...ei löydy ainuttakaan ennustusta Raamatusta.
JEESUKSESTA...
theos
10470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
!!! Luepa Raamattusi uudelleen.
OSOITA, että olen valehtelija. Muuten olet itse.
(Oletko itse koskaan OIKEASTI lukenut Raamattua?)
niin ainakin hyvin lapsellinen tyyppi = theos.
Voi olla valehtelijakin. En ole varma.
Edelleen ja kartan Raamatun ohjeen mukaan vääräoppista. En siis keskustele kanssasi sen enempää. Heippa
...voi ylläolevien kommenttien perusteella päätellä, että se on puhdasta IDIOTISMIA, joka perustuu täydelliseen tietämättömyyteen ja henkiseen sokeuteen.
MIELIKUVA JEESUKSESTA:
Hänen tulonsa oli tarkkaan ennustettu etukäteen. Kansan kiihkeä odotus palkittiin viimein, kun hän ilmaantui. Hän oli Jumalan Poika, jonka jokaista sanaa jo lapsesta asti ihmiset janosivat. Hän kiersi maata tehden suuria ihmetekoja mm. herättämällä kuolleita. Hän kulki saarnaamassa ihmisille merkittäviä asioita Jumalan valtakunnasta ja pelastuksesta. Hänellä oli innokas opetuslasten joukko, joka seurasi häntä kaikkialle imien ahnaasti hänen opetuksiaan. Kuollessaan 33½ vuotiaana hän jätti innokkaiden seuraajiensa joukon jatkamaan hänen opettamien asioiden kertomista edelleenkin. Hän oli aikanaan niin merkittävä mies, että hän syntymästään aloitetiin ihmiskunnalle uusi ajanlasku.
TOTUUS JEESUKSESTA:
Hänen tulemisestaan ei ole Raamatussa selvää ennustusta. Hän syntyi Juutalaisen herätystoiminnan keskelle, missä suurena saarnamiehenä sekä ihmisten käännyttäjänä ja kastajana toimi Johannes Kastaja. Jeesus oli hyvin huomaamaton eikä herättänyt ihmisten kiinnostusta ensimmäisen n. 30 elinvuotensa aikana. Hän ilmaantui kansalle ikäänkuin tyhjästä Johanneksen kastettua hänet tuohon uuteen Juutalaiseen herätysliikkeeseen.
Tuohon aikaan Galileassa oli runsaasti erilaisia henkimanaajia, parantajia ja muitakin ihmeiden tekijöitä. Jeesus Nasaretilaisesta tuli yksi uusi Jumalan valtakunnan saarnaaja sekä ihmeiden tekijä muiden joukkoon. Pikkuhiljaa hänen kuulijakuntansa laajeni ja hän sai seuraajia itselleen. Hän ajoi köyhien asiaa ja kulki siksi pääasiassa yhteiskunnasta syrjäytyneiden parissa, missä oli myös helpompi toimia 'Jumalan Poikana'. Hän arvosteli voimakkaasti valtaa pitävää älymystöä.
Hänen puheistaan ja elämästään ei kirjoitettu muistiin mitään hänen elinaikanaan, vaikka hän Jumalan Pojan ja kuolleiden herättäjän roolissa esiintyikin. Kun hänet tapettiin, hänen seuraajansa riitaantuivat siitä opista, mitä Jeesus oli opettanut ja mitä pitäisi jatkossa ihmisille opettaa. Yhteneväistä näkemystä ei ollut vaan syntyi erilaisia sekavia oppilahkoja.
Jeesuksen elämästä kirjoitettiin vasta kauan hänen kuolemansa jälkeen. Kirjoittajat olivat henkilöitä, jotka eivät olleet itse koskaan tavanneet/kuunnelleet Jeesusta. Ajallisesti Jeesuksen elämästä kerrotaan vain muutaman viikon pituudelta. Mikään muu hänen elämästään tai opetuksistaan ei ilmeisesti ollut muistiinmerkitsemisen arvoista.
Hän ilmaantui yhteiskuntaansa niin huomaamatta, oli niin huomaamaton henkilö Rooman valtakunnassa ja kuoli lähimpiä seuraajiaan lukuunottamatta niin huomaamattomana henkilönä, ettei hänen syntymä- tai kuolinvuottaankaan tiedetä.
Onhan se upeaa, että tänne on kerrankin saatu tämä "theos", tämä asiantuntija ja syvällinen ekspertti (oppiarvoltaan varmaan teologian tohtori ja ammatiltaan tiedä vaikka teologian professori), joka yli 2000 vuotta Jeesuksen syntymän jälkeen tietää tarkalleen, mitä kaikkea on on tapahtunut ja miten kaikki on tapahtunut.
Kuolevainen ihminen on tämä "theoskin".
"Jumala on kuollut", sanoo Theos. Mutta eräänä päivänä toteavat ihmiset, että "Theos" on kuollut ja vievät kukkia hänen haudalleen, mikäli hän on ollut mukava ihminen.
Samalla tavalla olemme kuoevaisia kaikki. Jotkut uskovat, monet eivät. Mutta kuolevaisia olemme kaikki.
Olet aika lapsellinen tyyppi.
Joudun valitettavasti sanomaan tämän näin itsenäisyyspäivän aattona.
Että sori ajankohdasta.
Eikö sitä tiedetä että Jeesuksesta raamattu puhuu alusta loppuun saakka.Pitääkö tollon olla vielä pakanoita tyhmempi darvinilainen.