Ylimääräinen asukas

torpan alla

Kesämökimme, vanha torppa sijaitsee matalan merenlahden pohjukassa. Olemme havainneet viime viikolla mökin alla asustavan ylimääräisen asukin, jota emme vielä ole tunnistaneet. Se ei ole villikissa, joita niitäkin alueella aiemmin paljon oleili. Se on musta, liikkuu iltahämärissä ja yöllä, on tunkeutunut talon alta viemäriputkea myöten myös biojäteastialle, jota säilytimme tiskialtaan kaapissa. Illalla vaan kuului "mätkähdys" kaapista ja kaappi oli aivan sotkuinen. Samoin villat oli nyhdetty viemäriaukosta pois. Reikä on kyllä melko iso, joten sieltä mahtuu kyllä hiirtä isompi eläinkin nousemaan. Vahvimmin epäilemme sen olevan minkki. Talolta on rantaan noin 50 metriä.
Miten hävittää ko. eläin???

3

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotanloukku

      Rotanloukku ,samanlainen kuin vanhanajan hiirenloukut. Laita se narulla kiinni ettei vie mennessä jos jää huonosti kiinni. Pyydettiin eräs kevät kymmenkunta rottaa varastosta. Tuntui ettei ne lopukkaan. Ne ovatkin tosi veijareita , piti kaikki kekseliäisyys ottaa käyttöön.
      Ethän vain omista avonaista kompostia että saavat ruokailla .

    • tälleen........

      on isompi kuin rotanloukku, minkki ei mahdu rotanloukkuun, on sen verta iso eläin.

      minkinloukkuun joku mädäntynyt lihanpala tms. syötiksi, sit kun se jää sinne kiinni, niin loukku minkkeineen esim. jätesäkkiin, pussin suuhun imurin letku ja auto tyhjäkäynnille vaikka 15-20 minuutiksi, kuolee taatusti. Tälleen meillä tapettiin rottia, niille piti olla minkin loukku kun olivat niin isoja, että eivät mahtunu rotanloukkuun ja ruo roskapussi-idea toimii, rotat varsinkin oli aggressiivisia loukkukin piti nostaa rautalangalla pussiin ettei se repis ihoa loukun raoista.

    • nepsu

      Miksi se pitäisi hävittää? Etkö voisi tilkitä sitä viemäriputkea vaikka teräsverkolla, niin ettei elikkö pääse putkeen? Teräsverkko putken päähän olisi varmasti helpompi ratkaisu kun lähteä minkkiansaa virittämään. Luonnon eläimet kuuluvat mökkielämään, turha yhtä minkkiä on kauhistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4182
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2473
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1112
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      101
      923
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe