Rakennus räjähti manhattanilla

Syytä rakennuksen romahtamiseen ei vielä tiedetä, mutta syyksi epäillään räjähdystä. Löytyneekö syyllisiksi pian Iranin Usan vastaiset terroristijoukot jolloin isku Iraniin mahdollistuu?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607104858859_uu.shtml
8309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

jos siellä kaasulla lämmitellään?

Äänestä

cnn ei taida isommin uutista noteerata
jos kuolleita ja loukkantuneita on alle
100 niin köyhä terrori isku en usko
että niin näkymätöntä kohdetta noteeraavat

Äänestä
  • Parinkin jenkin kuolema raportoidaan kyllä, muita ihmisiä saa sen sijaan kuolla satoja ennenkuin tiedotusvälineet ottavat asian esille. Jos eilinen lentoturma olisi sattunut Siperian asemesta esimerkiksi Alabamassa niin Suomenkin tiedotusvälineet pitäisivät siitä aivan toisenlaista meteliä. Nyt koko juttu mainitaan vain ohimennen Amerikka-uutisten jälkeen.

    Äänestä

  • Kovin suhteellista... kirjoitti:

    Parinkin jenkin kuolema raportoidaan kyllä, muita ihmisiä saa sen sijaan kuolla satoja ennenkuin tiedotusvälineet ottavat asian esille. Jos eilinen lentoturma olisi sattunut Siperian asemesta esimerkiksi Alabamassa niin Suomenkin tiedotusvälineet pitäisivät siitä aivan toisenlaista meteliä. Nyt koko juttu mainitaan vain ohimennen Amerikka-uutisten jälkeen.

    Venäläisen lentokoneen tippuminen ei yllätä ketään. Pitäisi ennemminkin olla ihmeissään jos siellä ei tipu koneita ja laivat uppoa useammin.

    Jenkkien lentokoneiden odotetaan lentävän, siksi olisi suuri yllätys ja pitkien tutkimusten kohde tämän kaltainen onnettomuus.

    T. vasemmistolainen

    Äänestä

  • että, kirjoitti:

    Venäläisen lentokoneen tippuminen ei yllätä ketään. Pitäisi ennemminkin olla ihmeissään jos siellä ei tipu koneita ja laivat uppoa useammin.

    Jenkkien lentokoneiden odotetaan lentävän, siksi olisi suuri yllätys ja pitkien tutkimusten kohde tämän kaltainen onnettomuus.

    T. vasemmistolainen

    Toisaalta jenkkien miehitettyjä avaruuslentoja seurataan suurennuslasin kanssa koska niillä on taipumus epäonnistua. Luonnollisesti erityisesti "keltainen lehdistö" suorastaan toivoo epäonnistumista, tuovathan sellaiset lööpit paljon rahaa...

    Venäläisistä Sojuz-lennoista ei paljoakaan puhuta koska ne ovat arkipäiväisiä reissuja joilla on ikävä tapa onnistua jatkuvasti. Tilannehan luonnollisesti muuttuu jos Sojuz joskus tussahtaa taivaan tuuliin vieden mukanaan muutaman kosmonautin ja astronautin. Nyt kuitenkin jenkkien sukkulat ovat olleet huomattavasti vikaherkempiä ja siksi niiden tuhoutumisia odotellaan vesi kielellä.

    No, nyt eksyin hieman aiheesta...

    Venäläinen lentokalusto on tosiaan huonokuntoisempaa ja huonommin huollettua kuin länsimainen. Venäläinen ihminen on kuitenkin yhtä paljon ihminen kuin amerikkalainenkin ja siksi venäläinen tragedia ansaitsee huomiota siinä missä amerikkalainenkin. Amerikastahan raportoidaan heti kun joku häiriintynyt penskakin ammuskelee koulussa ja tappaa pari toveriaan. Venäjältä ei tuollaisia uutisia kerrota vaikka kyseessä on sentään rajanaapuri ja varmasti sielläkin tuollaista tapahtuu. Tuosta saa väkisinkin sen kuvan, että amerikkalaista pidetään arvokkaampana kuin venäläistä. Lieneekö kyseessä jonkinlainen propaganda tai aivopesu...?

    Eri valtiossa asuvan ihmisen arvo on erilainen. Järkyttääkö sinua enemmän kymmenen jenkin kuolema bussionnettomuudessa kuin sadan nigerialaisen kuolema vastaavassa tilanteessa? Mietipä tarkkaan! Minut ainakin pysäyttää tehokkaammin jos onnettomuus - vaikka paljon pienempikin - tapahtuu länsimaassa kuin esim. Afrikassa tai Aasiassa. Uhrit ovat kuitenkin kaikki ihmisiä, yksilöitä, haaveineen ja toiveineen ja suunnitelmineen.

    Eihän tämä nyt välttämättä ole mikään todellinen epäkohta. Pistää vain joskus miettimään.

    Lopetan jaaritteluni tältä illalta tähän. Hyvää yötä!

    Äänestä

Kyllä se tuostakin uutisesta selvisi, että kyseessä oli kaasuräjähdys. Myös valkoisen talon kanta asiaan selvisi uutisesta.

Myös täältä löytyy syy räjähdykseen sekä valkoisen talon kanta tapahtuneeseen.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/sahkeet/Rakennus romahti Manhattanilla, ei terrorismia/1201826

Äänestä
  • tuo disinformaatiota, voiko siihen luottaa niinkuin esim irakin sodan syihin joukkotuhoaseista?

    Äänestä

  • aiheutti illuminaatti. Samalla lailla kuin WTC-tornien tuhoutumisen 11.9.2001. Onhan tuo vakuuttavasti todistettu salaliittopalstalla. Samoin kuin Estonian uppoamisen räjähdyksestä johtuvaksi. Samoin kuin Elviksen kuolemisen paljastumisen valheeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pro-poro kirjoitti:

Syytä rakennuksen romahtamiseen ei vielä tiedetä, mutta syyksi epäillään räjähdystä. Löytyneekö syyllisiksi pian Iranin Usan vastaiset terroristijoukot jolloin isku Iraniin mahdollistuu?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607104858859_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu