Vanhat vs. nuoret

Paikkakuntani helluntaiseurakunnassa vanhan sukupolven edustajat pukeutuu konservatiivisesti eikä ehostuksesta tietoakaan, kun taas nuoret kulkee paljastavissa muotikuteissa pakkelit naamassa eikä niitä melkein uskoviksi uskokaan. Hyvä kun vanhat pystyy virsiä veisaamaan kitaran säestyksellä, mutta samalla nuoret hilluu ties missä gospelkonserteissa ja on niin menevän oloisia muutenkin. Onko paikkakuntani poikkeus vai onko helluntailaisuudessa käynyt ihan yleisesti niin, että vanhat ja nuoret on niin sanotusti eri planeetalta? Miltä näyttää helluntailaisuuden tulevaisuus?
7237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

eräskin neito kulki rinnat puolipaljaana kun taas vanhempi nainen kireä nuttura sykkyrässä.

Äänestä

Tulee ihmisiä......

Äänestä

niitten ei vaan enää tartte kiillottaa ulkokuortaan kun noinkin kelpaavat, Turhat hömpötykset on takana. Ja paremman näkösii ovatkin kun ovat ilman pakkeleita.
Tuu ite vanhaks, niin muuta tiedät.
Pitääkö vanhankin jaksaa joka puolella juosta, kyllä se Jumala siellä seurakunnassakin on, ei sitä tarvi joka gospelista ehtiä ja hihhuloida.
Jeesus tulee hiljaisessa tuulen hyminässä, eikä siihen tarvita erikoisia tehosteita ja valoja kun Häntä mennään kohtaamaan.
Ei pidä katsoa ketään vanhempaa ylen. Ovat sitä itsekin joskus, siis vanhoja, kaikkien kanssa pitää tulla toimeen ja kaikki kuuluu seurakuntaan. Älkää hyvät ihmiset alkako syyllistämään vanhoja. Eläkää ja kunnioittakaa heitä, he ovat jo nähneet uskon elämän tuulet ja tyynet. Siunatkaa älkääkä arvostelko.

Äänestä

että nuoret ovat nuoria ja sitä rataa?
suomalaiset neljä-viisikymppiset ovat kyllä varsin jumissa, ja niin ne ovat seurakunnassakin.

helluntailaisuuden tulevaisuus näyttää valoisalta. uusi sukupolvi skulaa. tuetaan nuoria niin seurakunnassa, kuin sen ulkopuolellakin.

Äänestä
  • Näin on paraasta toimia. Itse viihdyn hyvin itseäni nuorempien kanssa. En myöskään aliarvioi vanhempia ihmisiä. Molempia ryhmiä tarvitaan seurakunnissa ja vielä enemmän niitten ulkopuolella.

    Äänestä

Aika tekee muodillekin tepposet. Nuttura on nyt liian tiukka ja Lordikampaus IN. Nuoret seuraavat aikaa ja vanhemmat omia perinteitä.
Ja haistattavat nuorille ja nuoret aikuisille´.
Jumala seuraa muoti-ilmiöitä ja repii partaansa.
Vanhalle ja nuorelle mikään ei ole hyvä kun se Jumala käskee.

Äänestä

Eikös sama tilanne ole aina...Ihan joka sukupolvessa...Revitään vaan eri asioista kuilua isommaksi..

OOn kuullu juttua ku kaverin iskä sai taistella siitä että kitaraa sai soittaa kokouksissa..Tai haitaria! Niin... Minkäs me itsellemme teemme...Kunhan rakkaus vain riittäis, rakkaus Jeesukseen ja siihen perheeseen jonka Hän on meille antanut, kaikista sen heikkouksista huolimatta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huh huh kirjoitti:

Paikkakuntani helluntaiseurakunnassa vanhan sukupolven edustajat pukeutuu konservatiivisesti eikä ehostuksesta tietoakaan, kun taas nuoret kulkee paljastavissa muotikuteissa pakkelit naamassa eikä niitä melkein uskoviksi uskokaan. Hyvä kun vanhat pystyy virsiä veisaamaan kitaran säestyksellä, mutta samalla nuoret hilluu ties missä gospelkonserteissa ja on niin menevän oloisia muutenkin. Onko paikkakuntani poikkeus vai onko helluntailaisuudessa käynyt ihan yleisesti niin, että vanhat ja nuoret on niin sanotusti eri planeetalta? Miltä näyttää helluntailaisuuden tulevaisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu