Aikoinani vielä lukiossa ollessani kävi niin, että olin tekemässä koulupäivän jälkeen tietokoneohjelmaa. Homma oli tylsää ja virikkeiden puutteessa kirjoittelin mielenvirkistykseksi luokkani tyttöjä koskevaa toista ohjelmaa, jossa ohjelman käyttäjälle tehtiin kysymyksiä tyyliin: "kenellä on isoimmat rinnat", "tiedätkö kuka on ollut sen ja sen kanssa sängyssä", "kuka ottaa parhaiten suihin" tai "kuka tytöistä on nähty masturboimassa jumppasalissa" jne. Mielikuvitukseni oli iltamyöhällä teini-iän villitsemä ja ohjelmani antamat "vastaukset" näihin kysymyksiin sillä tavoin hienovaraisesti luotuja, että niistä sai vaikutelman niiden todenmukaisuudesta. Tein sen omaksi ilokseni ja arvaatte, että minulla oli hauskaa! :)
Olin alunperin ajatellut hävittää ohjelman samantien kotiinlähtiessäni. Siitä tuli kuitenkin niin hyvä, että päätin säästää sen. Siispä tallensin sen omaksi tiedostoksi koulun koneen kovalevylle. Varmensin sen tietenkin salasanalla, jottei intiimit yksityiskohdat leviäisi. ISO MOKA.
Seuraavana päivänä nimittäin ihmettelin, kun pari luokkani tietokonenörttiä kuiskutteli takarivissä keskenään. Vilkaisin taakseni ja näin nörtin kertovan toiselle epäuskoisen näköiselle nörtille jostakin salaperäisestä. Epäilykseni heräsi: oliko ohjelmani joutunut vääriin käsiin? Mutta eihän se voinut olla mahdollista (salasana!).
Näin kuitenkin oli käynyt. Ohjelmastani oli koneelle tallentunut salasanalla tallentamani tiedoston lisäksi koneen automaattisesti tallentama työversio, jota en ollut huomannut. Siten siinä ei ollut salasanasuojaustakaan.
No, huh huh!! Mitenkäs tästä selvitään? Olin varma, että kaikki arvaisivat kenen tekemä ohjelma oli. Olihan helposti selvitettävissä, kuka oli edellisenä iltana varannut koulun koneen.
Niinpä kävin välitunnilla poistamassa tiedostot koneelta. Tein sen niin, että poistettuja tiedostojani ei voinut palauttaa takaisin "undelete" käskylläkään. Luulin, että siinähän se. Kun ei ole ohjelmaa, ei kukaan voisi todistaa mitään ja juttu unohtuisi.
Mutta niin ei käynyt. Ohjelman katoaminen sai aikaan valtavan jahdin, kuka on ollut ohjelman tietolähteenä. Kaikki luulivat vieläpä, että ohjelman antamat "vastaukset" ovat totta!!
Minua tietysti osattiin epäillä, mutta ohjelma puuttui (siitä olisi näkynyt tekoajankohta), ja niin kaikki puheet muuttuivat huhuiksi. Kirjoittamani jutut saivat lisäväriä ja lisää yksityiskohtia. Erilaisia arveluja liikkui tekijästä. Arveltiin myös, että se ei voinut olla minä, koska tekijä tuntui tietävän kaikista tytöistä hyvin intiimejä asioita. Tämän vuoksi luultiin tekijää tytöksi ja myöhemmin jutun paisuessa puhuttiin, että tekijöinä olisi ollut useampikin luokan tytöistä. Alkoi varsinainen salaliittoteoria ja salaliiton paljastaminen. Opettajatkin kuulivat asiasta ja koulun tietokoneopettaja (nainen) piti luokan edessä puhuttelun posket punaisina yksityisyyden suojasta ja rikollisten (!) kiinnisaamisesta.
Minä pidin pokkani. Raukkamaista? Kenties niinkin, mutta paljastumiseni olisi ollut täysi katastrofi. Tuskin olisin voinut jatkaa siinä koulussa loppuun. Luokan tytöt eivät varmasti olisi suostuneet enää jutun paisuttua siihen.
Huvittavinta (kohteille tämä ei varmasti hauskaa)oli se, että oikeitakin seksijuttuja alkoi paljastua salaliittojahdissa ja yksi luokkani parisuhde päättyi (ah, traagista).
Minut todettiin lopulta syyttömäksi ja syy kaatui niiden kahden nörttipojan niskaan, jotka olivat tiedot ohjelmastani alunperin paljastaneet. Ihan oikein heille mielestäni.
Seksiä tietokoneella
NoloSika
3
1958
Vastaukset
- Nimetön
Hyi sinua :))))))
- Jeppis
Nyt vastaava ohjelma tekoon jossa julkkiksia. Sama rumba käyntiin isommassa mittakaavassa ;)
- Random-
Tämä juttu pelasti päiväni :D
Aikamoinen sikailu xP
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690