Älykkyytesi liikenteessä valtatiellä voit mitata helposti näin:
Arvioi etäisyytesi edellä ajavaan metreinä, ja siinä se on.
150 ==> olet nero
100 ==> olet normaaliälyinen
alle ==> olet vajaaälyinen ( debiili, imbesilli tai idiootti riippuen metrimäärästä)
Arvioi etäisyytesi edellä ajavaan metreinä, ja siinä se on.
150 ==> olet nero
100 ==> olet normaaliälyinen
alle ==> olet vajaaälyinen ( debiili, imbesilli tai idiootti riippuen metrimäärästä)
Vastaukset 13
Vanhimmat
aatteles vähän jos noin pitkiä välejä pidettäis.....esim tavallinen viikonloppuliikenne mikkelin suuntaan n.1000 autoa / tunti.....aika pitkäääääää olis jono.
itse olenkin sitä mieltä että josko näin:
80km/h väli 30-40m
100km/h väli 50-60m
120km/h väli 70-100m. tai vaikka kilsa koska on kaksi kaistaa.....
ja kokeilltukin ja päästy siihen lopputulokseen, että matka nopeutuu huomattavasti, kun välimatkat kasvavat.Jono menee sujuvasti ja lujaa toisin kuin perse perseessä ajettaessa, jolloin jokainen pienikin vauhdin muutos vaukuttaa jonoon kilometrien matkalla.Ja mieti - mikä on ohittaa valtatiellä, kun välit ovat toista sataa metriä. On tilaa.
Nuo sinunkin lukemasi ovat kohtalaisia. Aivan eri kuin totuus tien päällä.
On melko vaikea ennustaa millaista vauhtia edellä ajava nysväri kulloinkin pitää, koska se vaihtelee kuitenkin nopeusrajoituksista huolimatta, ja tällöin tulee väkisinkin tilanteita, jolloin jono pakkautuu ja syntyy kaikkien vihaama "haitariliike".
Minulla on lääke tähänkin pulmaan; kaikki nysvärit jääköön kotiin silloin kun on Joulu, Juhannus, yms. juhlapyhä tai muulloinkin kun on enemmän ihmisiä liikenteessä. Teidän paikkanne on KOTONA eikä hämmentämässä moottori- ja maanteillä. Jeesus Kristus millaisia wanna-be autoilijoita tulee vastaan (tai oikeammin ohitettua), kun kaunista Suomenmaata tulee kierrettyä, useimmat eivät edes tajua, että ovat tukkeena!!! (tunnelinäkökö vaivaa??). Ugh! olen puhunut!
Ensinnäkin edellä menevän ajonopeus on erittäin helppo arvioida, kun pitää etäisyyden samana. 100 metrin toleranssilla HAITARI-ILMIÖTÄ EI PÄÄSE SYNTYMÄÄN !!!
Toiseksi: Ne, joita kutsut nysväreiksi ajavat mahdollisesti 1-2 km/h hitaammin kuin sinä. Koska sinulta puuttuu järkeä ja joustavuutta, on sinun vain pakko ajaa perseeseen kiinni näkemättä 1-2 km:n jonoa edessä ( Sen ja ohituspaikat näkee todella hyvin pitämällä riittävää etäisyyttä.Näkee muutakin kuin edellä ajavan perävalot.)ja ymmärtämättä, että tuo 2km/h sadan kilometrin matkalla jouduttaa sinun matkaasi 71 sekuntia.Luulet olevasi suuri viisas ja sankari maantiellä, mutta aiheutatkin vaaraa, ärsytystä, turhaa polttoaineenkulutusta, jne tien päällä
Miksi minun pitäisi ajaa sellaista nopeutta, jonka joku muu määrää? Autoilijat, jotka aiheuttavat ongelmia ovat ne jotka ajavat mittarinopeutta tai varmuuden vuoksi vähän alle, ylämäessä himmataan ja alamäessä mennään moottorijarrutksella, koska näin säästetään bensaa ja rahaa, jotta voi sitten kantaa säästyneet lantit Lidliin. Mutta asiaa; Totuus on se, että välien pidentämisellä ei ole minkään valtakunnan vaikutusta jonon muodostumiseen, koska edessä oleva kuitenkin jossain vaiheessa hidastaa omaa "nysväyttään" niin paljon, että 100m:nkään turvaväli ei riitä. 4 sekuntia on kuitenkin aika lyhyt aika säätää nopeutta jarrua painamatta.
NYSVÄRIT jääköön kotiin ja todelliset AUTOILIJAT saakoon vallita maanteillä.
4 sekuntia. Luuletko, että edellä oleva auto pysähtyy kuin seinään. Ehei, nuorukainen, (se sinun on pakko ilmoittamasi kokemuksen perusteella olla) siihen riittää, kun vähentää 0,25 tai 0,5 alaspäin vakionopeussäätimestä. Ajan tällä periaatteellani 40-45 000 km vuodessa enkä koskaan myöhästy mistään. Joskus, jos on t o d e l l a kiire ja on pakko ajaa sakkoriskeillä käytän muuten sen 150 metriäni ohituskiihdytykseen. Sieltä takaa nääs näkee sopivassa paikassa 1-2 km eteenpäin ja voin ottaa yhdellä ohituksella 5-6 edellä ajavan tosinysvärin (= kuski, joka osaa suunnistaa ainoastaan pakokaasukäryn avulla. ei näe kuin yhden edellä ajavan takavalon, ei kuule, eikä varsinkaan ymmärrä mitään liikenteestä)päänahan ja jatkaa sujuvaa taivallustani kaikessa rauhassa. Suurin riski on se, kun joku imbesilli tai idiootti ei tajua kurkistaa peiliin ja huomata, että olen tulossa.
...älykkyysosamäärillä, koska olen aivan liian tyhmä ymmärtääkseni niistä. Mutta asiaan.
Vasta tämä viestisi paljasti todellisen älykkyytesi. Ei ne metrit sitä tee. Helppo tuollaisia taulukoita on tyhmänkin päästellä....
Todellakin, pitää analysoida se jono ja nykäistä ohi siinä X-10 autoa kerralla. Mikäli tämä ei ole mahdollista, ohittaminen on ihan turhaa ja jos ohittaminen ei kannattavaa, alle 100m turvavälikin on turhaa. Kunnon turvali antaa jonossa pelivaraa siihen haitariliikkeekeeseen, toisin kun roikkuu persiissä kiinni......
Luin profiilisi, ja asenteesi on minulle erittäin mieluinen. Onko meitä näin ajattelevia ja ajavia kuitenkin Suomessa vain kaksi?
Haloo???? Eihän se edes enään olisi jono??!!!! vaan TURVALLISIN VÄLIMATKOIN AJAMISTA!!! Noilla aloittajan ehdottamin välein ohittaminenkin sujuisi turvallisesti.
Taidat todellakin kuulua jälkimmäiseen ryhmään!!!
Kiitos tukevasta mielipiteestä ja käsitteistä ei jono vaan turvallisin välein akamista. Meitä näin ajatelevia taitaa olla kolme Suomessa. Onnea tuleville kilometreillesi. Varo koheleita kuitenkin.
....meitä enemmän.
Ihminen ei kun asioita huomaa silloin kun asiat luistaa. Negatiiviset asiat jää paremmin mieleen.
Olen itse ottanut sellaisen asenteen, että jos joku esim. ohittettaessa antaa tilaa, kiitän vilkulla takasin, vaikka se ei sitä kiitosta ymmärtäisikään.
Ja joku minut haluaa ohittaa, avitan sita ja usein jo saan siitä kiitoksen, jonka pitkitkillä kuittaan.
Aina menee näin muutama kilometri kuin itsestään, kun on niin hyvä mieli!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kun aloitat kansakoulun, huomaat, että pitää kirjoittaa etenijä.
t:vaikka pania