Toisesta ovesta portsarit kantaa ulos liikaa nauttineita (liikaa tarjoiltu päihtyneille ) ja toisesta päästetään ns. maksavia asiakkaita sisään.
Miten kyseiset ravintolat ovat "ansainneet" ns: jatko-ajan ,eli saavat olla auki neljään aamuyöllä?
Kebap paikkoihin kyllä riittää resulsseja mutta miksi ei näihin juottoloihin?
Vaikuttaa siltä että taas hypättäisiin Osuuskaupan reviriille ja hiljaisesti koitetaan vain tehdä jotain "muodollisesti".
Ehdottaisin joskus vaikka palotarkastajan ja poliisin tekemään ratsian ja laskemaan mitenpaljon on ylimääräistä porukkaa anniskelutiloissa , mutta , eihän tämä onnistu koska osuuskauppa on pelissä mukana,taas kerran!
"Osuuskauppa on monessa mukana" - kuuluu heidän oma mainoslauseensa.
Miten kyseiset ravintolat ovat "ansainneet" ns: jatko-ajan ,eli saavat olla auki neljään aamuyöllä?
Kebap paikkoihin kyllä riittää resulsseja mutta miksi ei näihin juottoloihin?
Vaikuttaa siltä että taas hypättäisiin Osuuskaupan reviriille ja hiljaisesti koitetaan vain tehdä jotain "muodollisesti".
Ehdottaisin joskus vaikka palotarkastajan ja poliisin tekemään ratsian ja laskemaan mitenpaljon on ylimääräistä porukkaa anniskelutiloissa , mutta , eihän tämä onnistu koska osuuskauppa on pelissä mukana,taas kerran!
"Osuuskauppa on monessa mukana" - kuuluu heidän oma mainoslauseensa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
silloin tällöin. laittomuuksia löytyy varmasti.
mitä tekee alkoholitarkastaja salossa ?
mittanauha kädessä ja toteaa, että ulkoterassi on 7 senttiä liian leveä, ei mahdu raittiit kävelemään ohi :)
ei kylläkään salossa, joka ei uskalla eikä halua mennä ravintolaan sisälle. mielestäni täysin väärä ihminen hommaan.
salossa käy ala-ikäisiä ravintoloissa, väärennetyillä papereilla. ja tarjoillaan liian kauan, juopumuksen tilaa pitäisi seurata tarkemmin.
alkoholitarkastajat tekevät,suht USEIN tarkastuksiaan,Salon ravintoloissa.
Siitä ei kylläkään asiakas/asiakkaat tiedä välttämättä mitään.
Ne ovat nimittäin kohdistettuja yrittäjiin,
jotka joutuvat"piinapenkkiin"JOS asiat eivät ole kohdallaan.
Joten ei teidän asiakkaitten tarvitse olla huolissanne.
Kyllä noi yrittäjäparat joutuvat muutenkin koville,
joka puolelta tulevien puristuksien paineissa.
Kyllähän JOSKUS voisi/voisimme ajatella asiakkaittenkin omaa vastuuta.
Jos juot et aja,jos juot niin juo kohtuudella.
totta on ettei "JUOTTOLOITAkaan"voi pitää
yksin syyllisinä.
KYLLA asiakkaillakin on oma vastuunsa omasta alkoholi y.m.muusta käyttäytymisestään.
Vai mitä ootte mieltä.?
Eihän kauppojakaan syyllistetä siitä,
että esimerkiksi myyvät rasvaista ruokaa liikaa yhdelle henkilölle,
taikkapa liian monta "mäyräkoiraa"jollekin pappalle.
Suolaista ruokaakin menette myymään saatikka sitten suolaa kokonaisissa paketeissa kilokaupalla.
Joku voi vaikkapa syödä rasvat kotonansa kaikki kerralla ja suolat vielä päälle
tai ainakin leivän päällä.
Naurettavia tällaiset toisten syytökset.
Ottakaa ihmeessä vastuut omista elämistänne ihan vaikkapa ITSE.
ravintolalla on vastuu ihan lain mukaan ettei päihtyneelle saa tarjoilla. kebab paikkoja kyllä kyylätään , eivät saa olla auki kun herättävät pahennusta katukuvaan, pelkällä ruualla...
juopot tulee ravintolasta ulos ja joku hakataan ja
jotkut hakkaavat. jälki on kuitenkin kohtuuttoman rumaa
näin minä asiaa katsoisin: päihtyneelle ei saa myydä alkoholia,totta.
Yli 50%juottoloiden asiakkaista on ottanut "pohjia" ennen ravintolaan saapumista ja yksi sun toinenkin aika hyvässä jo siinä vaiheessa. Jos kaikkeen puututtaisiin, ei meillä olisi ihmisiä ravintoloissa enää ollenkaan. mitä itse mahtaisit sanoa kun sinut käännytettäisiin ovelta jo kello 23.00 että ei tänään enää,vaikka kuinka olisit juonut vain 5kaljaa???
omin silmin nään joka viikonloppu miten poket käännyttää ihmisiä pois ovelta,baarimikot kieltäytyvät myymästä asiakkaille tai juottavat näille tavallista vettä koska asiakas on liian juopunut.miksi niitä ihmisiä pitäisi kantaa pois jos heistä ei ole häiriötä?asiakkaat joista on häiriöitä varmasti pääsevät nauttimaan raikkaasta ulkoilmasta..ja näistäkin huonokuntoisemmat eivät ikinä lähde kotiin yksin,yleensä on kavereita jotka lupaavat hoitaa tapauksen kotiin.jos ei ole kavereita, niin onhan sitä soitettu poliiseja,takseja yms.noutamaan huonokuntoista juhlijaa,jos näin on ollut tarpeen.
bointtini on että poket ja baarimikotkin ovat ihmisiä ja joutuvat viikonloppuisin arvioimaan satojen asiakkaiden kuntoa ja "kuinka paljon" nämä ihmiset viinaa kestävät.
ja mitä tarkastajiin tulee, niin he käyvät vähän väliä ravintoloissa täällä salossakin.
Baarityöntekijätkään eivät "iskuista" tiedä,joten ei asiaa voi suunnitella etukäteen että tänään tulee tarkastaja...
koittakaa omalla käyttäytymisella vaikuttaa näihin kaikkiin asioihin niin maailmasta tulee parempi paikka=)
niin poket kuin poliisitkin. hoitaisivat kans kunnolla.
ja mitä minuun tulee, jos minut käännytetään 5
kaljaa ottaneena niin nauraisin koska en ole ikinä ottanut niin paljoa, eikä tarvitse kenenkään muunkaan ottaa.
minun pointtini on että ravintolat aikaisin kiinni ja kebabit saa olla auki pari tuntia pitempään kuin ravintolat.
"juottavat vettä"
Mutta ottavat viinan hinnan siitä vedestä! Näin esim. Rikalassa! Juo kymmenen paukkua eikö tunnu missään... kokemusta on ja siihen paskalaitokseen en enää mene!
puolustellaan kebab paikkoja.
Ennen oli toinen ääni kellossa.
Puhuttiin jonkun paikan raiskaus yrityksistä y.m..
Olen minäkin kebabien puolella,
mutta muistan niiiin todella hyvin näitä juttuja jo ennen tätä nettiäkin ja muuten
onhan niissä kebeissakin kolmos oluen myyntioikeudet.
Että annetaan kaikkien kukkien kukkia.
Jos ravintolat laitettaisiinkin yks kaks
kello yksi kiinni.
Että näin on hyvä.
Jo alkaisi täällä palstoilla juttu lentämään,
kuin hyvä oli,että ravintolat valvoivat edes jonkinverran juoppojen juomisia.
Nyt ne juovat penkeillä,nurmilla istuen,
omista pulloistaan ja ovat todellä änkyrä kännissä.
Ennen sentään ravintolat pokeineen kontroloivat
noita pahimpia tapauksia ja tilasivat taxin/poliisin jos ei kundeista ollut sitä itse
itselleen tilaamaan.
jo koko ravintolaanmeno kulttuuri, kotoa lähdetään vasta joskus yhdentoista jälkeen, kun "ei siellä ketään viel ole". aloitettaisiin aikaisemmin niin jäisi aikaa toipumiselle enemmän. sunnuntaipäivää ehtisi näkemään vielä ennen auringonlaskua...
sehän on aivan saletti,että jos aloittaa
aikaisemmin ravintola kierroksen niin selviää aikaisemmin myöskin sänkyynsä/sänkyyn(jos jonkun toisen)sellaiseen päätyy.
Eikä ole pakko aloittaa juominkejaan kotona.
Sen ensimmäisenkin voisi ottaa paikallisessa.
Ennen meidän aikaamme oli kuuleman mukaan
tapana tallainen,
("esi-isiemme" kertomana).
"Ravintolaan mentiin 20.30 viimeistään sillä etukäteen puhelimitse tehty pöytätilaus
kuuleman mukaan annettiin toiselle jos et tullut tuohon kellon aikaan mennessä.
Kello 1.30 oli sitten valomerkki,
jolloin alettiin hakeutumaan hotdog,hampurilais paikkoihin ja jokainen kotiin tai mihin päätyikin iltaansa,yötänsä jatkamaan.
Kadut olivat kuitenkin tyhjiä viimeistään 2.30.
Mitenkähän tuo resepti sopis nykypäivään.
EPÄILENPÄ suuresti
Maailma on muuttunut mammaraiset ja papparaiset!!!
Jopa työelämä kaikkine epävarmuuksineen on erinlainen,
kuin heidän aikanansa.
Pärjäillään,eikä tapella kaduilla,eikä varsinkaan mukiloida avuttomia.
yhdyn täydellisesti edelliseen!