Vuodesta 1960 vuoteen 1969 ylin johto tienasi 39 kertaa enemmän kuin keskiverto duunari.
Vuodesta 2000 vuoteen 2003 ylin johto tienasi 367 kertaa enemmän kuin keskiverto duunari.
Äärimmäiset yhteiskunnalliset tuloerot ennustavat hyvin valtioiden innostusta lähettää alemmat tuloluokat sotimaan. Hyvinhän tuo veri ja suolenpätkät näyttää jo lentävän Irakissa, mutta ei se riitä vielä kääntämään kehitystä kuten 1. maailmansota teki.
Vuodesta 2000 vuoteen 2003 ylin johto tienasi 367 kertaa enemmän kuin keskiverto duunari.
Äärimmäiset yhteiskunnalliset tuloerot ennustavat hyvin valtioiden innostusta lähettää alemmat tuloluokat sotimaan. Hyvinhän tuo veri ja suolenpätkät näyttää jo lentävän Irakissa, mutta ei se riitä vielä kääntämään kehitystä kuten 1. maailmansota teki.
Vastaukset 13
Vanhimmat
??????????
he alkavat käyttäytymään paremmin jos olemme kilttejä heille. Rakastakaamme pomojamme entistäkin enemmän ja tiiviimmin.
:)
Ai oppivat? Saanen epäillä että ei.
Ainoa mitä ne ymmärtää on köysi kaulaan metodi.
Talous määrää politiikan suunnan ja politiikan suunta on vakaasti kohti kolmatta maailmansotaa. Sen jälkeen pomot on mallin mukaan kiltimpiä noin 40-50 vuotta.
Me emme voi täällä Suomessa tehdä yhtään mitään sodan estämiseksi, mutta toki voisimme yrittää olla sekaantumatta siihen ja varautua siihen. Sekin tulee olemaan todella vaikeaa, koska Kiina nousevana talousmahtina osallistuu myös ja suomalainen teollisuus on muuttanut suuressa määrin Kiinaan.
Edellisissä maailmansodissa Saksalla oli tavallaan nyky-Kiinan rooli nousevana talousmahtina.
Köysi on niin tavattoman kivikautista teknologiaa.
Tällä kertaa odotettavissa on pari ydinräjäytystä pääkonttorien lähitienoilla.
siitä me tykätään .
hiiret juoksee pakoon, kun palkkoja leikataan.
sitä varten on mafia, jotta se jahtaa rikollisia. Minkähän takia, kun ne on kuitenkin niitä rehellisiä välkkyjä, jotka vaan ajattelee rehyellisesti omaa etuaan. Niinhän mäkin teen.
nuolkaa mun peppua niin saatte tämän kaiken ja saatana esitteli maisemia. Aika vanha juttu tämän maailman laki, joten ei kannata räjäyttää pommeja.
(ei vaan se on tyhmyyttä) kaikenlaiset
ylitekopyhällä rehellisyydellä ei pitkälle pötkitä. Kääytööstavat on kaiken a ja o ja että osaa vetää oikeesta narusta. Täytyy luoda klikkejä eli suj´hteita ja jakaa palkat kavereiden kesken, mutta mieluummin vaan itselle.
mata jalkojen alta ja rakentaa verkosto. Kaveria sahataan linssiin, koska aina on kuitenkin jotenkin vähän sinisilmäisyyttä pelissä mukana.
aina noita ääliöitä saa vetää perässä. Mafia.
Se on ihan sama, minkä leiman siihen päälle laittaa, väkivaltaisen tulontasauksen mekanismi on kuitenkin sama.
Viime sodissa kateuden kohteeksi joutuivat teollistuneen Saksan pankkiirijuutalaiset ja Venäjän/Kiinan ylimystö.
Lipevyydestä ei ollut niin paljon apua kuin nopeista jaloista ja riittävästä älyllisestä kyvystä etsiä rauhallisempi asuinmaa.
Venäjän vallankumousta puuhattiin toistakymmentä vuotta, jona aikana hitaimmallakin oli aikaa käsittää, mitä oli tulossa. Tsaariperhe oli hitaimpia hitaampi. Kyseessä oli vaan haluttomuus ymmärtää ja nähdä mitä ympärillä tapahtui. Tollot eivät kyenneet evakuoimaan itseään edes Suomeen.
Natsit nousivat valtaan Saksassa melkein yhtä kauan. Monilla juutalaisilla oli hyvää aikaa ja älliä evakuoida ainakin rahansa sveitsiläisille pankkitileille. Toiset siirsivät perseensä USAan ajoissa.