kannattaa lukea tämä parhaan mahdollisen asiantuntijan kirjoitus ja vasta sitten ottaa kantaa
http://www.kaapeli.fi/akys/historiikki.html
http://www.kaapeli.fi/akys/historiikki.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Multanen uskonnon merkitystä?
Kun juutalaiset rabbit väittävät - kuten linkki osoittaa - että juutalainen DNA on ainoastaan jumallista ja että Talmudin mukaan juutalainen kansa on ainoa 'valittu kansa', niin eikö tämä perusylemmyys ole omiaan johtamaan ikuiseen vihanpitoon ja sotaan muuta maailmaa ja muita rotuja kohtaan?
Jos itse elät ylemmyyden tilassa niin miten voit hyväksyä muut? Minusta se on mahdotonta. Voi hyväksyä heidät vain alistettuina, renkeinä tai orjina kuten Talmud, juutalaisten Pyhä kirja opettaa.
http://www.nationalvanguard.org/story.php?id=9462
Kannattaa kysyä, miksi tietyt opit säilyvät historiassa niin että niistä muodostuu pitkäikäisiä, jopa vuosituhansia vaikuttavia tekijöitä.
Syynä ei voi olla oppien opillinen sisältö, sillä maailma yleensä ottaen on hyvin muuttuvainen eikä mikään sisällöllinen säilytä pätevyyttään noin pitkiä aikoja. Kaikilla noilla ikivanhoilla uskonnollisluonteisilla oppijärjestelmillä oli todellisuudessa ihan eri sisältö siinä maailmassa jossa ne aikoinaan syntyivät ja lähtivät kehittymään.
Tilanne onkin todellisuudessa päinvastainen: pitkäikäisille opeille on tunnusomaista nimenomaan se että niiden sisältö on silla lailla elastista ja aikojen kuluessa uusiin olosuhteisiin sopeutuvaa, että saman opin nimissä mitä erilaisimman elämänmuodot ovat voineet kokea opin "totuutena". Jos jokin esim. näissä vanhoissa maailman valtauskonnoissa on ollut pysyväistä, niin nimenomaan tuo ominaisuus jolla en onnistuvat muutamaan muotoaan aikojen muuttuessa.
Uskontojen merkitystä pohdittaessa on huomattava ihmisten sitoutuneisuus omaan uskontoonsa ja kaikille ihmisille ominainen tapa tunnustaa omaa syvistä "totuuttaan" jonkin ikuisena tai vähintäänkin pysyvänä koetun tunnustuksellisen uskon puitteissa, mutta ei pidä kuvitella että jokin uskonnollinen tiedollinen ja toimintaa ohjaava sisältö olisi säilynyt yli kaikkien aikojen. Se on jokseenkin mahdotonta.
Yhteisten totuuksien tunnustaminen taas on ihan erilaista riippuen siitä elääkö yhteisö heimoasteella, vai yksiarvoisen sisäänlämpiävän vahvoja johtajia tarvitsevan yhtenäiskulttuurin, vai moniarvoisen demokraattisen kansalaisyhteiskunnan kehitysvaihetta. Jokin uskonnollinen valtaklikki, poppamiesneuvosto, saattaa omata paljon valtaa heimon keskuudessa, ja joku vahva totalitarismin piirteet ylöspaneva Johtaja voi omia vallan koti-uskonto-isänmaa -tyyppisessä yhtenäiskulttuurissa, mutta jos kehitys on tuonut kansan onnistuneesti moniarvoisen demokratian asteelle, silloin tunnustuksellisilla totuuksilla ei enää ole yhteisöä kokonaisuudessaan ohjaavaa valtaa.
Salaliittoteoreetikot puhuvat usein ihmiskuntaa ohjaavista klikeista tavalla jossa heimoasteelle sijoittuvia yhteiskunnallisia mekanismeja kuvitellaan jonkin klikin toimesta hyödynnettävän moniarvoisissa demokratioissa. Tällaiset kuvitelmat ovat vain kuvitelmia. Vaikutukset eivät ole todellisia, vaikka klikit sitä olisivatkin.
Pitkästä aikaa älykästä tekstiä tällä saitilla, jossa suorastaan vilisee höpöttäjiä.
Pertti Multasen tutkielma on hyvä mutta sen luettavuus heikko. Ymmärrän, että on hankala mahduttaa Palestiinan kehitystä sadan vuoden ajalta muutamalle sivulle. Mutta silti tai ehkä juuri siksi P. Multasen olisi pitänyt huolehtia paremmin tekstinsä selkeydestä.
PS. En tiennytkään, että lähi-itää tutkitaan Kehitysmaatutkimuksen laitosessa.
Puhumme 2006 jKr:n, mutta emme tajua mitä se tarkoittaa. Se tarkoittaa juuri sitä, minkä olemme unohtaneet, että tämän pallon olemassaolo on rajattu ja ennaltamäärätty. Sen on tiennyt ja määrännyt Kaikkivaltias Jumala, joka kaiken on luonut. Kuten Hänen sanansa sanoo, että maailma on tulelle talletettu. Odotamme uusia taivaita ja uutta maata, jossa vanhurskaus asuu.