Sain siviilipalvelukseni suoritettua vuonna 1999. Koulutuskeskus oli tuolloin juuri siirtynyt Vaasasta Lapinjärvelle. Ei ollut montaa erää vielä sinne saapunut siihen mennessä. Olin tuolloin 18-vuotias. Ihan tyytyväinen valintaani näin jälkeenkinpäin nyt 26-vuotiaana. Vaikka se työpalvelupaikka olisi voinut olla jotain muuta kuin toimisto/tietotekniikka hommaa. Otin jonkun paikan vaan josta olin kuullut että sinne on otettu sivareita, sen tarkempaa ajattelematta millaista siellä tulisi olemaan. Sain kuitenkin suoritettua palveluksen.
Silloin ei työkokemusta ollut oikeastaan muusta kuin postinlajittelijan työstä kesätyöntekijänä. Nyt olen tehnyt monia erilaisia töitä työkkärin työharjoittelun,tukityöllistämistyön ja työkokeilun kautta.Sitten myös näitä kaikenlaisia määräaikaisuuksia tehnyt ja nyt luulen löytäneeni samaisten työelämävalmennus,työkokeilun avulla
alan jolla pysyisin pidemmän aikaa.Opiskelen tätä ammattia oppisopimuksella, ainakin viihtynyt paremmin tässä työssä kuin missään aikaisemmissa.
Jos nyt menisin sivariin...valitsisin ainakin sen työpaikan muusta kuin toimisto/päätetyöstä.
Silloin ei työkokemusta ollut oikeastaan muusta kuin postinlajittelijan työstä kesätyöntekijänä. Nyt olen tehnyt monia erilaisia töitä työkkärin työharjoittelun,tukityöllistämistyön ja työkokeilun kautta.Sitten myös näitä kaikenlaisia määräaikaisuuksia tehnyt ja nyt luulen löytäneeni samaisten työelämävalmennus,työkokeilun avulla
alan jolla pysyisin pidemmän aikaa.Opiskelen tätä ammattia oppisopimuksella, ainakin viihtynyt paremmin tässä työssä kuin missään aikaisemmissa.
Jos nyt menisin sivariin...valitsisin ainakin sen työpaikan muusta kuin toimisto/päätetyöstä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eikö kantti kestänyt armeijaa?
Miksi armeijankäyneiden(?) pitää tulla aina kyselemään tyhmiä?
Että kaikkia ei nappaa mennä sinne metsiin ryynäämään kuudeks kuukaudeks, puhumattakaan niistä tahtimarsseista, sängynpetaamisista, vaatteiden viikaamisesta ja kaapin järjestelyistä. Ja toisekseen sivarina pääset joka viikonloppu baareihin iskemään naisia... ja vaikka viikollakin jos vaan kiinnostusta löytyy. Ja älä ala selittämään ettei sivarit naisia sais, naiset paremminkin arvostaa sitä ettei joka toisessa lauseessa mainita inttiä.
Muutenkin toi "armeija" kysymys joka on ajankohtainen joskus 18-19 vuoden iässä siitä sitten jokainen valitsee jommankumman ja sen jälkeen kun on suorittanut, asia unohdetaan.En minä ainakaan nyt vanhempana juurikaan pohdi koko asiaa. Ehkä ne on semmosia nuorempia jotka asiaa märehtii jotka itse pohtii omaa valintaansa.
Mulle ainakin on yksi ja sama kumman vaihtoehdon valitsee kunhan on itse tyytyväinen omaan valintaansa.Melkein sama haluaako olla jäsen ev.lut/ort. kirkossa vai kuulua ainoastaan väestörekisteriin...ei sen kummempi valinta.
Juuri noista syistä sivareita karsastetaan. Sen vielä ymmärtää, jos joku valitsee sivarin vakaumuksen vuoksi.
Mutta henkilö, joka perustaa valintasa "ei nyt oikein nappaa"-syylle, ei ole muuta kuin oman mukavuuden tavoittelija, joka haluaa muiden tekevän ikävät hommat puolestaan.
Ja sitten vielä ihmetellään, mistä sivareiden huono maine johtuu!
Hmm, eikö olisi nykyisissä paineissa helpointa juuri mennä armeijaan aivottomaksi? Kanttia vaatii todellakin suomalaisten kanssa itse ajatteleminen, eikä se, että tehdään juuri niin kuin valtion doktriini sanoo.
Eikö ole kanttia ajatella? EIkö ole kanttia mennä sivariin? Eikö ole kanttia mennä vankilaan? Eikö ole kanttia muuttaa asioita? EIkö ole kanttia olla tappamatta?
Kirkkoon kuuluminen on sinun oma asiasi. Kukaan ei sinua siihen velvoita.
Asevelvollisuus on yhteiskunnan sinulle asettama velvollisuus. Pääsääntö on, että suoritetaan armeijassa. Vain uskonnollisista tai eettisistä syistä voi mennä siviilipalvelukseen. Se, sSuoritatko sinä velvollisuutesi ei ole vain sinun oma asiasi; se koskee koko yhteiskuntaa.
No minä en välitä siitä onko maineeni huono sivarin valinnan vuoksi miksi välittäisin siitä mitä muut ajattelevat koska valinta on aina jokaisen oma. Surkuteltava ihminen se on joka isän,ukin tai muun takia valintansa tekee miten tekee. Enkä minä muiden ole halunnut tekevän ikäviä hommia puolestani koska en ole heidän puolestaan valinnut armeijaan enkä sivariin menoa.
Ei tälläistä tilannetta varmaan ole odotettavissa eikä siihen varauduttu järjestelmässämme mutta:
Jos suurin osa alkaisi valitsemaan sivarin armeijan asemesta niin kyllä se palkka-armeija käytäntöön siirtyminen tulisi ajankohtaiseksi omalla painollaan, tälläisillä yksilöiden hiljaisilla valinnoilla. Onhan se selvää jos vapaaehtoisesti armeijaan menijöitä ei olisi niin silloinhan on pakko palkata ihmisiä olemaan siellä.
On olemassa "aitoja sivareita" ja "muita sivareita". Aidoiksi sivareiksi katson ne, jotka ovat valinneet sivarin uskontonsa tai eettisen vakaumuksensa vuoksi. Muut ovat lusmuilijoita, joiden vuoksi kaikki sivarit saavat kärsiä huonosta maineesta. Minusta on sääli, että lusmuilijat vetävät mukanaan lokaan myös nuo "aidot sivarit".
Suurin osa suomalaisita miehistä on sen verran valveutuneita, että ymmärtävät armeijan käymisen välttämättömyyden. Heille tulee loppujen lopuksi halvemmaksi uhrata elämästään muutama kuukausi sotilaskoulutukseen kuin maksaa loppuikänsä verojen muodossa satojentuhansien miehien palkka-armeijaa. Monet myös ymmärtävät sen realiteetin, ettei Suomen kokoisella väestöllä olisi edes taloudellista mahdollisuutta kustantaa uskottavan suuruista palkka-armeijaa, joka kykenisi puolustamaan koko laajaa maata. Siksi esittämäsi tilanne tuskin tulee eteen ihan lähiaikoina.
>Siksi esittämäsi tilanne tuskin tulee eteen ihan lähiaikoina.
Ehkä, mutta se tulee kuitenkin varmasti.
Joo...ole sä sitä mieltä. Onhan jokaisella mielipiteeseensä oikeus.
Lääkäri? Et varmaankaan. Saatanan mukavuuden tavoittelija. Entä poliisi? Tai autokorjaaja?
Melkein rupes kiinnostamaan. Ja toisekseen ei ainakaan täällä Helsingin seudulla törmää mihinkään sivarivastaisuuteen. Ehkä välillä vähän vittuilua, mutta sitähän voi aina vittuilla takasin...
Ja käsittääkseni en missään maininnut olevani mikään mukavuuden tavoittelija. Koita itse elää 250eurolla kuukaudessa, maksaa sillä puhelin, adsl ja sähkölaskut ruuat ja kaikki muut menot. Ehkä sivarissa ei olla 24/7 kiinni, mutta aika köyhää meininkiä tää on... joten se siitä mukavuudesta.
Ja eikö siinä ole tarpeeksi vakaumusta ettei halua ammuskella metsässä kuutta kuukautta? Käsittääkseni tuo täyttää vakaumuksen ehdot. Joten älä nyt jaksa jauhaa paskaa sherlock.
Kyllä minä pidän sitä ihan omana asiana kumman valitsen yhteiskunta velvoittaa suorittamaan asevelvollisuuden.Mutta se suoritatko sen aseellisen version vai sivarin on oma valintasi.
Eikä sitä sen kummemin tarvitse perustella toisille miksi valitsi sivarin tai armeijan.Kyllä sivariin voi muistakin syistä hakeutua kuin uskonnollinen tai eettinen vaikka ne olisivatkin ne viralliset termit lomakkeissa.
hassuja miehiä on kuitenkin niin vähän, itse olen sivari, minun kaikki kaverit on amiksia sun muita natseja, heitä ei kiinnosta pätkääkään olenko sivarissa vai missä olen, he huolehtivat omista asioistaan (itseasiassa heitäkään ei kiinnosta koko armeija). Sitten on tällainen vähemmistö hassuja miehiä, kuitenkin niin lapsentasoisia, että pitää tulla joka päivä tänne keskustelupalstalle kirjoittelemaan ilkeyksiä sivareista. "Armeijassa tehdään pojista lapsellisia miehiä"
Katsos Vänrikki 2. eettinen syy, voi olla muu kuin pasifismi. Esimerkiksi pakkolaitos ja sen protestointi.