Tuli mieleen, että olemmeko hyvät toverit pulassa, kun luin viime päivien ja viikkojen tutkimuksia ja galluppeja? Keskusta on ajanut meidän ohi ja Matti Vanhanen näyttää olevan ylivoimainen kaikessa suhteessa meihin ja etenkin puheenjohtajaamme Heinäluomaan nähden. Mitä teemme? Onko niin, että Heinäluoman huono imago johtaa demareiden vaalitappioon ja sitä kautta joudumme oppositioon, kun kukaan ei arvosta ja halua yhteistyötä johtajamme kanssa?
Olen noviisi, mutta olen alkanut uskomaan, kun niin moni vanhempi toveri on alkanut moittimaan puheenjohtajamme tyyliä ja toimintapoja. Itse en tunne, mutta puhutaan, että hän olisi yhteistyökyvytön ja härski peluri. Onkohan niin? Jos niin on, niin joudummeko pohtimaan vaaleihin mennessä jotain uutta toimintatyyliä tai jopa nostamaan uusia henkilöitä esiin?
Keskustalla on aivan ylivoimainen Vanhanen ja sitten on liuta suosittuja naisia, on Saarela, Jäätteenmäki, Lehtomäki ja moni muu.
Olen noviisi, mutta olen alkanut uskomaan, kun niin moni vanhempi toveri on alkanut moittimaan puheenjohtajamme tyyliä ja toimintapoja. Itse en tunne, mutta puhutaan, että hän olisi yhteistyökyvytön ja härski peluri. Onkohan niin? Jos niin on, niin joudummeko pohtimaan vaaleihin mennessä jotain uutta toimintatyyliä tai jopa nostamaan uusia henkilöitä esiin?
Keskustalla on aivan ylivoimainen Vanhanen ja sitten on liuta suosittuja naisia, on Saarela, Jäätteenmäki, Lehtomäki ja moni muu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Heinäluoma on ollut pettymys. Tuomiojalla oli uskottavampi ohjelma etenkin pienituloisten ja naisten kannalta. Heinäluoma on suurituloisten etuja tottunut ajamaan, eikä pääse tästä irti.
Heinäluoma on kannanottojaan ja kirjoituksiaan myöten ay-roolinsa ja siellä oppimansa lyhytnäköisen taktikoinnin vanki. Näyttää siltä, että keskusta panee Heinäluoman vielä monta kertaa seinää vasten tämän omien liian kärkevien kannanottojen vuoksi, joiden toteuttamiskelvottomuus paljastuu demarien vahingoksi aina vasta sen jälkeen kun heinäluoma on jo "möläyttänyt". Näinhän kävi kuntaveroasiassakin. Työväenliike on asiasta hiiren hiljaa, koska toteutuessaan "don" Heinäluoman ajatus johtaisi suuriin julkisen sektorin supistuksiin.
Puolue vanhenee auttamattomasti. Ei ole ylisukupolvista ajattelua. Nuoriso kartaa meitä. Nyt kun Vasemmistoliiton Siimes on jättänyt tehtävänsä ja tilalle valittu konservatiivinen suurten ikäluokkien taata olisi demareilla ollut tuhannen euron tilaisuus saada uutta kannatuspohjaa, mutta eipä puolueessa ole sellaisia naisia eikä nuoriakaan, jotka vetoaisivat. Ei ole Susanna Huovinen noussut kepun naisministerien julkisuutta lähellekään.
Oikea tasa-arvo ei toteudu puolueessa. Tuula Haatainen tekee tahtomattaan parodiaa itsestään, kun vaatii kiintiöitä jo pörssiyhtiöihin. Kiintiövaatimukset kertovat, että demareilla ei tasa-arvokaan toteudu muuten kuin perustamalla toimikunta sitä miettimään.
Heinäluoma on poju.
Hyvä vasemmistodemari. Nyt kaipaat liian romanttisia aikoja ja aikoja. Toki toveri Tuomiojalla on hieno ohjelma ja ajatuksia, mutta liian teoriaherra hän on. Ja hankala tyyppi eikä ollenkaan johtaja.
Ei ole Heinäluomastakaan suureksi johtajaksi, mutta Paavosta oli. Paavo vei meitä keskelle ja oikealle ja piti kannatuksen kovana ja oli oikea johtaja! Johtaja! Niin sitä me juuri kaivataan eikä mitään härskiä ay-jakopoliitikkoa kuin tämä Heinäluoman ylioppilaspoika tuntuu olevan. Hänhän on tässä EU-puheenjohtajuus asiassakin jäänyt aivan Vanhasen varjoon ja kaikessa muussakin hän on jäänyt kunnollisen ja rauhalllisen Vanhasen varjoon.
Valitaan Paavo uudestaan johtoon ja niin palaamme taas pääministerikantaan. Tästä Heinäluomasta tulee eräs Paavo mieleen, mutta ei se meidän Paavo vaan ihan toisen puolueen kepuli-Paavo.
Olemme vielä pahassa pulassa tuon Heinäluoman kanssa! Tehdään jotain.
Kun Homot& alkaa tekemään pesäänsä, miten jatkossa vaikuttaa, kehtaako edes enään perusihminen äänestää SDP:tä.
Kyllä Homot& olleet siinä taustalla Halosen myötä kaikenaikaa, mutta nyt Lipposen otteiden jälkeen saaneet ja ilmeisesti saavat enemmän valtaa.
Rohkenisimpa väittää että Halosen myötä nyt kannatus putoaa rutkasti, eli 3-sija selvästi tullenee puoluekartalla
Oli jo tuo Halosen Homobaari esitys sitä luokkaa, ettei voi olla noin ja tuo henki SDP:ssä. Valitan ! Itseni ja Perheeni puolesta ! Tuskin meidän perheestä enään tulee tuki SDP:lle
Hävettää kokopuolue ! vielä enemmän jos homot& saa enemmän valtaa.
Minusta demareilla menee hyvin. Kannatus on kova. Heinäluoma on tomera mies puolueen johtoon. Keput pelkää heinistä. vanhanen on neiti.
Heinäluoma on epäonnistunut täysin henkilövalinnoissa. Valitsi huuhaa Huovisen liikenneministeriksi! Toinen hyvä kannatuksen syöjä on Tarja Fílatov! Olis valinnu vielä kolmneksi Osku Pajamäen, niin loputkin kannatajat olisivat häipyneet! Heinäluoman on täysin epäonnistunut myös omassa roolissaan
puolueen puheenjohtajana. Täysin mitään sanomaton esiintyminen yksi osa syy kannatuksen laskuun.
Nyt ollaan niin oikealla, että jos vasemmistoliitolla olisi prempi puheenjohtaja, niin kävisi kuten Saksassa, jossa LaFontainen puolue voitti merkittävästri vaaleissa. Suomessakin menetimme pääministerin paikan, kun Lipponen veti oikeistolinjaa. Ja sitä oikeistolinjaa jatkaa rikkaita paapova HNeinäluoma.
nussii persesilmään demareita, niin eiköhän kannatus nouse
perustaa eläimiinsekaantujille oman yhdistyksen?
Kyllä demareilla sietäisi olla huoli. Puolue nyky-maailmassa, joka ei perustu vapauden kunnioitukseen ei pitkälle pötki. SDP halveksii vapautta kaikilla toiminalla. Heidän onnensa on, että kukaan ei tuo tätä riittävän selkeästi esille.
On...
myöten oamssa paskassanne ja hyvä niin.