Olla kristillisdemokraatti. Ihannekansan edustajat teoillaan romahduttavat kannattajapohjamme. Vaikka kokouksia pidetään ympäri maata, siinä ei voida korjata sitä negatiivista kuvaa, joka on syntynyt.
Näinä päivinä
On vaikea
2102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jumala veti herneen nenään, kun valittu kansa ei käyttäytynyt ihmisiksi, vaan alkoi livetä liitosta, jonka Jumala oli Israelin kanssa tehnyt.
Se ei ollut Jumalan silmissä ihan pikku juttu, vaan tämän päivän israelilaiset saavat siitä maksaa:
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?ref=5. Moos. 32:21&rnd=1153040878759
ollet ihannekansa? Se on valittu kansa, ja sillä on erityisasema Jumalan suunnitelmassa, mutta ei se suinkaan ole ihannekansa. Monenlaista vääryyttä on tämä "ihannekansa" tehnyt, jo siitä alkaen kun palvoi vasikoita, ja joutui 40v erämaassa vaeltamaan. Vääryyksistä seuraa rangaistus. On totta että kristittyjen on käsketty siunata ko kansaa, mutta se ei tarkoita kaiken hyväksysmistä. Vaan pikemmin erityisen tarkkaa valvontaa ja paimentamista. Nyt on Israel mielestäni reagoinut vähän yli, ei ole asiallista mennä toisen kansan siviilihallintoa pommittamaan, tai siviilejä yleensä. Tästä ei hyvä seuraa. Rangaistus voi olla odotettavissa, mutta kosto on Herran, meidän ei sitä tarvitse tehdä.