SUOMI TEKI SEN TAAS!

SUOMI TEKI SEN TAAS!

II-maailmansodan aikana Suomi luovutti n. 3000 sotavankia (Juutalaisia jne...) Hitlerin käsiteltäväksi.

Sodan jälkeen Suomi luovutti Venäjälle yli 55 000 Inkerinmaan Suomalaista Stalinin terminoitavaksi (myös Suomen puolella sotineet.)

90-luvun laman jälkeen Suomi pelasti pankit ja samalla isokenkäiset: mutta hylkäsi yrittäjät sekä langetti heidän päälleen elinikäisen velkavankeuden.

Törkeää Suomi!

Suomi ei siis tosiaankaan ole mikään tasa-arvoinen maa.

Henkilökohtainen konkurssi olisi enemmän kuin tarpeen tässä takaperoisten junttien johtamassa erämaassa.
8293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Samat sanat!

Äänestä

Ruotsissa toimii henkilökohtainen konkurssi asetusten mukaisesti. Sen voi saada niin ylivelkaantunut, kuin esim. kuolinpesät, sekä yrittäjät.

Äänestä
  • ole otettu Ruotsin mallia, vaikka meillä on RKP maan johdossa? Mutta eihän meillä ole otettu ruotsalaista kielilakiakaan. Suomessa ylläpidetään keinotekoista kaksikielisyyttä, vaikka Ruotsi on tehnyt laskelmat, että osittainenkin kaksikielisyys on maalle liian kallista.

    Äänestä

Minkä Suomi teki taas??? Nuo vanhat tiedetään,mutta mitä tarkoitit "teki taas"???

Äänestä

Vaikka Suomi liitettiin 1809 Venäjän keisarikuntaan autonomisen suuriruhtinaskuntana, hallinnon ohjenuoraksi jäi Ruotsin laki kaikessa laajuudessaan. Hallintokieleksi jäi yksinomaan ruotsi, vaikka ruotsinkielisten osuus väestöstä oli korkeintaan viidesosa. Sittemmin ruotsinkieliset tekivät kaikkensa säilyttääkseen kielellisen otteensa (otteensa maan hallinnossa, oma huom.).

http://www.suomalaisuudenliitto.fi/historiaa/

Tätä mieltä oli RKP:n aatteellinen isä A. O. Freudenthal:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=106&conference=638&posting=22000000013148515#22000000013148515

Suomi on (edelleen) Ruotsin banaanivaltio:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000017765105

Onko Suomen tarkoituksenmukaista tukea verovaroin Suomeen vahvaa ruotsalaisuutta ajavaa 75-paikkaista "varjoeduskuntaa", Folktingetiä maassa elävän 5% vähemmistön vuoksi?

"Sanalla Folktinget tarkoitetaan paitsi järjes-
töä kokonaisuudessaan myös sen ylintä päät-
tävää elintä, joka koostuu 75 edustajasta.
Folktingetin edustajien valintamenettelystä
määrätään Folktingetin vaalijärjestyksessä.
Edustajista 70 valitaan pääsääntöisesti epä-
suoralla vaalilla kunnallisvaalien yhteydessä
siten, että paikkojen jakautuminen eri puolu-
eiden ja valitsijayhdistysten kesken määräy-
tyy kunkin puolueen tai valitsijayhdistyksen
ruotsinkielisten kunnallisvaaliehdokkaiden
yhteenlaskettujen äänimäärien perusteella.
Nykyisin Folktingetissä on edustajia seuraa-
vista puolueista: Suomen Keskusta r.p.,
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.,
Kansallinen Kokoomus r.p., Vasemmistoliit-
to r.p., Vihreä liitto r.p., Ruotsalainen kan-
sanpuolue r.p., ja Suomen Kristillisdemo-
kraatit (KD) r.p.
Edustajista viisi valitaan Ahvenanmaan
maakunnasta...."

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/utahref.scr?%7BKEY%7D=HE+118/2003++

Äänestä
  • "Juuri Freudenthal oli juhlapuhujana ensimmäisessä Ruotsalaisuuden päivän juhlassa 90 vuotta sitten.

    Henkilöt ja yhteisöt, jotka ansiokkaasti ovat edistäneet Freudenthalin aatetta, palkitaan Axel Olof Freudenthal mitalilla"

    Siis ensimmäistä Ruotsalaisuuden päivää vietettiin maassamme 90-vuotta sitten!

    Freudenthal-mitaleja on jaettu viimeksi tämän vuoden toukokuussa.

    Yksi Freudenthal mitalisti on Johannes Virolainen, joka toi pakkoruotsin peruskouluihin vuonna 1968.

    Äänestä

miten suositaan elinkelpoista yrityselämää. Se taas tuottaa hyvää koko yhteiskunnalle.

Äänestä
  • ei ole edes RKP-johtoisten poliitikkojen tavoite. Tavoitteet asetetaan aivan muunlaisten periaatteiden mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


YK-UN-WHO kirjoitti:

SUOMI TEKI SEN TAAS!

II-maailmansodan aikana Suomi luovutti n. 3000 sotavankia (Juutalaisia jne...) Hitlerin käsiteltäväksi.

Sodan jälkeen Suomi luovutti Venäjälle yli 55 000 Inkerinmaan Suomalaista Stalinin terminoitavaksi (myös Suomen puolella sotineet.)

90-luvun laman jälkeen Suomi pelasti pankit ja samalla isokenkäiset: mutta hylkäsi yrittäjät sekä langetti heidän päälleen elinikäisen velkavankeuden.

Törkeää Suomi!

Suomi ei siis tosiaankaan ole mikään tasa-arvoinen maa.

Henkilökohtainen konkurssi olisi enemmän kuin tarpeen tässä takaperoisten junttien johtamassa erämaassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu