Siellä kasvaa tietynlainen kuri, jota ei kodeissa ole,ja se on varsinkin äidinpojille vain hyvksi. Ei tarvitse 30-40-50- haikailla vain äitiä vaan on tyttöjä, mitä ajatella!!!
NUORET KAIKKI ARMEIJAAN; M:´n käsky
LIVETAITEILIJA
12972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näinpä se on rätti sulkeiset kunniaan eikä heti valittamaan pienestä simputuksesta. Mitä sitte kun on tosi kysymyksessä niin valitetaanko ku vastapuoli ampuu kohti niin nappi otsassa on vaikia valittaa.
Ilman kunnon KURIA ei ole armejaakaan. Kohta oilisi muuten huutava ja valittava porukka ns. sotilaita niinkö joku jenkki armeja.
"Kohta oilisi muuten huutava ja valittava porukka ns. sotilaita niinkö joku jenkki armeja."
Eiköhän se "jenkkiarmeija" ole kuitenkin se jolla tässä maailmassa se viimeinen sana on.
Ja eikös suomen armeija ole maanpuolustusta varten?
Miten se simputus liittyy maanpuolustukseen?
Kunnollinen kasvatus ja kohtuullinen kuri lapsille annetaan kotona, ei armeijassa.
Suomen armeija ei ole missään tapauksessa enää pitkään aikaan ollut kykenevä maanpuolustukseen. Tosipaikan tullen vihollinen kävelee yli mennen tullen.
Ainoa toimiva ja uskottava vaihtoehto suomelle olisi koko Euroopan unionin kattava yhteinen kunnollinen palkka armeija.
Vai muka siellä pojasta mies tulee. Ja paskan marjat.
Kenties tuli joskus aikoja sitten, mutta nykyisin koko SA-int. pitäisi laittaa vapaaehtoiseksi.
Silloin sinne menisivät vain ne, jotka haluavat sitä "kuria ja järjestystä" ja tahtoisivat oppia ampumaan toisia ihmisiä!!!
Onko pahempaa koulutusta olemassa, kuin tappaminen??
Sivarit olkaa ylpeitä itsestänne, teillä on järkee päässä, mutta koko sivarilaki on täysi vääryys. Miksi pitää olla kauemmin palveluksessa, kuin inttiin menijät?
Jos haluaa pysytellä aseista ja tappamisen oppimimisesta erossa, niin hakekaa vaan lykkäystä tai sit lääkärintodistus, että ei kelpaa palvelukseen. Tai sit vaan väärät paperit ja karkuun vaikka Intiaan muutamaksi vuodeksi....
Siellä vielä voisi harjoitella mm. meditoimaan, kuuntelemaan kehoaan yms. Se kehittäs nuorta enempi kuin mikään armeija.
Jos kerran kotona ei ole tullut tavaksi siivoilla, vaihdella lakanoita, luututa....yms. niin eiköhän se vika ole silloin vanhenpien kasvatuksessa.
KOETTAKAA NUORET AJATELLA AIVOILLANNE, MIHIN TEIDÄT KOULUTETAAN INTISSÄ!!!!
Tarviitteko taitoa tappaa tai vahingoittaa toista ihmistä, joka on samanlainen ihminen, kuin tekin. Heillä on vanemmat, jotka surevat lapsensa "kaatumista" ihan yhtälailla kuin SUOMEN SOTILAIDENKIN vanhemmilla.
Intti kuului kylmän sodan aikaan, jolloin kävin sen kaikkine simputuksineen itsekkin, mutta nykyisin pelkkä palkka-armeija kyllä riittää meillä suomessa. Mitään maasotaa ei tule olemaan entiseen tapaan, vaan jos joku hyökkää, niin se on niin nopea ja tehokas, että siihen ei kerkee pikku suomi mukaan.
Parempi silloin olisi vain opetella ensiaputaitoja ja suojautumista.
Tosin en kyllä pidä edes mahdollisena sitä, että Suomeen kohdistuisi mistään ja milloinkaan mitään konfliktia. Senverran hyvin Suomi osaa hoitaa ulkopolitiikkaa.
Jos Venäjältä alkaa tulla jengiä vaikka koko Pietarin kansa = Suomen kansalaisten määrä, niin he tuskin tulevat enää ase kourassa, vaan korkeintaan nälissään hakemaan humanitääristä apua.
Ei siihen tarvii vastata aseilla.
Koko intti v......n ja niitä kyllä löytyy tarpeeksi, jotka tahtovat palkkasotureiksi. Maksettakoon heille, mutta kohtuullisesti.
ei kai siellä opeteta ketään tappamaan tai satuttamaan? Muistaakseni siellä oppii lakasemaan,viikkaamaan ja siivoamaan. Eikä siellä taida olla edes lähitaistelu koulutusta?ainakaan normaalille rivimiehelle. Palkka armeija olis se ainoo vaihtoehto
Mitä Suomi olisi ilman armeijaa! Oletko sitä funtsinut. Monelle se on tärkeä kokemus, Isänmaan tärkeys päällimmäisenä. Sosiaaliset taidot kehittyvät aremmillakin pojilla. Tsemppiä heille, onneksi eivät ole luusereita.
"Sosiaaliset taidot kehittyvät"???
Suomen armeijassako?
Siellä opitaan lähinnä juomaan ja polttamaan tupakkaa, kun muuten ei hermot kestä.
Lisäksi opitaan ehkä vielä piileskelemään poissa esimiesten näkyviltä ja näin välttämään kaikkea mahdollista työtä.Ja koska on kyse miesjoukosta, niin julkinen piereskely on myös yksi tärkeä taito joka armeijassa opitaan.
Nämäkö ovat niitä tärkeitä sosiaalisia taitoja?
Puolustusvoimat ovat toki välttämättömät, mutta nykyisenkaltaista "aikuisten leikkikoulua" ei voi eikä pitäisi enää kutsua puolustusvoimiksi.
Jep, se on ihan luonnollista että heikot, naiset ja lapset lähetetään turvaan kun me miehet puolustetaan tätä maata, jos tänne joku haluaa vääryydellä joskus vielä tulla. Onko mieleesi tullut, että aremija ei ole sitä varten olemassa, että päästäisiin tappamaan , vaan sitä varten että nimeomaan näin ei jouduittaisi tekemään. Armeija on sitä varten, että sotaa ei tulisi. Täytyy toivoa, että tuo puunhalailijoiden joukko ei kasva, että jatkossakin riittää MIEHIÄ, jotka hoitavat miehille kuuluvan homman asiallisesti vailla hinttimäistä ininää. Nykyään aina puhutaan, että "minun oikeudet" "minun oikeudet", miettikääpä puunhalailijat joskus, että mitkä ovat minun VELVOLLISUUDET tässä yhteiskunnasssa?!?!
sattuu syntymään mieheksi ei tuo nykyisen modernin ajattelumallin mukaan yhtään sen enenpää velvollisuuksia kuin syntyminen naiseksi. Minua ei ainakaan voisi vähempää kiinnostaa, jos (mihin on se 1/100000000000000000000000000000 mahdollisuus) tänne joku hyökkää. Pois lähtisin ja äkkiä. Sitkeällä propakandalla saadaan vielä joihinkin heikkoihin yksilöihin valettua lapsesta asti tämä yli-isänmaallisuus, mutta onneksi suunta on selvästi realistisempaan ja järkevämpään päin.
Armeijalla on myös muita tehtäviä yhteiskunnassa kuin "sodan odottaminen". Mutta tähän perinteisempään kysymykseen armeijasta: Miksi sinä pidät esimerkiksi kotisi ovea lukossa? Miksi olet mahdollisesti hankkinut oveesi turvalukon? Tietenkin siksi, että haluat vähentää sitä mahdollisuutta, että joku murtautuisi kotiisi. Sama tarkoitus on armeijalla. Entäpä jos joku yrittäisi väkivalloin tulla kotiisi ja uhkaisi tappaa sinut? Mitä tekisit? Alistuisit kohtaloosi ja ottaisit suosiolla moran otsaan? Et ottaisi, sinä puolustaisit kotiasi, itseäsi ja taistelisit vastaan. Aivan samasta asiasta on kysymys maan puolustamisessa, tosin isomassa mittakaavassa. Miksi otat vakuutuksen erilaisten asioiden varalle? Siksi JOS jotain sattuu. On hienoa, että mahdollisuus on pieni, että maahamme joku lähiaikoina hyökkäisi tai tulisi muunlainen iso kriisi, jossa armeijaa tarvittaisiin. Asiat ovat sen suhteen tällä hetkellä todella hyvin. Mutta eikö ole parempi katsoa kuin katua? Koti on aika suojaton ilman ovessa olevaa lukkoa. Maa on aika suojaton ilman uskottavaa puolustusta. Ei siitä ole niin kauan aikaa kun tänne on viimeksi yritetty väkisin tulla. On naiivia ajatella, että ihminen olisi reilussa 50:ssä vuodessa muuttunut niin paljon, että sodan mahdollisuus olisi 0. Ei tarvitse kuin seurata päivän uutisia, niin huomaa, että Israel valmistelee maahyökkäystä Libanoniin. Se on ihan oikeaa SOTAA! Mutta meillehän sellaista ei koskaan enää voi tulla, eikö totta?
Ei ole kysmys yli-isänmaallisuudesta, vaan ihmisen luonnollisesta toiminnasta uhattuna. Itse maapläntti, metsät, järvet, pellot ja tunturit eivät ole puolustamisen arvoisia, niiden kauneudesta huolimatta, Mutta mielestäni täällä asuvat ihmiset, suomalaiset ovat puolustamisen arvoisia.
Tuo tappamisen taito.
En käynyt armeijaa, mutta osaan silti tappaa.
Se on kaikissa lihansyöjissä,
mutta tein tuo juuri kuten sanoit.
Sanoi olevani narkkari ja vältin lapsellisen leikkimisen asialla, joka on jokaisessa
luodussa ihmisessä.
Ammut kun sinua ammutaan lyöt kun lyödään.
ei siinä inttiä tarvi.
Intissä ei oo kuria, IDIOOTTI!!!! Oli ehkä joskus mut nykyään se on joku paikka missä on vaan äijiä pyörimässä ympyrää... TJ 167...
Siellä kasva kun paksaa tunkiolla,
jos olet idari kun menet sisään olet
täysin täynnä paskaa kun lähdet 2 viikon päästä äitis luo takasin. Kovin puhuivat skapparit tappamisesta jokainen, oli syntynyt joskus 70 lopulla =) Eivätkä tieneet ko.asiasta
hevon-vittua asiasta mitä ei tiedä on paha opettaa. teoria ja käytäntö on vastaavat kun autolla ajaessa =)
Siinä sitten kattelet vakavana
kun 17-19 vuotias huutaa 27 vuotiaalle,
että näin tapetaan.
Tappaminen on taito mikä on
jokaisella luonnostaan nainen, mies, kissa, koira.
Sitä ei armeijassa opeteta.
Apinakin osuu usa:n armeijan testissä
kiväärillä tauluun (m-14)
Ja mitä tulee johonkin taitoihin,
niin oppisin armeijassa vaan sen,
että siellä on juntteja ja jokainen oli
ehtinyt kattomaan tuntemattoman ja jokainen lähti sieltä raksalle töihin.
Suomen armeija on täysin iskukyvytön
ja jokainen sen puoliksi käynyt
tuntee olevansa jeesus, natsi ,murhaajat ,tappaja.
Olen katsonut Talvisodan,
mut hei oikeesti vaikka Venäjällä
on kaikki muu paskaa paitsi kusi,
niin sota vehkeet siellä on kunnossa.
Kun täällä taas liberalismi kukoistaa
nyt se 2 viikon tankki show onnistuis.
Ei tämä yksin minun ideani,
armeijan virkamiehet ovat sitä
mieltä, että kusessa ollaan. Toi miina juttu
oli viimoinen.
Puolustusministerinä häärii entinen maatalousministeri, heinähattu, sijannussija.
Oletpa oppinut sieltä paljon, tunnutkin heti älykäältä, ja juuri tuollaiselta
johtaja tyypiltä. eiks nih?