Ohiossa koululautakunta(BOE) pyrkii nyt saamaan kyseenalaistetuksi koululaisten silmissä paitsi evoluution myös ilmastonlämpenemisten.. ja ID-päämaja (Discovery Institute) tukee tätä aloitetta.
"Now, consistent with the creationist tradition of repackaging old trash, we learn that the creationists on the Achievement Committee of the Ohio State BOE are pushing yet another load of of the same odoriferous garbage, this time extending it to include global warming as well as evolution. This is the Disco Institute’s replacement for its failed “teach the controversy about evolution” tactic, broadening it to include still more pseudoscience."
http://www.pandasthumb.org/archives/2006/07/ohio_here_we_go_1.html
"The Discovery Institute is backing public school related legislation in Ohio calling for teaching the controversy in evolution and global warming."
http://www.uncommondescent.com/index.php/archives/1295
D.I. ilmastonlämpenemiskieltäjien leiriin ?
6
512
Vastaukset
- funda?
Viimeksi meuhkasit, että nämä kieltäjät ovat fundamentalisteja. Onko Björn Lomborg (hae Googlella) funda?
- Mr.K.A.T.
Onks nekin fundeja ?
- viu-vau
kyllä joitain yksilöitä jaksaa tuo amerikka sitten kiinnostaa. Turha meidän on alkaa suomessa keskustella mitä amerikoissa joku yksittäinen pieni poppoo sanoo tai ajattelee. Kerronkin nimimerkille, että amerikka ei ole koko maailma. Suomessakin riittäisi keskusteltavaa.
- Mr.K.A.T.
ID on amerikkalaista tuontitavaraa ja kreationismi myös, se jenkkiläisyys on korostetussa asemassa jo sen vuoksi. Mitä USA:ssa eilen sitä Suomessa tänään tai huomenna.
- Hapkidod
Yhdysvallat maailman saatuttavimpana maana on melko merkittävä tulevaisuuden hyvinvoinnin takaamisessa ja katastrofien ehkäisemisessä.
Ottaen huomioon että Yhdysvaltain istuva presidentti on itsekin hurahtanut jos jonkinlaiseen uskoon ja senaatista löytyy kristittyjä konservatiiveja, on hyvinkin varmaa että yhdysvaltalaisten päätökset koskevat koko maapalloa.
Mutta niinhän se on, meidän on turha säästää luontoa tai alkaa ajattelemaan tulevaisuutta, koska "toinen tuleminen" on lähellä... Minusta olisi kyllä mukavaa että lapsen lapseni, lapsen lapsen lapseni, ja heidän lapsensa ja lapsen lapsen lapsensa voisivat nauttia elämästä edes mahdollisimman puhtaassa ilmassa, mutta uskovaisten mielestä se maailmanloppu (joka on tehnyt tuloaan ainakin Jehovan todistajien keskuudessa lähes 100-vuotta) on ihan nurkan takana.
Jesus cums!
- on soopaa
Ei ilmasto ole mihinkään lämpiämässä. Väitteet siitä ovat suurta hevon humppaa. Jotkut tiedemiehet ja tutkimuslaitokset ovat keksineet oivallisen rahastuskeinon. Hööpöttävät tyhmiä poliitikkoja ja suurta rahvasta. Kaikki sääilmiöt mahtuvat ilmakehän normaalin käyttäytymisen raameihin. Mitään poikkeuksellista ei ole ollut. Jäätiköittenkin sulaminen oli 1800-luvun lopulla usean vuosikymmenen ajan jopa 2 - 3 kertaa nopeampaa kuin nykyisin. Jenkkien myrskyt myös vaihtelevat muutaman vuosikymmenen jaksoisssa. Menneet vuosikymmenet olivat rytmiin kuulunutta hiljaista aikaa ja nyt tulee ihan luonnostaan myrskyisempi aika. Esimerkkejä löytyisi vaikka satoja. Että se siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715241Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089381Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826557Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766238Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys261838IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707