Raamatun kohtaa:
"Vain hullu sanoo sydämmessään ei ole Jumalaa"
Ja
Ateisteillä on kaikken huonoimmat oltavat helvetissä
"Vain hullu sanoo sydämmessään ei ole Jumalaa"
Ja
Ateisteillä on kaikken huonoimmat oltavat helvetissä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...sanotut asiat eivät enää oikein iske tänä päivänä itsenäisesti ajatteleviin ihmisiin.
Joihinkin ne näkyy edelleen tehoavan....
Tuo kohta muuten ei ole Raamatusta. Sinä lainailet ulkomuistista ja väärin tai tulkitset ihan omiasi. Osaatkos päätellä, miksi?
Vinkki: useimmilla palstan uskiksilla on erittäin huono kirjoitustaito. Edes mallista kopsaaminen ei onnistu ilman virheitä.
Oletko itse miettinyt tätä Pyhän Koraanin kohtaa:
"Totisesti ne ovat harhauskossa, jotka sanovat: »Jumala on Messias, Marian poika»; mutta Messias sanoi: »Oi, Israelin lapset! Palvelkaa Jumalaa, - minun Herraani ja teidän Herraanne.» Totisesti, kuka ikinä rinnastaa (muita) Jumalaan, häneltä Jumala kieltää pääsyn autuuden puutarhaan, ja Hänen asuinsijansa on tuli; siellä ei ole auttajia väärintekijöille."
miettikääs tätä
"Koraanin voi työntää...
mielestäni"
Minne sen voi työntää? Samaan paikkaan kuin Raamatunkin?
tullut ajatelleeksi, ettei ateisteja kannata pelotella helvetillä, koska he eivät siihen edes usko...
sitä että sydämessä ei ole muuta kuin verta, sillä sydän on lihas jonka tehtävä on pumpata verta elimistöön. Jumalia ei sydämessä ole, eikä ylimääräisiä ämmiäkään... Helvettiä taas ei ole olemassa muualla kuin sinun mielikuvituksessasi.
Raamattu sanoo että hulluilla on helvetissä huonoimmat olot? Provoilet mutta keksi parempaa.
"Yhteen sydämeen ei mahdu kahta ämmää?"