Kuulostaako tutulta?

Asiaa verkostomarkkinoinnin ja jehovantodistajuuden yhteneväisyyksistä:


"Uusia jälleenmyyjiä neuvotaan tuomaan tuttavat ja kylänmiehet värväystilaisuuksiin. Samalla kun kutsutut saavat ensitarjouksen, niin heidän kutsujansa kuulevat samat fraasit ja ideologiat kerta toisensa jälkeen uudestaan ja uudestaan. Toisto ja muita värväämään laittaminen ovat tehokkaita keinoja istuttaa ideologiat syvälle verkoston jäseniin."

"Sooloilu on kielletty, mitään uutta ei verkostossa kannata koittaa. "Tee vain niin kuin johtajasi ovat tehneet. He ovat jo löytäneet ainoat oikeat keinot."

"Jäsenelle toistetaan kerta toisensa jälkeen, kuinka kaikki eivät voi "ymmärtää verkostomarkkinoinnin ideaa". Ihmisiin jotka eivät "ymmärrä", ei kannata uhrata aikaansa. Jäsen unohtaa vanhat ystävänsä, jopa perheensä, elleivät nämä ole taipuvaisia lähtemään mukaan verkostomarkkinointiin. Vanha ystäväpiiri vaihtuu verkostomarkkinoinnista samoinajattelevaan ryhmään."

"Kenelläkään ei ole yhtä hienoja tuotteita kuin meillä. Meidän ympäristöystävällisiä tuotteita käyttämällä maailma pelastuu. Kenelläkään ei ole yhtä hyvää markkinointimenetelmää kuin meillä. Meidän tuotteemme ja markkinointimenetelmämme on tulevaisuutta. Jotka siihen eivät lähde mukaan, on tuomittu häviämään. Me OLEMME tulevaisuus!"

"Sinulle on kaikessa vilpittömyydessä tarjottu elämäsi tilaisuus tulla menestyneeksi verkostomarkkinoijaksi. Kuinka voisit olla tarjoamatta verkostomarkkinoinnin tuomaa hyvinvointia puolisollesi ja lapsillesi? Kuinka voisit olla kertomatta tästä mahdollisuudesta tuttavillesi?"


Tässä muutamia kohtia sivulta:
http://koti.mbnet.fi/mantynen/kultit.htm

Näin todistajuuden jälkeen en kyllä näe juurikaan eroa verkostomarkkinoinnilla ja vartiotorniseuralla. Vartiotorniseura antaa palkaksi hyvin tehdystä työstä "ikuisen elämän" ja verkostomarkkinointiin keskittyneet yritykset "rahaa".

Kumpaakin nähneenä näen nämä yhtäläisyydet erittäin vahvasti.


Linkin löytää myös: www.veljesseura.org

3

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Luota ylälinjaasi.

      -Sinä vihaat entistä, vanhanaikaista työpaikkaasi. Kaikki vihaavat. Fiksut ryhtyvät verkostomarkkinoijiksi ja jättävät orjatyön idiooteille.

      -Verkoston jäsenet ovat ystäviäsi. Tosiystävät hyväksyvät verkostomarkkinoinnin, huonot ystävät eivät ymmärrä sitä. Huonoihin ystäviin ei kannata haaskata aikaansa. Verkoston jäsenet ovat todellisia ystäviäsi.

      -Verkostomarkkinointi on voittajille. Häviäjät lopettavat. Kaikki menestyvät verkostomarkkinoinnissa, jos he vain ovat motivoituneita. Vain laiskat ja pelokkaat eivät menesty.

      -Älä mainitse verkostomarkkinointiyrityksen nimeä värvätessäsi uutta jäsentä. He ovat saattaneet kuulla siitä jotain valheellisia negatiivisia väitteitä. Tuo heidät värväystilaisuuteen, jossa heille kerrotaan heidän elämänsä mahdollisuudesta.

      -Kuuntele mitä värväyksesi kohteella on huolenaan ja käytä sitä hyödyksesi. Kaikki kaipaavat lisätienistejä. Onko hänellä lapsia? Kerro kuinka verkostomarkkinointi vaatii vain vähän aikaa, jolloin sitä jää enemmän lapsille. Onko hän töissä jonkun palkkalistoilla? Kerro kuinka hän voi olla itsensä pomo, eikä kukaan enää määräile hänen tekemisistään. Epäileekö hän kykyjään myydä tai värvätä? Kerro kuinka hänen ei tarvitse olla ammattilainen, kuinka hänelle opetetaan kaikki ja kuinka hän ylälinjaansa seuraamalla voi päästä varmaan menestykseen.

      -Tämä on elämäsi tilaisuus. Kerro siitä ystävillesi, jotta hekin voivat päästä osallisiksi tästä kasvavasta rikkauden lähteestä.

      -Alku on tiukkaa. Älä välitä vaikka rahaa vain kuluu, eikä tule lainkaan. Satumaiset tulot odottavat sinua kulman takana, jos vain aluksi jaksat panostaa.

      -Kaikki eivät voi ymmärtää verkostomarkkinoinnin loistavaa ideaa. Omenoiden joukossa on aina raakoja omenoita. He eivät ole vielä kypsiä ymmärtämään. Omenoiden joukossa on myös mätiä omenoita. He kertovat inhottavia valeita verkostomarkkinoinnista. Älä kuuntele heitä. Älä välitä heistä.

      -Jos et pysty ymmärtämään jotain ylälinjasi opetuksia, älä välitä. Et ole heti kypsä ymmärtämään sitä, siihen pitää kasvaa mukaan.

      -Seuraa vain ylälinjasi esimerkkiä.

      -Osta vain oman verkostosi tuotteita. Ne ovat ylivoimaiset hyviä ja halpoja. Niitä käyttämällä maailma pelastuu ja sinä ja ylälinjasi tienaatte paljon rahaa.

      -Luota ylälinjaasi.

      • 6666

        vaikka en ole kyseisissä mainostilaisuuksissa käynytkään, mutta luulen, että useat jt:t toimivat niissä hommissa. Tai tiedän.


      • ihmeliisa
        6666 kirjoitti:

        vaikka en ole kyseisissä mainostilaisuuksissa käynytkään, mutta luulen, että useat jt:t toimivat niissä hommissa. Tai tiedän.

        Sama markkinameininki vallitsee. Massatapahtumat ja säännöllinen kokoustaminen ja kaikenvoittava me henki. Me olemme oikeassa, meillä on ainoa tosituote ja me menestymme. Joukolla uhri kiedotaan valheiden verkkoon lupauksin paremmasta elämästä ja saadaan uskomaan sokeasti kaikkeen mitä sanotaan koska se joka epäilee on elämän luuseri! Ja sitten kun on mukana kuvioissa ja sidoksissa tuotteeseen ja ihmisiin sen ympärillä on aika myöhäistä olla eri mieltä. Sitten saa outoja katseita ja saa tuntea, että vika onkin omassa asenteessa. Ei ole meidän vika jos raha/ikuinen elämä ei kelpaa.
        Sama meininki tosiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3780
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      3616
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      100
      2974
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2718
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2529
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2112
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2041
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      119
      1871
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1219
    Aihe