Miten ihmeessä saan tän viinan aiheuttaman järkyttävän turvotuksen laskemaan?
Turvotus
Miss Piggy
61975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Homeopaattisista menetelmistä monikymmenvuotisen juoppojen hoitohistoriani pohjalta suosittelen seuraavaa:
Osta sitruunoita tai greippejä, ja niitä pistelet poskeen esim. hienon sokerin kanssa useampia. Sokeria vain sen vuoksi, että saat sitruunat laskeutumaan. Sitruuna on parempi.
Toinen on raaka keräkaali, josta voit tehdä salaattia.
Johan alkaa kohta vessan pöntöstä lorotus kuulumaan, ja pöhötys häviämään.
Paljokohan kaalia on terveellistä syödä kerralla?
Kaalia voit syödä niin paljon kuin sielusi ja vatsalaukkusi tilavuus sietää. Lääketiede ei tunne kaalin yliannostuksesta aiheutuneen mitään muita haittavaikutuksia, kuin ähky ylensyönnistä.
Syö hyvä ihminen mansikoita, niin että rapa rupeaa lentämään. Mansikat poistaa nestettä, muutaman tunnin kuluttua ei ole turvotus kuin muisto vain. Sitten pari kertaa tämä peräruiske.
Mielestäni varsin epätieteellinen tuo neuvonne, kun seurauksena on ripulin aiheuttama nestevajaus, kova väsymys, ja peräsilmän ärsyyntyminen jatkuvasta paperilla hankaamisesta.
Turvonneena ei haittaa pieni nestehukka, koska solut ovat täynnä nestettä, eihän sitä muuten turvoksissa olisikaan, niin että peräruiskeet sopivasti tasapainottaa nesteitä. Vettä saa sitten juoda kuten sielu sietää.
Pyllysilmä huuhdellaan aina rykäyksen jälkeen haalealla vedellä, huom. ei pyyhitä paperilla vaan pesun jälkeen taputellaan kuivahkoksi, uutta ruisketta ei tietenkään laiteta heti perään, vaan parin tunnin kuluttua.
Kyllä se olo siitä kohentuu, vähän suolaista metwurstia voi syödä siinä ruiskeiden välillä.
Sitten iltaisella pieni kävelylenkki, mutta ei kovin kauas vessamahdollisuudesta, koska jälkijyrinää voi ilmetä pitkin iltaa.
Aamulla töihin niinkuin ei mitään, vähän voi valitella vatsakipuja, kun tuli niin paljon syötyä ja urheiltua tuossa viikonlopulla.