Ateisteille

Kun ette väittämänne mukaan usko Jumalaan, kertokaapa mitä aikaa nyt elätte? Tänään on 21.7.2006 meille kristityille. Mistäs se aika lähdettiinkään laskemaan....no Kristuksen syntymästä tietenkin.... Niin, mitä päivää te elätte kun ette usko?
3164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tokkopa tuolla mitään väliä mitä vuotta eletään. Ihan sama vaikka nollattaisiin vuosimittari - sitäpaitsi tietääkseni tuo käytössä oleva ajanlasku on himpun verran väärässä oletetusta kristuksen syntymäajasta. Mutkun ei ei enepi kiinnosta niin en jaksa lähteä siitä vääntämään

Äänestä

Jeesus ei edes syntynyt vuonna nolla. Historoitsijoiden mukaan jesse olisi syntynyt vuonna 3 tai 4 ennen ajanlaskun alkua. Lisäksi hirtoroitsijat väittävät että jeesus olisi syntynyt syksyllä. Jessen syntymäpäivä on päätetty jossain kirkolliskokouksessa satoja vuosia äijän kuoleman jälkeen, ei sillä ole mitään historiallista todistusarvoa. Ja muutenkin Papit kautta aikojen sitä ajanlaskua ovat rukkailleet milloin mihinkin suuntaan. Joten perustelusi ajanlaskun alkuhetkestä ovat aika huterat.

Toisakseen nykyista kalenteria rukattiin viimeksi vuonna 1582 kun vaihdettiin juliaaninen kalenteri gregoriaaniseen. Tällöin vuodesta 1582 poistettiin kymmenen päivää. eli nykyinen 1.tammikuuta on itseasiassa vielä juliaanisen kalenterin mukaan edellistä vuotta!

Äänestä

Vuorokausi on Maan pyörähdysaika akselinsa ympäri. Maan tarkka pyörähdysaika on 23 tuntia 56 minuuttia 4,1 sekuntia. Yleensä vuorokaudella tarkoitetaan aikajaksoa, jonka pituus on 24 tuntia.

Kuukausi ymmärretään Kuun yhteen kierrokseen Maan ympäri kuluvana aikana. Yhden kierroksen pituus on tarkasti 29 vrk 12 h 44 min. Kalenterikuukausien pituudet ovat 30 tai 31 vrk, paitsi helmikuussa, jolloin pituus on normaalisti 28 vrk ja karkausvuosina 29 vrk.

Vuosi on Maan kiertoaika Auringon ympäri. Kalenterivuodessa on 365 vuorokautta, karkausvuosina 366 vuorokautta. Todellisuudessa vuoden pituus on noin 365,25 vuorokautta, joten ajan tasoittamiseen käytetään karkauspäivää. Jos vuosiluku on jaollinen neljällä, vuoden pituus on 366 vuorokautta. Kuitenkin täydet sataluvut ovat 366 vuorokauden pituisia vain jos vuosiluku on jaollinen 400:lla.

ja vuosiluku on itse asiassa yhdentekevää kunhan se on kaikilla sama. Kiinalaisetkin (jotka elävät jotain 4700 lukua) käyttävät mykyisin länsimaista ajanlaskua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja vuosi oli kirjoitti:

Kun ette väittämänne mukaan usko Jumalaan, kertokaapa mitä aikaa nyt elätte? Tänään on 21.7.2006 meille kristityille. Mistäs se aika lähdettiinkään laskemaan....no Kristuksen syntymästä tietenkin.... Niin, mitä päivää te elätte kun ette usko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu