ihminen tarvitsevat ystävän, Jeesuksen, joka antaa synnit anteeksi ja vie taivaan kotiin. On olemassa siis Jumala, joka ei vaadi lain tekoja, vaan Hän on täyttänyt lain meidän puolestamme (lue Uusi testamentti). Myös Vanhan testamentin monet kohdat ovat 'punaisena lankana' monine viitteineen kertomassa, että on tulossa Messias, Jeesus. Hän on jokaisen ihmisen ainut, lopullinen turva tässä turvattomassa ja enenevässä määrin arvaamattomassa maailmassa. Kannattaa lopettaa keskinäinen kiistely nyt tähän ja olla mieluummin rakentavassa hengessä, sillä me olemme jokainen ihminen siinä mielessä samassa asemassa, että täältä on kerran lähdettävä, olimmepa minkä uskonnon kannattajia tahansa. Jokainen olemme Jumalan luomia ja tämä sama Jumala vain odottaa, että tulet Hänen tykönsä. Se tapahtuu siten, että pyydät, että Hän näyttää sinulle tien luokseen. Se tie on Jeesus. Pyydä siis näin:'En vielä tunne sinua Jeesus, mutta jos olet olemassa, niin tule minun sydämeeni ja anna syntini anteeksi sekä vie minut kerran luoksesi, kun lähtöhetkeni tulee. Amen.' Eräs laulu sanookin:'Jonk' on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa, kuin on tähti taivahalla, lintuemon siiven alla.' (Voit kirjoittaa ja esittää mielipiteesi vaikka sivuilleni: www.angelfire.com/rpg/uskotoivorakkaus) Aikomukseni on joulun aikaan saada vähän muutoksia sivuilleni, kun saan silloin mahdollisesti lisää opastusta sivujen teossa. Kiva, jos annat mulle vaikka vähän vinkkejä sivuilleni!)
Kristitty,juutalainen,muslimi ym.
jokainen
2164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jaaha, että "ei tapella", mutta kuitenkin vaikuttaisit olevan sitä mieltä, että vain oma uskosi on oikea?=) Muistutan taas, että Jeesuskin oli vain ihminen. Ja juutalainen, joten voisimme johtaa tässä ajatuksen: Jeesus on Herra -> Jeesus oli juutalainen -> Juutalaiset ovat Herra.=) Siis kaikki palvomaan juutalaisia.=)
Eikä herneitö nenään, jooko?=)
Ei Jeesus esim. sanonut, että usko häneen pelastaa, "vaan sinun uskosi on tehnyt sinut terveeksi".Pitää vain uskoa vahvasti niin kaikki toivomukset toteutuvat. Kun Pietari käveli järven pinnalla, niin häntä ei kannatellut Jeesuksen usko vaan Pietarin oma usko ja heti kun hän alkoi epäillä katsoessaan ympärillään myrskyävää Gennesaretin järven pintaa,hän vajosi,josta hänet sitten Jeesus pelasti.