Uskonnoissa on monesti mystisiä maailmoita, joita ei voi mitenkään käsittää, koska niistä ei ole ollenkaan havaintoja. Ihminen ei voi tietää mitään, jota ei voi havaita jollakin aistilla esim. kuulemalla tai näkemällä. Mm. taivaan ja helvetin olemassa olosta ei voi sanoa mitään, koska niitä ei voi havainnoida. Sen vuoksi olisikin suhtauduttava huuhaa uskontoihin skeptisesti, koska niiden puolesta ei todistuspohjaa ole. Kristinusko ja Islam ovat hyviä esimerkkejä huuhaa uskonnoista.
Jumalaan voi uskoa, mikäli sille löytää jonkin hyvän perustelun. Jos ajatellaan tätä maailmaa, mitä me voimme havainnoida, niin eikö Jumalaksi voisi ajatella maailman itsensä?
Herakleitos oli filosofi, joka sanoi että, kaikki on yksi ja sama ja että kaikki muuttuu. Tämä voidaan analysoida mm. siten, että kaikki reaali maailmassa on yksi ja sama siis maailma itse. Ei ole helvettiä, Jumalaa, taivasta, Sinua, vaan maailma itse yhtenä kokonaisuutena ja siinä on havaittava peruste oikealle uskonnolle. Puolestaan kaiken muuttuminen on nähtävissä, sillä tähdet loittonevat toisistaan, syntyy mustia-aukkoja ja maapallolla evoluutio vie lajien kehittymistä eteenpäin ja on jo mahdollistanut ihmisillä itsensä tiedostamisen, joka on melkoinen edistys evoluutiossa, kun ottaa huomioon, että elämän alussa oli kasveilla ja eläimillä sama alkulähde, jokin alkulima yms.
Maailma(t) uskonnoissa
6
179
Vastaukset
- Missukka
En usko että päättelemällä voi päätyä aitoon uskoon. Ymmärtänet sanojen usko ja johtopäätös eron.
"Jos ajatellaan tätä maailmaa, mitä me voimme havainnoida, niin eikö Jumalaksi voisi ajatella maailman itsensä? Ei ole helvettiä, Jumalaa, taivasta, Sinua, vaan maailma itse yhtenä kokonaisuutena ja siinä on havaittava peruste oikealle uskonnolle"
Jeesus sanoi että minkä te teette yhdelle pienimmistä sen te teette minulle. Tunnistatko samankaltaisuutta?- Herakleitos
Ehkä Jeesus tunsi oikean uskon eli panteismin, mutta (uus)juutalaisuus eli kristityt ottivat hänet marttyyrikseen. Ainakin Jeesuksen lause viittaisi sitä. Raamattu on aforismikirja ja sitä valitettavasti tulkitaan aivan väärin. Kaikissa kirjoissa on niitä viisauksia tai hulluuksia, mitä niiden kirjoittajien mielessä on. Tämän vuoksi ehkä juuri sanonta 'lukee kuin piru raamattua'onkin kohdallaan, kun puhutaan eri raamatun tulkinnoista.
Kuten Nietzsche on kirjoittanut: 'kirjojen lukeminen on toisten arvojen kuuntelemista, ole kriittinen ja tee omat johtopäätöksesi' on todella järkevää, sillä ei ole mitään järkeä hyväksyä kirjojen totuuksia lopullisina totuuksina. Mm. Islamilaiset fundamentalistit tekevät niin ja kivittävät hengiltä tai antavat muita kauheita rangaistuksia toisinajattelijoille. - Missukka
Herakleitos kirjoitti:
Ehkä Jeesus tunsi oikean uskon eli panteismin, mutta (uus)juutalaisuus eli kristityt ottivat hänet marttyyrikseen. Ainakin Jeesuksen lause viittaisi sitä. Raamattu on aforismikirja ja sitä valitettavasti tulkitaan aivan väärin. Kaikissa kirjoissa on niitä viisauksia tai hulluuksia, mitä niiden kirjoittajien mielessä on. Tämän vuoksi ehkä juuri sanonta 'lukee kuin piru raamattua'onkin kohdallaan, kun puhutaan eri raamatun tulkinnoista.
Kuten Nietzsche on kirjoittanut: 'kirjojen lukeminen on toisten arvojen kuuntelemista, ole kriittinen ja tee omat johtopäätöksesi' on todella järkevää, sillä ei ole mitään järkeä hyväksyä kirjojen totuuksia lopullisina totuuksina. Mm. Islamilaiset fundamentalistit tekevät niin ja kivittävät hengiltä tai antavat muita kauheita rangaistuksia toisinajattelijoille.Tai ehkä Jeesus on se mikä Hän sanoo olevansa.
Raamatussakin sanotaan että leikkaa kätesi irti, jos se viettelee sinua. Se siitä islamilaisten "kauheasta rangaistuksesta toisinajattelijalle". Sitä paitsi kyllä se tappaminen onnistuu ei-uskoviltakin ihan yhtä hyvin. Voisinpa väittää...
Ihan sama mikä on tekstin alkuperä, kaikkia tekstejä voi tulkita väärin. Raamattu on niin paljon, siksi sitä voi myös tulkita niin paljon väärin. Minä satun arvostamaan Raamattua enemmän kuin hyvää aforismikirjaa. Vaikka uskon ymmärtäväni sitä huomattavasti vähemmän.
- Missukka
En usko että päättelemällä päätyy aitoon uskoon. Ymmärtänet sanojen usko ja johtopäätös eron.
"Jos ajatellaan tätä maailmaa, mitä me voimme havainnoida, niin eikö Jumalaksi voisi ajatella maailman itsensä? Ei ole helvettiä, Jumalaa, taivasta, Sinua, vaan maailma itse yhtenä kokonaisuutena ja siinä on havaittava peruste oikealle uskonnolle."
Jeesus sanoi että minkä te teette yhdelle pienimmistä sen te teette minulle. Havaitsetko mitään samankaltaisuutta ajattelussa? - Tommi
Taisi olla jossain määrin 'taolainen' tai ainakin 'zeniläinen'
- Herakleitos
Herakleitos eli niin kauan sitten, että oliko silloin vielä nykyisiä uskontoja?
Alla tietoja (lainaus: http://www.aanekoski.fi/lukio/opet/rossi/fi4m.html ):
HERAKLEITOS (535-475 E.KR.)
- Efesoksesta
- "kaikki virtaa" (panta rhei) -oppi, kaikki muuttuu
- substanssina tuli (Jumala on ikuinen alkutuli)
- logos = maailmanjärjestys, -järki; kaaoksen vastakohta ja se kaava, jonka mukaan kaikki tapahtuu
- logos pitää kaikkea yllä
Alla toinen Herakleitos sivu:
http://www.uta.fi/~ap56028/Herakleitos/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764967Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184346Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341723
- 211711
- 631677