Jokaisena itsenäisyyspäivänä vien jotain, vähintään kukan, kynttilän tai jotain paikkakuntani saksalaisten muistomerkille tai haudalle. Kiitokseksi heidän uhrauksistaan kansamme itsenäisyyden ja vapauden puolesta vuosina 1918 ja 1941-44.
Kiitos Teille.
Kiitos Teille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jokaisena itsenäisyyspäivänä käyn venäläisten sotavankien haudalla vieden sinne kukkia. Heitä saamme kiittää siitä etteivät Lapin polttaneet rosvojoukot polttaneet myös koko eteläistä Suomea.
Kiitos Teille.
Joka ikinen iytsenäisyyspäivä kusen itäänpäin ja kiitän suomalaisia veteraaneja siitä, että eivät päästäneet idän rosvojoukkoja ja tuholaisia hävittämään maatamme, kuten hävittivät Karjalaa ja Baltian maita.
joka ikinen itsenäisyyspäivä on vapaapäivä. eli edellisenä iltana voi hyvin vetää kännit. Hyvä, että keskiolut saatiin pois alkosta jo ajat sitten. Vuonna 1969!
Kiitos Teille.
itsenäisyyspäivä itken niitä jotka kuolivat 1809 sodassa, ja niitä jotka kuolivat nälkään 1866-1869.
Ja niitä jotka nuo muistot mielessään, lähtivät rakentamaan parempaa Suomea...
Osa heistä ammuttiin, tämänmaan lukuisiin hiekkamonttuihin, mutta osa sai äänessä kuuluviin...
oletko sinä kokenut sosiaalista nousua viimeisen 20 vuoden aikana... jos olet, niin taitaa kukat olla väärällä patsaalla...
Vai onko joskus joku "rikas" vaapaa-ehtoisesti luopunut jostain... ja kun %-kansantalpuden jakauma/kapita on s.p. vakio... niin jotain on joltakulta otettu... keneltä?
Kun 70-luku on takana päin, niin voisi sanoa, että eläkeläisiltä ainakin, ja siltä 10% vähiten tienaavia...
Missäs on sun tervehdys 1939-1940 sodan uhrauksille (ainut oikeutettu sota euroopassa, hyvin pitkään aikaan...). HÄPEÄ.
myös itsenäisyyspäivä, tietää historiaa lukenut, että ilman saksalaisia olisi noidenkin vuosien sodilta vältytty.
muistan olla kiitollinen siitä, että Saksa hävisi sotansa emmekä saaneet sieltä kuningasta. Eläköön suomalainen demokratia!
Joka ikisenä itsenäisyyspäivänä ihmettelen eikö toista maailmasotaa saada vieläkään saatu pääyttymään.
että Neuvostoliitto palautti suomen herrat ja kusipäiset sotakiihkoilijat maanpinnalle.
Samalla kiroan mielessäni ne valkoiset murhaajat, jotka suorittivat v. 1918 suomalaisen työläisväestön kansanmurhan ihailemiensa Saksalaisten avulla.
On todella hieno asia, että Neuvostoliitto polkaisi Saksan suohon ja samalla laittoi ojennukseen suomalaiset paskaöykkärit.
On tosiasia, että Neuvostoliitto palautti suomeen demokratian. Viisaus alkaa tosiasioiden tunnustamisesta.
neukkuja oltais natsi tyrannian alla.