päänsärky siidereistä

Tietäisikö joku, miksi kaikki siiderit lonkerot aiheuttavat järkyttävän päänsäryn jo lähitunteina juomisen jälkeen? Puoli pulloa jo riittää päänsäryn saamiseen. Alkon smirnoffeilla yms. tätä ongelmaa ei onneksi ole, mutta kalliiksi käy... :/
3612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Etkös sitä tiennyt? Ei kaikki viinat sovi kaikille. Jokaisen pitää etsiä ne itselle sopivat aineet ja pysyä niissä. Minulle esim. ei sovi värilliset viinat (konjakki viski..) ollenkaan ja siksi juon värittömiä (vodka gin valkoinen rommi..).

Ja miten niin muka smirnoffit tulevat kalliimmaksi kuin siiderit ja lonkerot? Laskepas uudestaan kumpi on kalliipaa!

Äänestä

Kannattaa siirtyä noista sokeriliemistä oluen maailmaan. Löytyy vähän enemmän kokeilemisen arvoisia makuja kun imelistä lonkuista ja siduista.

ps. Ginilonkeroa silloin tällöin juotava vaikka päänsäryn uhallakin :D

Äänestä

Nimikkeellä "siideri" myytävät juomat sisältävät lirauksen jotain ala-arvoista viiniä ja runsaasti aromi- ja makeutusaineita. Oikea siideri ei koskaan aiheuta huonoa oloa, ainakaan minulle. Mutta niitä ei valitettavasti myydä Suomessa kuin paria laatua, niitäkin vain Alkossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ann-lin kirjoitti:

Tietäisikö joku, miksi kaikki siiderit lonkerot aiheuttavat järkyttävän päänsäryn jo lähitunteina juomisen jälkeen? Puoli pulloa jo riittää päänsäryn saamiseen. Alkon smirnoffeilla yms. tätä ongelmaa ei onneksi ole, mutta kalliiksi käy... :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu