tshetshenia

Miksi maailma ei kiinnitä huomiota tshetshenian kriisiin? Miksi tiedotusvälineet pursuavat Irakin ja Afganistanin sotaa? Miksi YK ei tuomitse Venäjän verrattoman törkeitä otteita siviilejä kohtaan? Eli lyhyesti, miksi ketään ei kiinnosta?
5207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tshetseniassa ei käydä mitään valtioiden välistä sotaa,ts. Venäjä ei ole hyökännyt mihinkään, kuten usa, vaan Venäjä pitää järjestystä omassa maassaan. lisäksi terroristit ovat osoittaneet aikaa sitten touhuillaan, ettei tuollaiset mitään sympatiaa tarvitsekaan. ketä kiinnostaisi saada ääri-islamistinen valtio euroopan laidalle???

Äänestä

Tuo on vakava esimerkki siitä, miten maailman moraalinen närkästys riippuu siitä, onko rikkeen tekijä Venäjän tapainen energiajätti vai jokin Israelin tapainen pikkuvaltio...

Olen yhtenä harvoista kirjoittajista yrittänyt pitää Tshetshenian kansan ja sen runnotun maan tilannetta täällä esillä, mutta palstan venäläismieliset lukijat ottavat kovasti itseensä, jos Venäjää arvostellaan sen tekemistä sotarikoksista.

Vain tarpeeksi rohkeat yksilöt uskaltavat kritisoida Venäjääkin, mikäli se hairahtuu rikollisiin otteisiin...

Ilokseni huomaan, että sinä kuulut noiden rohkeiden yksilöiden joukkoon!

Äänestä

No jos USA olisi sotinut vuosia siitä irti pyrkivässä Floridan osavaltiossa, ei siitä enää tässä vaiheessa uutisoitaisi. Sehän vastaisi Venäjän toimia Tsetseniassa.

Jos taas Venäjä olisi vaikkapa Espanjan kimpussa neljättä vuotta sitä miehittäen, kuten USA on Irakissa, niin tottakai siitä kirjoitettaisiin aivan yhtä paljon kuin Irakistakin. Tosiasiassa vastustus olisi paljon suurempaa, joten voidaan todeta, että USA:n toiminta Irakissa saa liian vähän huomiota, onhan amerikkalaiset tappaneet viatonta kansaa sadoin tuhansin, raiskaavat ja kiduttavat irakilaisia jatkuvasti ja pumppaavat maasta laittomasti öljyä itse pystyyn pistämänsä väliaikaishallituksen kanssa tehdyn "sopimuksen" nojalla!

Äänestä
  • Aika iso ero on siinä, että tshetsheenit ovat oma kansa omassa maassaan, mutta floridalaiset ovat amerikkalaisia USA:ssa, kuten muutkin osavaltion ihmiset ovat.

    Itsenäisyydestä haaveilevien kansojen on täytettävä määrätyt edellytykset itsenäistyäkseen, ja Tshetshenia täyttää nämä edellytykset lähes pilkulleen!

    Äänestä

  • Äimän käki kirjoitti:

    Aika iso ero on siinä, että tshetsheenit ovat oma kansa omassa maassaan, mutta floridalaiset ovat amerikkalaisia USA:ssa, kuten muutkin osavaltion ihmiset ovat.

    Itsenäisyydestä haaveilevien kansojen on täytettävä määrätyt edellytykset itsenäistyäkseen, ja Tshetshenia täyttää nämä edellytykset lähes pilkulleen!

    Tsetseniahan oli jo kerran tuossa itsenäinen. Millaista siellä oli? Mihin se itsenäisyys sitten kaatui? Mitä Tshetshenian itsenäisyydestä seuraisi lähialueille?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi????? kirjoitti:

Miksi maailma ei kiinnitä huomiota tshetshenian kriisiin? Miksi tiedotusvälineet pursuavat Irakin ja Afganistanin sotaa? Miksi YK ei tuomitse Venäjän verrattoman törkeitä otteita siviilejä kohtaan? Eli lyhyesti, miksi ketään ei kiinnosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu