Ihmiset, aikuisetkin uskovat satuihin ja lähettelevät jouluna Jeesus ja enkelikortteja vaikka eivät ole saaneet mitään todisteita kyseessä olevien henkilöiden olemassaoloista.
Miks joulu ?
Juhannus
14363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mielestäni uskottelut Jeesuksesta, enkeleistä ja Jumalasta menettävät itunsa, kun samalla lapsia huijataan joulupukilla ja lentävillä poroilla.
Kaikista uskontoon liittyvistä valheista suurin on väärän uskon opettaminen. Viisaiksi luonnehdittavat ihmiset eivät opeta lapsia rehellisesti, vaan kertovat heille tarinoita, joihin uskottiin tuhansia vuosia sitten. Kun lapsi pyytää kipeästi tarvitsemaansa hengen ravintoa, hänelle annetaankin hengen terveyden tuhoavaa myrkkyä, josta hänen on myöhemmin suurella vaivalla ponnisteltava eroon.
Itse kuulun ns. passiivisiin Joulun viettäjiin, eihän sitä omaa lastaan voi ilman lahjoja jättää kun toisetkin saavat, niin en kyllä kerro hänelle mistään Joulupukeista ja tontuista. Eipähän hänelle ainakaan tule pettymystä siinä vaiheessa kun muut lapset tajuaa, että Joulupukki on vanhempien valhetta=)
*Alan olla jo aika kännissä, pitää väistyä sivummalle*
Eihän siinä mitään, jos perheeseen tulee aattoiltana "Joulupukki". Sehän on iloinen tapahtuma. Mutta ei minun mielestäni pitäisi kuitenkaan lapsille uskotella että ko. henkilö olisi oikeasti syntynyt naamari päässä.
Jutta Zilliacus on aina kertonut että
hänen uskonsa meni joulupukkiuskonsa mukana.
Kiva tietää, että lapsillesi tulee yhtä köyhä mielikuvitus kuin sinulla.
että joulupukki-valehtelu olisi omiaan kehittämään lasten mielikuvitusta?
Niin. En ymmärtänyt mitä hait takaa.
Tarkoitan, että tuo asenteesi osoittaa jotain sinun ajatusmaailmastasi, joka luultavasti siirtyy raukoille lapsille. Tai ehkä sitten lapsesi eivät ole niitä raukkoja, vaan muut, jotka joutuvat heitä kestämään.
nimim. huonoja kokemuksia mielikuvituksettomista ihmisistä
Kiitos analyysistäsi.
Joulu on perhejuhla.... Kukas ne lahjat tuo jos joulupukkia ei ole olemassa?
Joulupukki on kapitalistin vastaveto enkleleille ja jeesukselle... Yhtä todellisia molemmat
Ylen ykköseltä radiosta tulee tapaninpäivänä (siis kaiketi 26.12) ohjelma, jossa käsitellään joulun vieton nykyisyyttä juutalaisten, kreikkalaisten, roomalaisten, skandinaavien ja suomalaisten perinteiden kautta. Ohjelman piti olla alunperin 50 minuuttia, mutta tietääkseni siitä saattaa tulla pidempi.
Tekijät on kai samat kuin sillä pikkujääkausijutulla ja nyt menevällä vedenpaisumus/troijasarjallakin (maanantaisin klo 9.30, verkossa [0] ja [1]). Tästä jälkimmäisestähän oli artikkeli muistaakseni Aamulehdessä ja parin viikon takaisessa sunnuntai-Hesarissakin.
[0] http://www.yle.fi/ylenykko/meta/
[1] http://www.yle.fi/radioylenykkonen/meta/ma0930.ram
???
Satuahan se onkin,että joulu olisi Jeesuksen syntymäjuhla.Mitä noita muita palstoja lukee,niin ihmiset on nin rasisteja,niin rasisteja,mutta totuus on toinen.Ei ne suomalaiset mitään rasisteja ole,kun ne ylistää jouluna iranilaista valon jumalaa-tietämättään.Että se siitä joulusta ja sen todenperäisyydestä!!!!!
joulun juhliminen kristityillä alkoi Egyptissä,
niin mistä sinä sen irakilaisen siihen saat.
Lue tietosanakirjoja,hyvä ihminen!Sitäpaitsi kirjoitin:iranilainen.