Uskkottomuudesta

useat tuntuvat ajattelevan että on pakko uskoa johonkin. ne jotka eivät ole päättäneet mihin uskovat, sanovat etteivät usko, tai että eivät tiedä.
siis onko pakko uskoa? sana uskokaan ei ole tietoon perustuva. usko on vain kyseisen henkilön käsitys totuudesta.
itse en usko. tiedän etten voi tietää totuutta, enkä siss kieltää myöskään jumalia.
1103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ajattelepas kahta asiaa.

1. Jumala on luvannut, että kun Häntä avukseen huutaa, niin Hän tulee apuun. Se ei ole iso vaiva ja vihollinen tekeekin kaikkensa, että ihminen ei huutaisi Jumalaa apuun.

2. Jos Jumala on ja päätät olla Häneen uskomatta - et siis tahdo Häneen uskoa, niin olet silloin itsesi tuominnut helvettiin. Sinua odottaa siis joko helvetti tai taivas, vai tahdotko uskoa, että et koe enää kuoleman jälkeen mitään. Millä perusteella teet tämän ratkaisun? Kukaan ei nimittäin todellakaan tiedä.

Ei Jumala tahdo pahaa, vaan Hän tahtoo sinut pelastaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MinäVaan kirjoitti:

useat tuntuvat ajattelevan että on pakko uskoa johonkin. ne jotka eivät ole päättäneet mihin uskovat, sanovat etteivät usko, tai että eivät tiedä.
siis onko pakko uskoa? sana uskokaan ei ole tietoon perustuva. usko on vain kyseisen henkilön käsitys totuudesta.
itse en usko. tiedän etten voi tietää totuutta, enkä siss kieltää myöskään jumalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu