilta, esim. tutkijoiden/kansainvälisten yhteistyöprojektien ynnä muiden sivuilta (tuossa esim. kuvaus norsujen salametsästyksestä mm. kranaatein). Otapa yhteys esimerkiksio Afrikan luonnonsuojelualueiden hoitajiin. Näin nettiaikana se on helppoa. Voit halutessasi pyytää vaikka kuvamateriaalia alueiden paljastuneista järkyttävistä salametsästystapauksista.
Sinähän julistat ja paasaat kuin paraskin lestadiolainen ja/tai jehovan todistaja.
Usko nyt hyvä ihminen, että emme ikinä saa varmuutta siitä, millä tavalla Taiwanin tullissa olleiden syöksyhampaiden "luovuttajat" kuolivat.
Tarkoitus ei ole mitenkään väheksyä salametsästyksen kohteeksi joutuvien eläinten kärsimyksiä, mutta en jaksa uskoa sitäkään, että esittämäsi kaltainen oletusten levittely ja eläinten kärsimyksillä herkuttelu (mukaan lukien petan lavastukset) voisi juurikaan parantaa uhanalaisten eläinten asemaa.
Kiitän kommenteista :)
Muuten, jossain määrin ihmetyttää (oletan nyt, että tässä keskustelussa esiintynyt nimim. a v a ja rekisteröity nimimerkki a.v.a ovat yksi ja sama henkilö, toivottavasti ei mene oletus pieleen), että mitä varten eläinsuojelijaksi itsensä nimittänyt henkilö haluaa luetella suosikkilinkkiensä joukkoon petan lavastamat eläinrääkkäysvideot.
Kuinka usein niitä täytyy katsella oikeaksi eläinsuojelijaksi päästäkseen? Ja saako niitä katselemalla jotakin erityisen vahvoja kicksejä?