Hitlerin tekemät natsitervehdykset

Miksi Hitler ei nostanut tervehtiessään kättään suoraksi, vaan teki sellaisia naismaisia kädenhuiskutteluja, kun muiden tekemä saksalainen tervehdys oli paljon oikeaoppisempi? Eikö käsi taipunut vai eikö ukko jaksanut välittää?
101223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mielenkiintoisen aiheen.Enpä ole koskaan ajatellutkaan tätä,mutta itse sairastaneena sellaisen kuin jäätynyt olkapää vian,tiedän,ettei sen jälkeen kättä nostellakaan miten huvittaa.

Kävin muuten tuolla sivussa kokeilemassa tuota tervehdystapaa,ensin nostin sairastaneella kädelläni ikäänkuin luontevasti ja huomasin tuon liikkeen olevan paljolti sama kuin Adolfilla.

Sitten kokeilin samaa liikettä tuollain tosi rivakasti ja vaikka omasta käsiviasta on jo päästy eroon ja liikeratakin on aika moitteeton,tunsin epämiellyttävää kipua ja tiukkuutta olkapäässä.

Hitaasti tehden se tuntui menevän,mutta oli tosiaankin luontevampaa nostaa käsi tuollaiseen heilautustyyliin.Oliko siis Adolf sairastanut jäätyneen olkapään ja jäänyt ilman kunnollista fysioterapiaa.Mielenkiintoista todellakin.

Äänestä
  • Aatua vaivasi 1 ms. aikainen olkapäävamma.

    Äänestä

  • Aatulla. kirjoitti:

    Aatua vaivasi 1 ms. aikainen olkapäävamma.

    Hitlerillä ei ollut olkapäässä mitään ensimmäisen maailmansodan aikaista vammaa. Hän haavoittui jalkaan ja joutui kaasuhyökkäyksen uhriksi. Syy miksi hän tervehti tunnusomaisella tavallaan on se, että pitkiä marssi- yms. paraateja vastaanottaessa oikean käden pitäminen perinteisessä natsitervehdyksessä on todella raskasta.

    Äänestä

Siksi koska Aatu tervehti itseään niin käsi on vaikea kääntää kohti itseään natsitervehdykseen ja Aatu heitti vain sellaisen tuttavallisen heilautuksen koska oli ilmeisesti sinut itsensä kanssa.

Äänestä
  • Kuinkas narsisti muuten tervehtisi itseään?

    Äänestä

Eihän se tähän kuulu, mutta kyllä Aatulla tais ajatusmasiinan vetoremmi vähän päästä repsottamaan. Saksan voimavarat kun nyt eivät kerta kaikkiaan olleet riittävät maailmanvalloitukseen. Tekeepä mieli sanoa, kuten legendaarinen eversti Nikke Pärmi, kun maailmasodan alkuaikoina pohdiskeltiin upseeripiireissä Yhdysvaltojen mahdollista mukaantuloa.

- Jos villi länsi dulee leikkiin mukaan, niin Aadu dulee ennen pidkää näkemään maansa rajat ikkunasdaan- Näin siis Nikke Pärmi. Mutta lausuma oli oraakkelimainen. Tosin siinä viimeisessä bunkkerissa ei ollut ikkunoita!

Äänestä

Se oli niin sanottu "Führerin"-tervehdys, Kolmannessa valtakunnassa oli erittäin tarkkaan suuniteltu etiketit jne.

Hitler teki kyllä jossain kuvissa ja videoissa autossa ollessaan hieman vaakaa korkeammalla olevalla kädellään perustervehdyksen, asiaan ei liity mitenkään fyysinen vamma vaan se oli kai tilanteesta kiini ja kun ollaan liikkuvassa autossa tai oteteaan vastaan jotain paraatia olisi hölmön näköistä tervehtiä kaikkia erikseen tai aina satunnaisesti, jolloin käden pitäminen rivisotilaiden käyttämässä natsitervehdyksessä oli järkevintä ja käytännöllisimpää.

Äänestä
  • Kuten tiedämme, Hitlerhän halusi suurelle kansalle oman kansanauton. Niinpä 1930-luvulla syntyivät ensimmäiset Volkswagenit, kuplavolkkarien ensimmäiset mallit. Me hieman vanhemmat, jotka olemme jopa ajaneet kuplavolkkareita, muistamme ilmajäähdytteisen auton hieman huonon lämmityksen. Niinpä Aatukin joutui ajellessaan talvikelillä tri Porschen uutuutta useaan otteesseen kohottamaan kättään tuulilasin huurteen raaputtamiseksi pois. Tämä kädenliike vastasi täysin sitä terveyhdystä, jota Aatu käytti.

    Äänestä

  • Sakari Kolistaja kirjoitti:

    Kuten tiedämme, Hitlerhän halusi suurelle kansalle oman kansanauton. Niinpä 1930-luvulla syntyivät ensimmäiset Volkswagenit, kuplavolkkarien ensimmäiset mallit. Me hieman vanhemmat, jotka olemme jopa ajaneet kuplavolkkareita, muistamme ilmajäähdytteisen auton hieman huonon lämmityksen. Niinpä Aatukin joutui ajellessaan talvikelillä tri Porschen uutuutta useaan otteesseen kohottamaan kättään tuulilasin huurteen raaputtamiseksi pois. Tämä kädenliike vastasi täysin sitä terveyhdystä, jota Aatu käytti.

    Kuten tiedämme, Hitlerhän halusi suurelle kansalle oman kansanauton. Niinpä 1930-luvulla syntyivät ensimmäiset Volkswagenit, kuplavolkkarien ensimmäiset mallit. Me hieman vanhemmat, jotka olemme ajelleet kuplavolkkareita, muistamme ilmajäähdytteisen auton huonon lämmityksen. Niinpä Aatukin joutui ajellessaan talvikelillä tri Porschen uutuutta useaan otteeseen kohottamaan kättään raaputtaakseen tuulilasista huuretta pois. Tämä kädenliike vastasi täysin sitä terveyhdystä, jota Aatu käytti. Tästä sai alkunsa kuuluisa tervehdystapa.

    Äänestä

Hitleri oli niin gona jätkä että sen ei tarvinu turhia särmätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


historian asiantuntematon kirjoitti:

Miksi Hitler ei nostanut tervehtiessään kättään suoraksi, vaan teki sellaisia naismaisia kädenhuiskutteluja, kun muiden tekemä saksalainen tervehdys oli paljon oikeaoppisempi? Eikö käsi taipunut vai eikö ukko jaksanut välittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu