henkimaailman kirkko

alempana olevassa ketjussa tapani kirjoittelee mappilaisesta "henkimaailman kirkosta".
millainen kirkko se on?
24617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

saamme tietää tarkemmin, mutta on syytä ajatella, että se muistuttaa maan päällä olevaa organisaatiota.

Ajattelen niin (ei siis virallista oppia), että henkimaailmassa on henkien taistelua kuten täällä. Paratiisissa olevat saavat levätä vaivoistaan, mutta henkivankilan puolella ihmisiä sitovat samat henget, joiden vallassa he olivat kuollessaan. Lähetystyö ei siellä ole varmaan sen helpompaa kuin täälläkään.

Tosin on paratiisin puolella. Siellä ihmiset ovat vapaita kiusaajahengistä ja ottavat vastaan totuuden, kun siitä kerrotaan. Monet hyvät ihmiset saavat vasta siellä kuulla tosi evankeliumista.

Äänestä
  • tuonpuoleinen kirkko on siis vain lähetystyötä varten?
    kummalla puolella minun arvelet olevan? henkivankilan, vai paratiisin?

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    tuonpuoleinen kirkko on siis vain lähetystyötä varten?
    kummalla puolella minun arvelet olevan? henkivankilan, vai paratiisin?

    En ole sanonut, että se olisi vain lähtystyötä varten, mutta varmasti se on sielläkin tärkeää. Kirkon tarkoitus on myös opettaa. Opettamiskäsky liittyy saumattamasti lähtyskäskyyn: "...ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä olen käskenyt teidän noudattaa." (Matt. 28:20)

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    tuonpuoleinen kirkko on siis vain lähetystyötä varten?
    kummalla puolella minun arvelet olevan? henkivankilan, vai paratiisin?

    kuulu kristilliseen käsitemaailmaan.

    Sanalla kirkko (kr. kyriakee, Herralle kuuluva, Herran oma) on useita merkityksiä. Laajasti ymmärrettynä kirkko on maailmanlaaja kristillinen yhteisö, universaali Kristuksen kirkko, jonka jäseniksi tullaan kasteessa. Kristillisen käsityksen mukaan Pyhä Henki kokoaa kristillisen kirkon ja tekee sen pyhäksi.

    Kirkko, kristillinen seurakunta, on armahdettujen syntisten yhteisö, joka luottaa Jumalaan ja jossa Pyhä Henki herättää uskon ja rakkauden.

    Kristinuskon mukaan kirkko on Kristuksen ruumis ja Kristus itse on sen pää (Ef. 1:22–23). Kirkon perustaja ja ylläpitäjä on Jumala itse. Kirkko on siellä, missä julistetaan Jumalan sanaa ja jaetaan sakramentteja.

    Kirkon jäsenyys alkaa kasteessa. Kristuksen valtakunnalla ei ole loppua. Kristuksen valtakunta on läsnä jo tässä todellisuudessa Hänen kirkossaan.

    Kirkkoa teologisesti pohtivaa oppiainetta kutsutaan ekklesiologiaksi. Sen tutkimuskohteita voivat olla esim. jonkun kirkkokunnan tai yksittäisen teologin kirkko- ja seurakuntakäsitys.

    Kirkoksi kutsutaan myös kirkkorakennusta, jonka piispa on vihkinyt ja pyhittänyt julkisesti Herran huoneeksi. Hallinnollisena käsitteenä kirkko on rakennus, jonka rakentamisesta on päätetty kirkkolain määräämässä järjestyksessä.

    Kirkon vihkimisen muistopäivä oli aikoinaan suuri tapahtuma seurakunnassa. Nykyisinkin seurakunnassa voidaan viettää kirkon vihkimisen muistopäivää.

    Kirkko-sanalla tarkoitetaan myös rajatulla alueella toimivaa kristillistä yhteisöä, jonka toiminta on tietyin säännöksin määritelty. Kirkoksi voidaan kutsua myös tunnustuksellista ryhmittymää eli kirkkokuntaa.

    Kirkon tehtävänä on tunnustuksensa mukaisesti julistaa Jumalan sanaa ja jakaa sakramentteja sekä muutenkin toimia kristillisen sanoman levittämiseksi ja lähimmäisenrakkauden toteuttamiseksi.

    Ihmiselle ei ole hyväksi pohtia Jumalalle kuuluvaa tuonpuoleista enempää mitä Pyhä Raamattu meille kertoo.

    Tavallinen syntinen

    Turust

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    En ole sanonut, että se olisi vain lähtystyötä varten, mutta varmasti se on sielläkin tärkeää. Kirkon tarkoitus on myös opettaa. Opettamiskäsky liittyy saumattamasti lähtyskäskyyn: "...ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä olen käskenyt teidän noudattaa." (Matt. 28:20)

    hyvät ja pahathenget toisistaan on olematon. Siksi Raamattu monissa eri kohdissa varoitaa meitä kaikin tavoin sekaantumasta henkimaailmaan. Kullakin meistä on oma tehtävänsä ulottuvuudessa jossa elämme.

    Kaikki spiritismiset toiminnot ovat kauhistus kristinuskolle. Henkimaailma on aina yhdistettävä pahaan.

    Voimme kyllä olettaa henkimaailman olevan sinänsä olemassa. Jos lähdemme syistä, miksi kannattaa epäillä petoksen mahdollisuutta henkimaailman, spiritismin kuten ufojenkin alueella, niin on varmastikin ensimmäinen syy siihen, että Raamattu useissa paikoissa viittaa juuri pahaan henkimaailmaan, joka on olemassa. Siihen ovat viitanneet Jeesus ja apostolit kuin myös useat eri kirjat Raamatussa.

    - (Ef 2:1,2) Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,

    2. joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,

    - (Ef 6:12) Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

    - (Joh 14:30) En minä enää puhu paljoa teidän kanssanne, sillä maailman ruhtinas tulee, ja minussa hänellä ei ole mitään.

    - (1 Piet 5:8,9) Olkaa raittiit, valvokaa. Teidän vastustajanne, perkele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä.

    9. Vastustakaa häntä lujina uskossa, tietäen, että samat kärsimykset täytyy teidän veljiennekin maailmassa kestää.

    - (Matt 12:43-45) Kun saastainen henki lähtee ihmisestä, kuljeksii se autioita paikkoja ja etsii lepoa, eikä löydä.

    44. Silloin se sanoo: 'Minä palaan huoneeseeni, josta lähdin.' Ja kun se tulee, tapaa se huoneen tyhjänä ja lakaistuna ja kaunistettuna.

    45. Silloin se menee ja ottaa mukaansa seitsemän muuta henkeä, pahempaa kuin se itse, ja ne tulevat sisään ja asuvat siellä. Ja sen ihmisen viimeiset tulevat pahemmiksi kuin ensimmäiset. Niin käy myös tälle pahalle sukupolvelle."

    - (Apt 5:16) Myöskin kaupungeista Jerusalemin ympäriltä tuli paljon kansaa, ja he toivat sairaita ja saastaisten henkien vaivaamia, ja ne kaikki tulivat parannetuiksi.

    - (Apt 8:7) Sillä monista, joissa oli saastaisia henkiä, ne lähtivät pois huutaen suurella äänellä; ja moni halvattu ja rampa parani.

    Mitä sitten tulee siihen mahdollisuuteen, että me voisimme joutua henkilökohtaisesti petetyksi sielunvihollisen taholta, niin kiistävät useimmat todennäköisesti jyrkästi tämän väitteen arvon omalla kohdallaan. Eli he eivät missään nimessä pidä mahdollisena, että he voisivat tulla petetyiksi millään elämänsä alueella.

    Kuitenkin tällä alueella on hyvä ottaa huomioon Jeesuksen sanat, jotka hän puhui sielunvihollisesta. Hän nimittäin osoitti, että perkele on valhettelija ja sen isä, joka voi pettää meitä tälläkin alueella. Sen tärkein voima on petoksessa ja hän haluaa lisäksi vain eksyttää ihmisiä sekä tuhota heidän elämänsä.

    - (2 Kor 11:14) Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.

    - (2 Kor 4:3,4) Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat,

    4. niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva.

    - (Joh 8:44) Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.

    - (Joh 10:10) Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.

    Miksi tarvitaan meedio? Jos jatkamme syitä, miksi epäillä petoksen mahdollisuutta spiritismin alueella, on yksi sellainen se, miksi yleensä tarvitaan meedio (vrt.profeetta yms.) välittämään viestejä?

    Meidän tulee kysyä miksi oletettujen kuolleiden on toimitettava viestejä jonkin välittäjän kautta kuin että tämä yhteys sensijaan toteutuisi jokaisen kohdalla erikseen?

    Sillä tämä kysymys on aiheellinen koska, jos joku meille rakas, esim. vaimo, isä, äiti, lapsi tai joku muu läheinen haluaisi olla meihin yhteydessä, niin varmasti hän puhuisi meille suoraan eikä minkään välittäjän kautta. Välittäjän sotkeminen asiaan on epätodellista, koska eihän näin tapahtunut maan päällä ollessakaan, kun henkilöt olivat vielä elossa.

    Se, että välittäjiä kuitenkin tarvitaan, tuntuu olevan osoitus vain siitä, ettei kyseessä olla todellisessa yhteydessä läheisiin.

    Toinen huomio, mikä voidaan tehdä itse meedioiden kohdalla, on tausta, miten heistä on tullut meedioita. Sillä tapa, jolla useimmat heistä ovat ajautuneet meedioiksi, on yleensä aina samanlainen.

    He ovat ehkä harjoittaneet meditointia vuosikausia tai joskus lyhyempiä aikoja, mutta yleensä lopputulos on sama: he ovat jossain vaiheessa joutuneet henkiolennon valtaan, jotka ovat alkaneet puhua heidän kauttaan.

    Yksi syy epäillä petoksen mahdollisuutta spiritistisellä alueella ovat monet käytännön havainnot siitä, miten saatana enkeleineen voi hyvin naamioitua ja pukeutua valkeuden enkeliksi (2 Kor 11:14), eli vaikkapa henkilön lähiomaiseksi. Se on saatanalle helppoa, koska se itsekin oli valkeuden enkeli ennen lankeamistaan (Hes 28:12-19).

    Rakkaat sisaret ja veljet, totisesti minä tavallinen syntinen Turust sanon teille; poistakaa varmistin aseestanne heti kun kuulette jonkun puhuvan teille henkimaailman välttämättömyydestä. Sanokaa silloin vaikkapa phytyi baabelin lohikäärme.

    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    kuulu kristilliseen käsitemaailmaan.

    Sanalla kirkko (kr. kyriakee, Herralle kuuluva, Herran oma) on useita merkityksiä. Laajasti ymmärrettynä kirkko on maailmanlaaja kristillinen yhteisö, universaali Kristuksen kirkko, jonka jäseniksi tullaan kasteessa. Kristillisen käsityksen mukaan Pyhä Henki kokoaa kristillisen kirkon ja tekee sen pyhäksi.

    Kirkko, kristillinen seurakunta, on armahdettujen syntisten yhteisö, joka luottaa Jumalaan ja jossa Pyhä Henki herättää uskon ja rakkauden.

    Kristinuskon mukaan kirkko on Kristuksen ruumis ja Kristus itse on sen pää (Ef. 1:22–23). Kirkon perustaja ja ylläpitäjä on Jumala itse. Kirkko on siellä, missä julistetaan Jumalan sanaa ja jaetaan sakramentteja.

    Kirkon jäsenyys alkaa kasteessa. Kristuksen valtakunnalla ei ole loppua. Kristuksen valtakunta on läsnä jo tässä todellisuudessa Hänen kirkossaan.

    Kirkkoa teologisesti pohtivaa oppiainetta kutsutaan ekklesiologiaksi. Sen tutkimuskohteita voivat olla esim. jonkun kirkkokunnan tai yksittäisen teologin kirkko- ja seurakuntakäsitys.

    Kirkoksi kutsutaan myös kirkkorakennusta, jonka piispa on vihkinyt ja pyhittänyt julkisesti Herran huoneeksi. Hallinnollisena käsitteenä kirkko on rakennus, jonka rakentamisesta on päätetty kirkkolain määräämässä järjestyksessä.

    Kirkon vihkimisen muistopäivä oli aikoinaan suuri tapahtuma seurakunnassa. Nykyisinkin seurakunnassa voidaan viettää kirkon vihkimisen muistopäivää.

    Kirkko-sanalla tarkoitetaan myös rajatulla alueella toimivaa kristillistä yhteisöä, jonka toiminta on tietyin säännöksin määritelty. Kirkoksi voidaan kutsua myös tunnustuksellista ryhmittymää eli kirkkokuntaa.

    Kirkon tehtävänä on tunnustuksensa mukaisesti julistaa Jumalan sanaa ja jakaa sakramentteja sekä muutenkin toimia kristillisen sanoman levittämiseksi ja lähimmäisenrakkauden toteuttamiseksi.

    Ihmiselle ei ole hyväksi pohtia Jumalalle kuuluvaa tuonpuoleista enempää mitä Pyhä Raamattu meille kertoo.

    Tavallinen syntinen

    Turust

    tai tarkemmin sanoen sitä seuraavan konfirmaation kautta. Kun lapsi siunataan, niin hänet merkitään kirkon luetteloihin, mutta täysivalainen jäsen hänestä tulee vasta kasteen ja konfirmaation jälkeen.

    Kirkko on kyllä maailmanlaajuinen, sillä sama kirkko kuuluu kaikille. Kasteen ja konfirmaation tulee olla oikealla valtuudella tehtyjä. Mikä tahansa tai miten tahansa tehty kaste ei kelpaa, sillä Raamatun mukaan on vain yksi oikea kaste ja se on kaste syntien anteeksisaamiseksi tehtävä uskovan kaste, johon kuuluu upottaminen.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    tai tarkemmin sanoen sitä seuraavan konfirmaation kautta. Kun lapsi siunataan, niin hänet merkitään kirkon luetteloihin, mutta täysivalainen jäsen hänestä tulee vasta kasteen ja konfirmaation jälkeen.

    Kirkko on kyllä maailmanlaajuinen, sillä sama kirkko kuuluu kaikille. Kasteen ja konfirmaation tulee olla oikealla valtuudella tehtyjä. Mikä tahansa tai miten tahansa tehty kaste ei kelpaa, sillä Raamatun mukaan on vain yksi oikea kaste ja se on kaste syntien anteeksisaamiseksi tehtävä uskovan kaste, johon kuuluu upottaminen.

    maailmanlaajuinen.."
    voi hyvät hytyset taas! raamatun eli kristinopin mukaan kirkkokuntarajoen yli käyvä Jeesukseen uskovien yhteys eli siitä syntynyt seurakunta on maailmanlaajuinen. ei siis mormonikirkko, kuten olet erehtynyt luulemaan.

    "..sillä sama kirkko kuuluu kaikille." raamatun mukaan PELASTUS kuuluu kaikille. ei siis yksi ja sama kirkko. vaikka uusi testamentti teroittakin paikalliseurakunnan tärkeytttä uskovaiselle, niin sen opin mukaan pelastua voi ilman seurakuntaan kuulumistakin. pelastus tulee yksin Jumalalta Jeesuksessa, *yksin armosta*.

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    maailmanlaajuinen.."
    voi hyvät hytyset taas! raamatun eli kristinopin mukaan kirkkokuntarajoen yli käyvä Jeesukseen uskovien yhteys eli siitä syntynyt seurakunta on maailmanlaajuinen. ei siis mormonikirkko, kuten olet erehtynyt luulemaan.

    "..sillä sama kirkko kuuluu kaikille." raamatun mukaan PELASTUS kuuluu kaikille. ei siis yksi ja sama kirkko. vaikka uusi testamentti teroittakin paikalliseurakunnan tärkeytttä uskovaiselle, niin sen opin mukaan pelastua voi ilman seurakuntaan kuulumistakin. pelastus tulee yksin Jumalalta Jeesuksessa, *yksin armosta*.

    kuin kristinoppi. Kristinopissa on myöhäsyntyisiä epäraamatullisia tulkintoja kuten kolminaisuusoppi, vauvakasteet ja lukuiset erilaiset kastamistavat.

    Pelastus kuuluu kyllä kaikille, mutta evankeliumikin on sama kaikille. On vain yksi kaste. Raamatullinen kaste on uskovan upotuskaste eikä mikään muu. Lisäksi tulee olla oikea valtuus kastaa.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    En ole sanonut, että se olisi vain lähtystyötä varten, mutta varmasti se on sielläkin tärkeää. Kirkon tarkoitus on myös opettaa. Opettamiskäsky liittyy saumattamasti lähtyskäskyyn: "...ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä olen käskenyt teidän noudattaa." (Matt. 28:20)

    joseph smith tovereineen opettaa mormoni-pelastuksen vastaanottaneita tuonpuoleisessa kirkkojärjestelmässä?

    rankka juttu! eipä tosiaan ole ihme, että mormonien Jumala ei ole kolmiyhteinen Jumala, joka esittäytyy Sanassaan sanoen "Minä olen Tie, Totuus ja Elämä; joka uskoo Minuun, se elää, vaikka olisi kuollut."

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    joseph smith tovereineen opettaa mormoni-pelastuksen vastaanottaneita tuonpuoleisessa kirkkojärjestelmässä?

    rankka juttu! eipä tosiaan ole ihme, että mormonien Jumala ei ole kolmiyhteinen Jumala, joka esittäytyy Sanassaan sanoen "Minä olen Tie, Totuus ja Elämä; joka uskoo Minuun, se elää, vaikka olisi kuollut."

    kolminaisuusopin kanssa: "Minä olen Tie, Totuus ja Elämä; joka uskoo Minuun, se elää, vaikka olisi kuollut." - Ukomme samoin.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kuin kristinoppi. Kristinopissa on myöhäsyntyisiä epäraamatullisia tulkintoja kuten kolminaisuusoppi, vauvakasteet ja lukuiset erilaiset kastamistavat.

    Pelastus kuuluu kyllä kaikille, mutta evankeliumikin on sama kaikille. On vain yksi kaste. Raamatullinen kaste on uskovan upotuskaste eikä mikään muu. Lisäksi tulee olla oikea valtuus kastaa.

    vaan elävä Jumala, Jeesus jolla yksin on valtuus jota apostolinen suksessio seuraa piispojen kautta. Kuolleilla eikä heidän hengillään ei ole Jumalan valtuuksia maan päällä.

    Turust

    Äänestä

  • ei tätä maailmaa parempi paikka ole tuo maailma.

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    vaan elävä Jumala, Jeesus jolla yksin on valtuus jota apostolinen suksessio seuraa piispojen kautta. Kuolleilla eikä heidän hengillään ei ole Jumalan valtuuksia maan päällä.

    Turust

    Aloituksesi "Kuolleet eivät anna valtuutta" on sikäli oikein, että valtuus tuleekin Jumalalta, joka on valtuuttanut Kristuksen, joka on valtuuttanut apostolit, jotka ovat valtuuttaneet vaarnojen ja seurakuntien johtajat ja pappeuden haltijat yleensä. Piispoilla ei ole valtuutta ohi apostolien. - Tai miten perustelet muuta?

    Kuolleilla on valtuus samalla periaatteella kuin muillakin. Kun joku kuolee ja hänellä on pappeus, niin tuo valtuus säilyy. Hän voi käyttää valtuuttaan henkimaailmassa samoin kuin maan päällä niiden johdolla, joilla on johtamisen valtuus, avaimet, henkimaailmassa. Myös pappeuden antaminen kuuluu temppeleissä tehtäviin sijaistoimituksiin.

    Äänestä

  • HLOO kirjoitti:

    ei tätä maailmaa parempi paikka ole tuo maailma.

    kuin tämä maailma. Se on väliaikainen taivas kuten helvettikin on sekin väliaikainen ennen viimeistä tuomiota. On luvattu, että paratiisissa saa levätä vaivoistaan.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kolminaisuusopin kanssa: "Minä olen Tie, Totuus ja Elämä; joka uskoo Minuun, se elää, vaikka olisi kuollut." - Ukomme samoin.

    koska kolmiyhteinen Jumala on tuon lausuman takana. kaikella raamatussa on tekemistä kolmiyhteisen Jumalan kanssa, onhan raamattu Jumalan "omasta suusta" lähtenyttä sanaa.

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    koska kolmiyhteinen Jumala on tuon lausuman takana. kaikella raamatussa on tekemistä kolmiyhteisen Jumalan kanssa, onhan raamattu Jumalan "omasta suusta" lähtenyttä sanaa.

    yhtä ja samaa sekasotkua? En todellakaan näe mitään totuutta, että "Tie, Totuus ja Elämä", kuten sanoit, olisivat missään yhteydessä kolminaisuuden kanssa!

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Aloituksesi "Kuolleet eivät anna valtuutta" on sikäli oikein, että valtuus tuleekin Jumalalta, joka on valtuuttanut Kristuksen, joka on valtuuttanut apostolit, jotka ovat valtuuttaneet vaarnojen ja seurakuntien johtajat ja pappeuden haltijat yleensä. Piispoilla ei ole valtuutta ohi apostolien. - Tai miten perustelet muuta?

    Kuolleilla on valtuus samalla periaatteella kuin muillakin. Kun joku kuolee ja hänellä on pappeus, niin tuo valtuus säilyy. Hän voi käyttää valtuuttaan henkimaailmassa samoin kuin maan päällä niiden johdolla, joilla on johtamisen valtuus, avaimet, henkimaailmassa. Myös pappeuden antaminen kuuluu temppeleissä tehtäviin sijaistoimituksiin.

    et ole vielä vastannut kysymykseeni, kummalle puolelle mormoniopin mukaan minun arvelet kuolemani jälkeen joutuvan.
    en nyt osaa itse sitä arvioida, koska kirjoituksesi mukaan kummallakin puolella, henkivankilassa ja paratiisissa tarvitaan mormonipelastusta.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    yhtä ja samaa sekasotkua? En todellakaan näe mitään totuutta, että "Tie, Totuus ja Elämä", kuten sanoit, olisivat missään yhteydessä kolminaisuuden kanssa!

    elämänantaja, Elämä itse on Jumala, joka Jeesuksessa on Tie.
    ymmärrän kyllä, ettei liha-luuJumala voi olla itse Elämän Henki, jota raamattu myös Totuudeksi (Pyhä Henki) nimittää.

    Jumalan kolminaisuus on suuri salaisuus, jota me saamme "katsella" tämän elämän aikana vain senverran, mikä riittää sielujemme pelastukseksi.
    raamattussa Jumala/Jeesus (ilmestyskirjan sanat ovat Jeesuksen suusta, ilm. 1:1) lupaa näyttää kasvonsa niille, jotka ovat valkaisseet vaatteensa...

    ei siis mitään sekasotkua, vaan selkeää raamattun sanomaa on se, että kolmikasvoinen Jumala on Tie, Totuus ja Elämä.

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    elämänantaja, Elämä itse on Jumala, joka Jeesuksessa on Tie.
    ymmärrän kyllä, ettei liha-luuJumala voi olla itse Elämän Henki, jota raamattu myös Totuudeksi (Pyhä Henki) nimittää.

    Jumalan kolminaisuus on suuri salaisuus, jota me saamme "katsella" tämän elämän aikana vain senverran, mikä riittää sielujemme pelastukseksi.
    raamattussa Jumala/Jeesus (ilmestyskirjan sanat ovat Jeesuksen suusta, ilm. 1:1) lupaa näyttää kasvonsa niille, jotka ovat valkaisseet vaatteensa...

    ei siis mitään sekasotkua, vaan selkeää raamattun sanomaa on se, että kolmikasvoinen Jumala on Tie, Totuus ja Elämä.

    Ei todellakaan! - Tämä on selvää: Jumaluudessa on kolme erillistä persoonaa ja olentoa. Se on Raamatun mukaista. Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat kukin oma persoonansa ja kukin on tahtova itsenäinen olento. He ovat kuitenkin yksimielisiä ja siinä mielessä yhtä eli samalla tavalla yhtä, kuin pyhienkin tulee olla yhtä:

    "Minä rukoilen, että he olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa. Niin tulee heidänkin olla yhtä meidän kanssamme, jotta maailma uskosi sinun lähettäneen minut" (Joh. 17:21).

    Etkö todellakaan, tode, huomaa, millaista yhtä olemista tässä tarkoitetaan!

    Äänestä

  • todé kirjoitti:

    et ole vielä vastannut kysymykseeni, kummalle puolelle mormoniopin mukaan minun arvelet kuolemani jälkeen joutuvan.
    en nyt osaa itse sitä arvioida, koska kirjoituksesi mukaan kummallakin puolella, henkivankilassa ja paratiisissa tarvitaan mormonipelastusta.

    kuka pääsee paratiisiin ja kuka joutuu helvetin puolelle henkimaailmassa. Mielentilallamme on siinä suuri merkitys. Ryöväri pääsi paratiisiin. Siellä hän sai kuulla lisää envankelimísta, jonka saarnaamisen Kristus siellä järjesti.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Aloituksesi "Kuolleet eivät anna valtuutta" on sikäli oikein, että valtuus tuleekin Jumalalta, joka on valtuuttanut Kristuksen, joka on valtuuttanut apostolit, jotka ovat valtuuttaneet vaarnojen ja seurakuntien johtajat ja pappeuden haltijat yleensä. Piispoilla ei ole valtuutta ohi apostolien. - Tai miten perustelet muuta?

    Kuolleilla on valtuus samalla periaatteella kuin muillakin. Kun joku kuolee ja hänellä on pappeus, niin tuo valtuus säilyy. Hän voi käyttää valtuuttaan henkimaailmassa samoin kuin maan päällä niiden johdolla, joilla on johtamisen valtuus, avaimet, henkimaailmassa. Myös pappeuden antaminen kuuluu temppeleissä tehtäviin sijaistoimituksiin.

    "Ihmisen kyky erottaa" jossa on hyvin selvät Raamatun kohdat.

    Miksi Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta?

    Apostolit on yhteisnimitys ensimmäisen kristillisen sukupolven johtavalle ryhmälle. Yleensä nimitystä käytetään Jeesuksen opetuslapsista sekä Mattiaasta, joka valittiin Juudaksen tilalle (Ap. t. 1: 23–26), ja Paavalista joka henkilökohtaisesti koki Jeesuksen ilmestyksen ilman aikaisemmin kuolleita apostoleja.

    Luukkaan mukaan apostolin nimi kuuluu vain Jeesuksen valitsemille 12 opetuslapselle. Jeesuksen lähimmät opetuslapset eli 12 apostolia luetellaan Raamatussa nimeltä (Matt.10:2). Ensimmäisenä apostolina pidetään Pietaria.

    Kaikki apostolit ovat kuolleet, eikä voida mitenkään edes olettaa, että Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta. Kuolleilla ei ole mitään valtuuksia tässä ulottuvuudessa eivätkä he ole antamassa mitään valtuuksia. Mistä olet saanut tuollaisen käsityksen? Ajatus viittaa spiritismiin.

    Minä en ollenkaan lähtisi arvuuttelemaan onko tuonpuoleisessa maanpäällä valittuja pappeja.

    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    "Ihmisen kyky erottaa" jossa on hyvin selvät Raamatun kohdat.

    Miksi Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta?

    Apostolit on yhteisnimitys ensimmäisen kristillisen sukupolven johtavalle ryhmälle. Yleensä nimitystä käytetään Jeesuksen opetuslapsista sekä Mattiaasta, joka valittiin Juudaksen tilalle (Ap. t. 1: 23–26), ja Paavalista joka henkilökohtaisesti koki Jeesuksen ilmestyksen ilman aikaisemmin kuolleita apostoleja.

    Luukkaan mukaan apostolin nimi kuuluu vain Jeesuksen valitsemille 12 opetuslapselle. Jeesuksen lähimmät opetuslapset eli 12 apostolia luetellaan Raamatussa nimeltä (Matt.10:2). Ensimmäisenä apostolina pidetään Pietaria.

    Kaikki apostolit ovat kuolleet, eikä voida mitenkään edes olettaa, että Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta. Kuolleilla ei ole mitään valtuuksia tässä ulottuvuudessa eivätkä he ole antamassa mitään valtuuksia. Mistä olet saanut tuollaisen käsityksen? Ajatus viittaa spiritismiin.

    Minä en ollenkaan lähtisi arvuuttelemaan onko tuonpuoleisessa maanpäällä valittuja pappeja.

    Turust

    Alkuperäisistä apostoleista Juudas Iskariot luopui ja kuoli "oman käden kautta". Sen vuoksi tilalle valitiin Mattias, jotta apostolien lukumäärä olisi säilynyt 12.
    Sen lisäsksi Uusi testamentti mainitsee erityisesti Paavalin. Joten nimitys apostoli ei voi kuulua yksin 12 opetuslapselle, jotka luetellaan Matteus 10:2. Muuten Paavalia ei olisi voitu sanoa apostoliksi.
    Sitten tämä:
    "...eikä voida mitenkään edes olettaa että Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta."
    Raamatussa mainitaan profeetoj, jotka saivat kutsun(ja siten valtuuden)toimia profeettoina. Aamos on yksi tälläisistä profeetoista. Hän oli paimentamassa lamaita, kun enkeli ilmestyi ja kutsui profeetaksi. En ota kantaa siihen, oliko kyseinen enkeli maanpäällä aikaisemmin eläneen ihmisen henki. Mutta jos Jumala läheti kutsun enkelin kauta, niin silloin on myös mahdollista, että Hän voi lähjettää ylösnouseita olentoja antamaan pappeus kuolevaiselle ihmiselle silloin, kun maanpäällä ei ole ketään valtuutta omaava henkilöä. Juuri tääläinen tilanne oli v.1829 kunkolme apostolia palautti pappeuden Joseph Smithille. Tosin tämä on uskon asia, se joka haluaa uskoa siihen, se on selvä.

    Äänestä

  • Helaman kirjoitti:

    Alkuperäisistä apostoleista Juudas Iskariot luopui ja kuoli "oman käden kautta". Sen vuoksi tilalle valitiin Mattias, jotta apostolien lukumäärä olisi säilynyt 12.
    Sen lisäsksi Uusi testamentti mainitsee erityisesti Paavalin. Joten nimitys apostoli ei voi kuulua yksin 12 opetuslapselle, jotka luetellaan Matteus 10:2. Muuten Paavalia ei olisi voitu sanoa apostoliksi.
    Sitten tämä:
    "...eikä voida mitenkään edes olettaa että Jumala antaisi valtuuksia kuolleiden kautta."
    Raamatussa mainitaan profeetoj, jotka saivat kutsun(ja siten valtuuden)toimia profeettoina. Aamos on yksi tälläisistä profeetoista. Hän oli paimentamassa lamaita, kun enkeli ilmestyi ja kutsui profeetaksi. En ota kantaa siihen, oliko kyseinen enkeli maanpäällä aikaisemmin eläneen ihmisen henki. Mutta jos Jumala läheti kutsun enkelin kauta, niin silloin on myös mahdollista, että Hän voi lähjettää ylösnouseita olentoja antamaan pappeus kuolevaiselle ihmiselle silloin, kun maanpäällä ei ole ketään valtuutta omaava henkilöä. Juuri tääläinen tilanne oli v.1829 kunkolme apostolia palautti pappeuden Joseph Smithille. Tosin tämä on uskon asia, se joka haluaa uskoa siihen, se on selvä.

    Raamattu useissa paikoissa viittaa juuri pahaan henkimaailmaan, joka on olemassa. Siihen ovat viitanneet Jeesus ja apostolit kuin myös useat eri kirjat Raamatussa.

    - (Ef 2:1,2) Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,

    2. joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,

    - (Ef 6:12) Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

    - (Joh 14:30) En minä enää puhu paljoa teidän kanssanne, sillä maailman ruhtinas tulee, ja minussa hänellä ei ole mitään.

    - (1 Piet 5:8,9) Olkaa raittiit, valvokaa. Teidän vastustajanne, perkele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä.

    9. Vastustakaa häntä lujina uskossa, tietäen, että samat kärsimykset täytyy teidän veljiennekin maailmassa kestää.

    - (Matt 12:43-45) Kun saastainen henki lähtee ihmisestä, kuljeksii se autioita paikkoja ja etsii lepoa, eikä löydä.

    44. Silloin se sanoo: 'Minä palaan huoneeseeni, josta lähdin.' Ja kun se tulee, tapaa se huoneen tyhjänä ja lakaistuna ja kaunistettuna.

    45. Silloin se menee ja ottaa mukaansa seitsemän muuta henkeä, pahempaa kuin se itse, ja ne tulevat sisään ja asuvat siellä. Ja sen ihmisen viimeiset tulevat pahemmiksi kuin ensimmäiset. Niin käy myös tälle pahalle sukupolvelle."

    - (Apt 5:16) Myöskin kaupungeista Jerusalemin ympäriltä tuli paljon kansaa, ja he toivat sairaita ja saastaisten henkien vaivaamia, ja ne kaikki tulivat parannetuiksi.

    - (Apt 8:7) Sillä monista, joissa oli saastaisia henkiä, ne lähtivät pois huutaen suurella äänellä; ja moni halvattu ja rampa parani.

    Mitä sitten tulee siihen mahdollisuuteen, että me voisimme joutua henkilökohtaisesti petetyksi sielunvihollisen taholta, niin kiistävät useimmat todennäköisesti jyrkästi tämän väitteen arvon omalla kohdallaan. Eli he eivät missään nimessä pidä mahdollisena, että he voisivat tulla petetyiksi millään elämänsä alueella.

    Kuitenkin tällä alueella on hyvä ottaa huomioon Jeesuksen sanat, jotka hän puhui sielunvihollisesta. Hän nimittäin osoitti, että perkele on valhettelija ja sen isä, joka voi pettää meitä tälläkin alueella. Sen tärkein voima on petoksessa ja hän haluaa lisäksi vain eksyttää ihmisiä sekä tuhota heidän elämänsä.

    - (2 Kor 11:14) Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.

    - (2 Kor 4:3,4) Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat,

    4. niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva.

    - (Joh 8:44) Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.

    - (Joh 10:10) Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.

    Miksi tarvitaan meedio? Jos jatkamme syitä, miksi epäillä petoksen mahdollisuutta spiritismin alueella, on yksi sellainen se, miksi yleensä tarvitaan meedio (vrt.profeetta yms.) välittämään viestejä?

    Meidän tulee kysyä miksi oletettujen kuolleiden on toimitettava viestejä jonkin välittäjän kautta kuin että tämä yhteys sensijaan toteutuisi jokaisen kohdalla erikseen?

    Sillä tämä kysymys on aiheellinen koska, jos joku meille rakas, esim. vaimo, isä, äiti, lapsi tai joku muu läheinen haluaisi olla meihin yhteydessä, niin varmasti hän puhuisi meille suoraan eikä minkään välittäjän kautta. Välittäjän sotkeminen asiaan on epätodellista, koska eihän näin tapahtunut maan päällä ollessakaan, kun henkilöt olivat vielä elossa.

    Se, että välittäjiä kuitenkin tarvitaan, tuntuu olevan osoitus vain siitä, ettei kyseessä olla todellisessa yhteydessä läheisiin.

    Toinen huomio, mikä voidaan tehdä itse meedioiden kohdalla, on tausta, miten heistä on tullut meedioita. Sillä tapa, jolla useimmat heistä ovat ajautuneet meedioiksi, on yleensä aina samanlainen.

    He ovat ehkä harjoittaneet meditointia vuosikausia tai joskus lyhyempiä aikoja, mutta yleensä lopputulos on sama: he ovat jossain vaiheessa joutuneet henkiolennon valtaan, jotka ovat alkaneet puhua heidän kauttaan.

    Minä en tosiaankaan usko meedioihin.

    Voisitko kertoa UT: profeetoista?
    Turust

    Äänestä

kuulostaa ihan bläkkis-hevibändin nimeltä: "the church of the spirit world"... hah.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


todé kirjoitti:

alempana olevassa ketjussa tapani kirjoittelee mappilaisesta "henkimaailman kirkosta".
millainen kirkko se on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu