Jt:t. saarnaatte paratiisista jossa petoeläimetkin syövät kasviksia. Tappaminen ruuaksi on "pahan tekemistä" siis paratiisissa. Miksi ette jo nyt halua toimia tuon periaatteen mukaan, vaan syötte lihaa ja kalaa. Hyväksytte siis tappamisen vaikka se on oppienne mukaan "pahaa ja vahinkollista"?
Toimivat vastoin oppiaan
järki hoi
5309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin ja tunnen joitakin jt:itä jotka pitävät turkiseläimiä häkeissä rahan ansaitsemiskeinoja ja eräskin jt kertoi tappaneensa vastikään vasikan lyömällä tätä kirveellä. Sairasta ja täysin vastoin tulevaa uutta paratiisia.
...paratiisissa vissiin iha normaalisti. Siis vanhuuteen tms... Kai niitä raatoja saa järsiä jos lihanhimo iskee. Kyl o sullaki murheet.
No jos et tiennyt, niin kerronpa nyt: Jehova poisti jo heti vedenpaisumuksen jälkeen lihansyöntikiellon. TJEU: 1.Moos.9:3.
Ärsyttää tuollainen pilipali-kritiikki. Heitetään jotain ihan ihme-ajatuksia ilmaan eikä oteta yhtään selvää, mihin JT:t uskoo ja miksi.
Voitkin nyt ajankuluksesi miettiä, miksi Jehova antoi luvan syödä lihaa...
Eiks paratiisin tarkoittus ole palauttaa alkuperäine paratiisimalli, jossa ei Raamattusadun mukaan ollut mitään pahaa. Funtsikaas sitä vastaajat.
Näkeehän sen utopian "hyvästä", kun katsoo petoeläiten raatelukalustoa maalla, merellä ja ilmassa. Eiköhän tuo kalusto ole ollut luomisesta alkaen tuollainen. Eikai Eevan omenan syönti eläinkunnan kalustoa ole muuttanut.