Silti kysyisin että mitkä ovat ne parhaat tuotesarjat apteekista herkälle, siis TOSI herkälle iholle? Jotka myös sopii atoopikoille/allergisille. Kysyn sen takia kun ne ihmiset siellä apteekissa eivät tunnu tietävän mitään, suosittelevat jotain Sebamediä, joka kuivuttaa ihoa huomattavasti, eikä tietenkään sovi mun iholle.
Tätä on varmaan kysytty moneen kertaan mutta..
samiii
5631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minullakin on todella herkkä iho, enkä pysty mitään Sebamedejä käyttämään. Siksi käytän kasvojen pesuun apteekin kosteusvoiteita.. Humektan, Agulan L ja Agulan ovat kaikki olleet käytössäni puhdistus- ja kosteutustarkoituksessa.. puhdistukseen Humektan ja Agulan ovat olleet parhaita, Agulan L taas on hyvä laittaa yöksi. Humektan sopii meikin alle kun on vähärasvainen. Tosin jos iho kuivuu paljon, Humektan ei tahdo riittää... Kalliitahan nuo ovat, mutta eivät ole ainakaan minulla ärsyttänyt koskaan. Nyttemmin kun iho on rauhoittunut, olen alkanut käyttää kasvojen puhdistukseen Erisan-kosteusemulsiota, joka on todella mieto, ei ole ärsyttänyt. Paljon halvemmalla saa.. Tällä hetkellä minulla on menossa Roa-kuuri, joten laitan naamaan aina Agulania. Se on tarpeeksi rasvaista, ettei pääse kuivumaan. Pesuun käytän Pirkka-lastenvoidetta (rauhoittaa, kannattaa kokeilla), joka on todella paksua, mutta tähän tarkoitukseen erittäin hyvää. Toisinaan laitan sitä myös yöksi, mutta tekee naamasta niin kiiltävän, että ei oikein päiväksi viitsi laittaa -loistaa kilometrin päähän. =D
Aikas sekavaa tekstiä, mutta näin meillä... Jotakin, mikä on minulla toiminut hyvin, ei tarkoita sitä että muilla toimisi. Mutta yittänyttä ei laiteta. =)
noi nyt nii kauheen kalliit oo.. eiks joku tollanen iso tuubi maksa korkeintaa joku 8 euroo ja se on kuitenki aika iso =)
Niin, riippuu tietysti, mikä on budjetti. x) Ja kyllähän sellainen iso tuubi tosiaan kosteusvoiteena kestääkin, mutta jos sitä käyttää myös kasvojen pesuun.. =P Jos 200g apteekin kosteus voidetta maksaa 8 euroa, niin 300g Erisania maksaa suunnille 3 euroa. No joo, onpahan ainakin hyvä ja varma tuotesarja tuo apteekin, jos vaan talous antaa periksi! Ja totta kai on vähän pakko antaa, jos mikään muu ei sovi.. Toivottavasti löydät omasi!
taatustikin.Avene on ainakin hyvä atoopikolle,siinä on kaurauutetta ihoa rauhoittamassa.
kannattaa kokeilla hamppuvoiteita ekohörhökaupoista, kuulemma hyviä atoopikolle. Raakaöljystä peräisin olevat aineet voivat ärsyttää ihoa ja niitä löytyy paljon myös herkälle iholle suunnatuista tuotteista.