Rauha merkkinä oikeasta uskosta?

Mitä ajatuksia herättää?

Monet muslimiksi kääntyneet ovat kertoneet saaneensa rauhan. Monilla maailman ihmisillä on rauha ja varmuus Taivaaseen menostaan. Onko rauha siis varma merkki oikeasti sielun tilasta?
12896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Niinhän se isokirja sanoo jossain kohdin, että Jeesus antaa rauhan... hmm... Olen pitkään pohtinut, uskovatko muslimit samaan Jumalaan kuin Kristityt? Kristittyjen Jumalalla on Jeesusniminen poika, mutta muslimien jumalalla ei ole poikia.

Kyllä se rauha on tietty yksi niistä merkeistä, mutta ehkä siihen ei kannata tuudittautua, sillä yksin uskosta, yksin armosta yksin Kristuksen tähden, Raamattu sanoo, että pelastuu.

Äänestä
  • ei ole vaan tunnustanut poikaansa.

    Äänestä

Myös väärään rauhaan on mahdollista tuudittautua.

Äänestä

Kannattaa muistaa että myös jehovantodistajat, mormoonit ja vanhoillislestadiolaiset sanovat että heillä on rauha. Väärään rauhaan voi siis tuudittautua!

Äänestä

Meillä kävi kyläilemässä mökillä vl-perhe, johon kuuluu neljä alle kouluikäistä. Vanhemmilla ei näyttänyt olevan mitään intoa hillitä jälkikasvuaan, joiden suurin hupi oli kasata Duploista iso möykky ja paiskata se lattiaan. Mäntylankku muistaa tämän vierailun vielä pitkään. Ja minä lasten poikkeuksellisen rauhattomuuden ja vanhempien rauhallisuuden, kun nuo katselivat vierestä...

Äänestä

Joh.14:27. Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö.

Äänestä
  • "En minä anna teille, niinkuin maailma antaa."
    Tämä kohta? Millainen on maailman rauha? Kyselen mielipiteitä teiltä?

    Äänestä

  • hellarineiti kirjoitti:

    "En minä anna teille, niinkuin maailma antaa."
    Tämä kohta? Millainen on maailman rauha? Kyselen mielipiteitä teiltä?

    rauhallista, kun käynnissä ei ole kuin alle kymmenen uskonsotaa.

    Äänestä

  • "Rauhasta:
    Kirjoittanut: weha 17.7.2006 klo 17.12


    Joh.14:27. Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö."

    Olipa lohduttavaaa luettavaa. Minun uskoni saa Weha vahvistusta, kun luen sinun viestejä. Et sinä turhaan kirjoittele.

    Äänestä

  • hellarineiti kirjoitti:

    "En minä anna teille, niinkuin maailma antaa."
    Tämä kohta? Millainen on maailman rauha? Kyselen mielipiteitä teiltä?

    ef.1:7. "Jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, nimittäin syntein anteeksi-antamus, hänen armonsa rikkauden jälkeen"..."hän on meidän rauhamme".

    Tätä evankeliumia Paavali sanoo rauhan evankeliumiksi...

    Äänestä

Sielunrauha tai mielenrauha tulee joidenkin kokemusten kautta. Todellisessa tilanteessa vain kokemuksilla on arvoa.(sanat ja mielipiteet karisevat). Jos on tietoinen, syntymä ja kuolemakin ovat kokemuksia. Hyvinvointi ilman mielenrauhaa on mahdotonta.

Äänestä

Koska puolet äärettömän maailmankaikkeuden miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella
tavalla (sielunlaki),kristinusko on ihmiskunnan
suurin erehdys ja rahavallan hapatus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hellarineiti kirjoitti:

Mitä ajatuksia herättää?

Monet muslimiksi kääntyneet ovat kertoneet saaneensa rauhan. Monilla maailman ihmisillä on rauha ja varmuus Taivaaseen menostaan. Onko rauha siis varma merkki oikeasti sielun tilasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu