En ole Jehovantodistaja,mutta kysyn ,kun he aina vetoavat Raamattuun,että onko Kymmenen käskyä heille tärkeä esim. kunnioita vanhempiasi vai tarkoittaako se vain ns. heidän järjestön vanhempia ,ei siis omia vanhempia.Tai se että rakasta lähimmäistä,tarkoittaako se vain toista Jehovantodistajaa vain ketä tahansa lähimmäistä? Olisin kiitollinen jos joku Jt vastaisi
Kymmenen
käskyä
5299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuulostaa näin entisenä JT:nä vähän kornilta... Mutta rakkaudellistahan se kuulemma on, kun laitetaan välit täysin poikki jopa sukulaisten ja vanhempien osalta. Siis näin silloin, kun et usko samalla tavalla kuin he. Näin ainakin minun kohdalla - surullista :(
Joku JT voisi hieman valaista mikä tästä toimintatavasta tekee rakkaudellisen? Itsellänikin tästä jonkinlainen käsitys on mutta vastatkoon he tähän.
vihkiytynyt asiaan voisit kertoa miten he ajattelevat ja miten Sinut on opetettu ajattelemaan?Itse en kuulu mihinkään seurakuntaan enkä kirkkoon,koska en usko että Jeesus tai Jumala hylkää minut sentakia.Uskon kyllä!!
Niinhän he sanovat kaikkia ihmisiä rakastavansa.
Ja erityisesti korostavat Rakastavansa "saman uskon" omaavia, niitä toisia jt veljiä ja sisaria.
Jokainen ihminen on lähimmäinen, ei vain toinen jt. Näin on raamatussa, ja sitähän jt:t siis sanovat noudattavansa. Muillahan se kuulema pölyttyy vain hyllyssä, jos sitä siellä ylipäätään onkaan. Toisaalta, niillä "maailman ihmisillähän" on väärä sellainen;)
Eli muut kuin jt:t ovat aika herkästi halventavasti jotain "maailman" ihmisiä.. (maailman joka tuhoutuu - pian)
Suurinta toisen ihmisen, sen lähimmäisen rakastamista on jt:ien mielestä se, että heille kertoo "elämää pelastavaa" sanomaa ja heti mahdollisimman paljon."
Kun joku erotetaan / eroaa, niin sen ettei hänen kanssaan olla mieluusti missään tekemisissä, on tarkoitus saada tuo henkilö häpeämään ja katumaan, ja mahdollisesti palaamaan siis takaisin seurakuntaan. Joten noin ajateltuna se on jt:ien mielestä hyvinkin "rakkaudellista." - Ja raamatun mukaista.
Tuosta on tarkat ohjeet, esim miten toimitaan samassa taloudessa asuvien perheenjäsenten suhteen, ts ei olla hengellisissä tekemisissä;) (ei rukoilla/ "tutkia", keskustella raamatusta yhdessä jne)
Tosin tuota "raamatun selvää ohjetta karttaa väärintekijöitä" toteutetaan varsin monenkirjavasti - ja sekös tiukkapipoisimpia närästää.
Erotetut/eronneet ovat pahempia kuin muu maailma, heille sentään voi sanoa huomenen.
itse en ole tapakristitty,mutta uskon omalla sydämmellä.Luulenpa että Jeesus ,joka ei tehnyt eroa meidän ihmisten välillä tarkoitti lähimmäisellä ketä tahansa joka on meitä lähellä ja Vanhempina Hän varmaan tarkoitti niin omia Vanhempia kuin myös ketä tahansa nuita vanhempia ihmisiä meitä lähellä!!!Vai olenko väärässä?
Lahkotoveriin on katkaistava suhteet kun seuraknnassa pomo niin sanoo.
Aikaisemmin todistaja on sanonut, että hän rakastaa kyseistä henkilöä, koska lahkossa heillä on rakkaus keskuudessaan. Nyt hän jättää tervehtimättä lahkotoveriaan käskyn saatuaan, saamatta tietää syytä tähän.
Mahdollisesti todistaja osaa sanoa jonkin perustelun tälle menettelylle, joka on jossain lahkon julkaisussa, mutta keskustelu ei käy, jos asetat sellaisen kysymyksen, että vastausta ei saa julkaisusta suoraan, lahkolainen lähtee karkuun, säikähtäneenä, koska hän pelkää mahdollisesti sanovansa jotain, josta esim. voisi itsekin saada potkut.