Ostin tätä Alkosta litran pahvitölkin 7.5€, chileläistä. Oliko hyvä valinta, en mä näistä viineistä mitään oikein ymmärrä. Ihan juotavaa, meni salaatin ja leivän kanssa. Kauanko säilyy avattuna nämä pahvitölkit?
Cato Negro Sauvignon Blanc?
4
2482
Vastaukset
- Mercury
Pahvitölkit juotava heti tyhjäksi. eivät ole avaamisen jälkeen säilytysastioita. Kiva pieni viini.
- Pasi
Luulisi kai että paremmin säilyy kuin pullossa kun saa helposti heti suljettua = ei pääse happea sisään?
- Viinit on jees
Ensinnäkin nuo tölkki/purkkiviinit on hieman "erilaista" viiniä kuin pullossa olevat. En nyt muista sitä tarkkaa eroa. Mutta viini joutuu kosketuksiin hapen kanssa heti kun kaadat siitä paketista sen ensimmäisen lasillisen ja näin ollen viini alkaa reagoimaan heti hapen kanssa. Toki pakkaus sulkeutuu heti kaatamisen jälkeen, mutta sisään päässyt happi jatkaa toimimistaan. Itse en noita laatikkoviinejä harrasta, mutta muutaman kerran kokeilleena voin sanoa että yli viikon vanhaa viiniä en joisi.
Huomaa myös laatikkoviinien parasta ennen päivä!
Yleisesti voidaan myös todeta, että laatikkoviinit ei laadullisesti ole sieltä parhaasta päästä...
- Goya
Tämän viinin nimi on Gato Negro G:llä, ei Cato Negro C:llä. Siinä on vissi ero, koska espanjan gato on suomeksi kissa; mitä cato taas on, voit katsoa jostakin sanakirjasta, jos kiinnostaa.
Eli Gato Negro on suomeksi musta kissa.
Eikä tuon hintaisista viineistä kannata mitään laatuasioita kysellä. Kaikki nämä halvimmatkin Alkon viinit ovat hintaansa nähden OK - on toki sitten makuasia, kuka pitää mistäkin. Vasta kun mennään reilusti yli kympin viineihin, voi tulla eteen tenkkapoo, vastaako hinta aina laatua, koska hintaan vaikuttaa kalleimmissa hintaluokissa niin moni muukin seikka kuin pelkkä viinin maku juuri sillä hetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741182
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?45619Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä301554Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t225538- 51519
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502