Silloin kún olin jt puhuttiin välillä aina siitä kuinka kristikunnalla menee huonosti. Italiassa jopa kirkkoja myytiin elokuvateattereiksi. Se oli selvä merkki siitä, että jumala ei siunannut heidän toimintaansa.
Miten tulisi suhtautua siihen, että Ruotsissa on konventtisali myytävänä? Viimeksi kun asiasta luin, siitä oltiin tekemässä kaupakeskusta. Eikö jumala siunaakaan kasvua?
Tässä(kin) asiassa on havaittavissa jonkinlainen ristiriita.
Miten tulisi suhtautua siihen, että Ruotsissa on konventtisali myytävänä? Viimeksi kun asiasta luin, siitä oltiin tekemässä kaupakeskusta. Eikö jumala siunaakaan kasvua?
Tässä(kin) asiassa on havaittavissa jonkinlainen ristiriita.
Vastaukset 12
Vanhimmat
miksi myydään?
tarvitaanko isompi?
No Ruotsissa on kasvu miinusmerkkistä, joten tuskin kannattaa isompaa areenaa rakennella.
JT konventit ovat aina olleet keväällä, kesällä ja syksyllä, ennen Ruotsissa vuokrattiin suuria jäähalleja, aika meni niiden siivoamiseen nyt meillä on ollut Konventtihalli jossa ei tarvitse siivota toisten sotkuja esim. purukummeja ym.konventissa kävijöitä yhtä paljon kuin ennenkin mutta konventtihallilla ei ole ympärivuotista käyttöä koska kokoonnumme Valtakunnansaleissa joten halli myydään kovien käyttökustannusten takia.
Suomessa on muutama konventtisali. Onko Ruotsissa niin kallista, että halli pitää myydä?
Ruotsissa on myös monta konventtihallia mutta Strängnäsin konventtihalli on isoin siihen mahtuu n. 10.000 ihmistä.
Eikö sitä enää saada täyteen?
Kyllä saa täyteen mutta konventit ovat vain keväällä jonkun päivän ja samoin kesällä ja syksyllä, kuitenkin hallia pitää lämmittää vaikka se on tyhjänä muina aikoina se maksaa rahaa.
Oliko siellä jotain ylimitoitettuja toiveita?
Kuinkas paljon oli osallistujia?
Ajattele nyt järjellä! Vuokrasimme Ruotsissa ennen jäähalleja, ne eivät olleet ilmaisia, meni viikkoja konventtien valmistelutöihin,monet joutuivat ajamaan satoja kilometrejä konventtiin nyt meillä on halli keskeisellä paikalla joissa monet voivat käydä kotoa käsin halli ei ole vielä myyty, syksyn konventit ovat siellä ja tarkoitus on hankkia uusi halli mutta meillä ei ole mikään kiire asian suhteen.
"halli ei ole vielä myyty, syksyn konventit ovat siellä ja tarkoitus on hankkia uusi halli mutta meillä ei ole mikään kiire asian suhteen."
Ensin hankitaan oma halli koska vuokrahallit maksavat liikaa. Sitten ollaan hankkiutumassa omasta hallista eroon koska sen käyttökustannukset ovat liian suuret. Samaan aikaan tarkoituksena on kuitenkin hankkia uusi halli. Voiko sen kustannukset olla niin paljon alemmat että koko homma kannattaa?
Onko 'maailman henki' saanut niin kovan otteen Jt-talousihmisistä että seurataan Saatanan maailman oppeja kustannusten karsimisessa.
Tulipa mieleen eräs kertomus Raamatusta jota voidaan soveltaa tähän:
Luukas 14 UMK "28 Esimerkiksi: Kuka teistä, joka haluaa rakentaa tornin, ei ensin istu laskemaan kustannuksia nähdäkseen, onko hänellä varaa tehdä se loppuun? 29 Muutoin hän saattaisi laskea perustuksen, mutta ei pystyisi saamaan sitä valmiiksi, ja kaikki katselijat saattaisivat ruveta pilkkaamaan häntä 30 sanoen: 'Tämä mies rupesi rakentamaan, mutta ei pystynyt saamaan valmiiksi.'"
Miksi todistajat -jotka tosin pystyivät hankkimaan hallin- eivät pysty ylläpitämään hankkimaansa hallia?
Toivottavasti tuo sheriffi ei poistaisi tätä niinkuin aihettani jossa kerroin kuinka jehovan todistajat tulivat "käymään" luonani...