Onko kantasolututkimukset jotenki uskontoanne vastaan kun itse ameriikan resitentti sitä vastustaa?
Miksi täh?
Hilla .
6203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuudennessa Mooseksen kirjassa sanotaan selvästi: kantasolututkimusta sinun ei pidä tekemän.
Uskonnot ovat kehityksen ja tieteen pahimpia jarruja.
PS.Uskonnot pitäisi kieltää lailla.
Mirkat pitäisi kieltä lailla suomi24:stä
"Onko kantasolututkimukset jotenki uskontoanne vastaan kun itse ameriikan resitentti sitä vastustaa?"
Bush on herätyskristitty, joka on samaa mieltä kuin katolinen kirkko, joka vastustaa alkioiden käyttöä tutkimuksissa. Katolinen kirkko vastustaa alkioiden käyttöä, koska se on sitä mieltä, että ihmisyksilön olemassaolo moraalisena olentona alkaa hedelmöityshetkestä. Useimmat protestanttiset kirkot ajattelevat tästä asiasta eri tavalla. Näin tämän päivän Hesarin mukaan kirjoituksessa "Bush kaatoi vetollaan kantasolujen tutkimuslain". Niin että tästä asiasta on erilaisia mielipiteitä. Kantasolututkimukset eivät siten ole ainakaan luterilaisuuden vastaisia.
Voisi ajatella näin, että se mikä ei johda luonnolliseen lopputulokseen, ei kuulosta ainakaan kovin hyvältä. Miksi ihmistä pitäisi yrittää muutella tai jotain muuta? Ihmisen pitäisi olla sellainen millaiseksi Jumala on hänet luonut, vaikka muutama epämääräisesti kehittynyt ihminen kävisikin ehkä sääliksi?
Koska minä en tee tuollaisia kokeita, ei itseni onneksi tarvitse paljonkaan miettiä koko asiaa. Mutta jos Jumala sallii että tuollaista tapahtuu, sillä on jokin tarkoitus. ihminen ei voi tietää...!
Jumala antaa uskon lahjaksi kenelle itse tahtoo, mutta miten kävisi tuollaisten alkioista kehittyneiden? Itse en arvosta kantasolujuttuja.