15 vuotias poika ampui naista

Kyseessä oli ilma-ase jolla poika ampui tuntematonta ohikulkijaa poskeen. Luoti meni ihosta läpi jä pysähtyi poskiluuhun.

Ilma-asehan on ase jossa ei tarvita aseenkantolupaa mutta kuitenkin on nyt näyttöä että vaaratekijä siinäkin on. Olisikohan syytä tähänkin jonkilainen lupa saada.

Iltalehti kertoo lisää asiasta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607214904700_uu.shtml

14

775

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Termos!"

      "Sekä uhri että ammuskelija ovat ulkomaalaistaustaisia."

      Se on sitä kulttuurinrikkautta mitä meiltä täältä kulttuurillisesti köyhästä Suomesta onkin puuttunut. Hurraa!

      Ja täytyy sanoa että vaikka onkin vielä pentu se amouja niin ei meikäläisillä kyllä ollut junnunakaan aikomuksena ampua muita päin edes lutkulla. Mutta tätähän hyyzzärit tahtoo.

      • ammuttiin yhtä puolituttua päähän jo 80-luvun puolessavälissä. että ihan suomalaisesta kulttuurista on kysymys.


      • osccar
        karvapää kirjoitti:

        ammuttiin yhtä puolituttua päähän jo 80-luvun puolessavälissä. että ihan suomalaisesta kulttuurista on kysymys.

        Höpsis. Aseilla ampuminen ei ole ollenkaan osana suomalaista kulttuuria.

        Näissä rikastuttajakulttuureissa asiat ovat toisin. Aseet ovat käsissä häistä hautajaisiin ja liipasinsormi ei ole tiukassa.


    • Tuttu tunne on minullekin tuo. Joskus piloillaan jotkut hivottelivat, ihmettelin penkillä istuessani, että mikä se tuossa aidassa oikein napsahtelee. Takana oli vielä iso ikkunaruutu.

      Kyllä se vastuu ilma-aseissa kumminkin pitää olla vanhemmilla, ei niitä luvanvaraisiksi pidä ruveta tekemään. Monelle aloittelevalle harrastajalle voi olla yli kolmenkympin lupamaksu liikaa.

    • Häh?

      Minkä VÄRINEN poika oli kyseessä?

      • juuuu

        Kerro mitä väliä sillä on? Selkään pitäis antaa joka tapauksessa.


    • maakansa

      ja il-sefu jatkaa! Jotenkin odottais tasapuolisuutta! Mielivaltaisuus on jo havaittu ja siitä valitettukin.

    • touhuja...

      Ei tästä kauan ole kun itäkeskuksen suunnalla oli samanlainen tapaus ja tekijänä, yllätys varmaan kaikille, rikastusporukat.

      Oikein huonolla tuurilla joku vielä kuolee noiden koohojen räiskintään. Sitten saadaan taas nähdä ja kuulla kuinka kaikenmaailman pideet ryntää pytyiltään pystyyn kirkumaan, ettei saa tuomita vaan pitää paijata ja palkita järeämmillä aseilla.

    • J_Julistaja

      Missä surua ja murhetta, siellä maahanmuuttaja. Tähän sitä sitten on tultu, että kaikki terroristikoulutuksen saaneet mukulat toteuttavat osaamistaan suomalaisessa lähiössä.

      Olen muuten satavarma, ettei huominen hesari mainitse tekijöiden ulkomaalaisuudesta mitään.

      • Termos!

      • hesuvaan
        Termos! kirjoitti:

        http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/15-vuotias ampui ilmakiväärillä naista päähän Järvenpäässä/1135220765281

        Ei mainitse sanallakaan tekijöiden taustaa. Ja tuota paskapperia on tullut tilattuakin. Voi kun mummot tietäisivät.

        Hesari jopa menee niin pitkälle, että arvelee poikien ampuneen vahingossa ikkunasta ulos ja suoraan naista päähän.

        Tuo kertoo kokeneelle hesarin lukijalle viimeistään, että kyse on kulttuurisakeista. Hesarin tapa salata ja silitellä kulttuurin rikkautta on mennyt jo aivan överiksi.


      • metallurg

        Eipähän ollut maahanmuuttajia 80-luvun alussa meilläkään päin kun takaraivoon pehmeään niskaan ammuttin tyttöä ilmapistoolilla ja takaraivon näkökenttään osumisen takia sokea on ja pysyy.

        Aseenkantolupa niillekin.


      • Termos!
        metallurg kirjoitti:

        Eipähän ollut maahanmuuttajia 80-luvun alussa meilläkään päin kun takaraivoon pehmeään niskaan ammuttin tyttöä ilmapistoolilla ja takaraivon näkökenttään osumisen takia sokea on ja pysyy.

        Aseenkantolupa niillekin.

        Sillä lailla! Ja kun tarpeeksi pitkälle taaksepäin mennään niin sieltä tulee vastaan ihan suomalainen sarjamurhaajakin.


      • metallurg
        Termos! kirjoitti:

        Sillä lailla! Ja kun tarpeeksi pitkälle taaksepäin mennään niin sieltä tulee vastaan ihan suomalainen sarjamurhaajakin.

        Huonosti kasvatettujen kakrujen muistaa ,että suurempi prosentti suomalaisista on edelleen vankilassa kuin niistä pelleilemisistänne somaleista .venäläisistä ym


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe