Saisiko jotain perusteluita sille miksi rotuja ei ole? Rotuhan tulee sanasta populaatio, joka tarkoittaa jollain alueella olevaa lajin jäsenistöä, jolla ei ole suoraa geneettistä yhteyttä toisiin populaatioihin. Tämä eristyneisyys johtaa evoluutioteorian mukaan siihen, että pitkällä aikatähtäimellä tämä populaatio voi jopa muuttua omaksi lajikseen, siten, että se ei kykene enää tekemään jälkeläisiä alkuperäisen lajin eri populaatioiden jäsenten kanssa. Jos rotuja ei ole, niin miten evoluutio voi olla mahdollista?
ROTUJA EI OLE?
SS-Trooper
10620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Rotuja on, mutta ne ovat tasavertaisa.
Vain jonkun ihmisen mielestä ne voivat olla eriasrvoisia.
Tämä johtuu tietämättömyydestä ja päähän nousseesta...ylemmyydentunteesta.
Tämä harhaa, sillä kaikki rodut ovat samanarvoisia.
Aivojen käyttöaste ei ole rodusta kiinni.
Einstein käytti 15% aivokapasiteetistaan, Normaalit ihmiset vain 3%.
Käyttävät ?
n. 0,2 prosenttia
eräiden rotujen jäsenet ovat köyhempiä, eivät ole keksineet mitään keksintöjä jne. Niin mistä se todistaa? Tasa-arvostako? Miten kaikki populaatiot voivat olla tasa-arvoisia, jos populaatiot ovat eristyneet toisistaan?
nousevat ja kehittävät yhteiskuntaa, eivätkä tappele viidakossa tai metsässä?
Jutut aivojen käyttöasteesta ovat huuhaata! Toisaalta, kun tietää kirjoitajan, niin huuhaan levitäminen ja jopa siihen uskominen eivät yllätä.
Ei kai nykyään kukaan enää kehtaa uskoa mihinkään evoluutioon?
tämä etymologinen ongelma. Miten "rotu" voi tulla sanasta "populaatio"?
kaikki ihmiset ovat samaa rotua. Esim. koirat ovatkin jo toinen juttu.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000018735325