Taas opetuslupaa hakemaan..

Toista kertaa...

Pikkusiskon opetin ajamaan puolisen vuotta sitten. Kaikki meni ihan OK. Asumme siis molemmat kotona, niin ei ollut ongelmia saada opetuslupaa, sillä osoite on sama.
Nyt (ennenkuin ajokortti kallistuu) olisi tarkoitus opettaa tyttöystäväkin ajamaan, mutta osoitteet on toistaiseksi eri. Opetusluvan saamiseksi on kaksi vaihtoehtoista edellytystä:

-Perheenjäsen
-Oppilaan taloudellinen tilanne (vaaditaan selvitys)

Tyttöystäväni on ihan tavallinen opiskelija, joka ei enää asu kotona, eli tulot aika rajalliset. Mahtaako tuo riittää perusteeksi saada opetuslupa, vai pitääkö taloudellisen tilanteen olla peräti miinuksen puolella, ja sitä sitten mahdollisesti yritetään parantaa ajokortin avulla?

Mikähän tuohon mahtaa olla käytäntö tuon "taloudellisen tilanteen suhteen"?

Tietäisikö joku. Arvauksiakin toki sopii esittää..:)

8

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poliisilaitokselle

      sieltä saa tietoa opetusluvista

    • arvaus

      Luulen, että ei tipu sitä opetuslupaa. Jos noilla kriteereillä nimittäin sen saisi, ei autokouluissa olisi kovinkaan monta oppilasta maksamassa niitä ajotunteja. Kerropa kumminkin, saitko luvan, kiinnostava juttu.

    • Kalle M

      Moi, ajokortti ajetaan yleensä 18-19 vuoden ikäisenä, jolloin suurin osa oppilaista ovat rahattomia opiskelijoita. Eli turha kuvitella että opetuslupa tippuisi.

      • Junior-Trucker

        Ainakin siinä iässä vaikuttaa esim. opintotuen saamiseen vanhempienkin tulot.. Eikä tässä mitään kolmekymppisiä vielä olla.. Miksi ihmeessä olisi sitten pykälä "oppilaan taloudellinen tilanne"


      • jokuvaana

        minä tässänäin parhaillaan harjoittelen opetusluvalla ja 3 muuta sisarustakin on sen opetusluvalla suorittanu. ja jokunen vuosi si vanhempien tulot olivat ainakin keskimääräistä korkeammat, niin ei taloudellinen tilanne voi vaikuttaa. (siis sillon ku muut ajeli luval)

        ja minä olen 17, puolta vuotta ennen 18 saa rueta harjoittelemaan.


    • Opetusluvan myöntää kotipaikan poliisi. Myöntämisehdoissa on monta pykälää. Kts. ake.fi.

      Mutta poliisi/nimismiespiireissä on tosi räikeitä eroja, koska polliisilla on ns. "harkintavalta", jota he kieltämättä käyttävät joskus väärin.

      Ihmisiä hekin ovat, mutta "oma lehmä ojassa" on kaikilla meillä ehkä mielessä....

      Tiedän, että ko. tilanteessa on myönnetty op.lupa jopa ilman open kirjallista koetta.
      Ja taas toinen hakija ei ole saanut op.lupaa, vaikka on täyttänyt kaikki lain määräämät ehdot.

      Polliisi on aika iso pomo.

      Tuttavuus nimismieheen/kotipaikan polliisiin on niinkuin Venäjällä dollari. EI TIETENKÄÄN KOSKE KAIKKIA VIRANHALTIJOITA.

      Taloudellinen tilanne ei ainakaan näy ulospäin. Jos katsot opetuslupalaisten autoja, niin suurin osa on uusia Bemmoja, Mersuja yms. kalliita ja uusia autoja.

      Et sillai...

    • ei ole teillä

      syynä, koska siihen taloudelliseen kohtaan ei isojakaan syitä tarvita, MUTTA sanoit että asutte molemmat kotona,siis omassa kotona vai yhdessä kotona??

      jos ette asu saman katon alla, tai ette ole asuneet vuotta saman katon alla, ei teillä ole asiaa luvan saantiin. tämä toki vaihtelee poliisipiireittäin, mutta tarkista asia. luulen että se on syynä.

      eikä niitä lupia kannata hake ennenkuin on käynyt kyselemässä omassa poliisilaitoksella etukäteen.

    • kiinnnostunut

      kerro toki mikä tuomio sieltä laitoikselta tulee
      itellä on vähän saman tapainen asia käsillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      165
      10561
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      83
      10077
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      7032
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      227
      5518
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      177
      5194
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4366
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      87
      2922
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2826
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      116
      2799
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2641
    Aihe