win2000 järjestelmävaatimukset?

milama

Tutullani on joku vanhahko HP:n rousku, jossa on win98 ja joka on niin jumissakin, että kaipaisi perusteellista siivousta. Win98:n cd:tä ei ole, mutta löytyisi win2000pro. Sen verran osasin katsoa, että kone on x86-sarjan kuudetta versiota, eli ilmeisesti pentium II, mutta prosessorin nopeutta en osannut katsoa mistään. Mistähän sen näkisi? Win2000pron minimijärjestelmävaatimuksena on 133MHz, mutta tietysti nopeampaa suositellaan. Onko kenelläkään kokemusta, kannattaisiko oikeasti tuollaiseen 133MHz koneeseen win2000:ta laittaa? Riippuu tietysti muistista, ym. mutta onko kenelläkään kokemuksia? Juu, paras neuvo varmasti olisi, että menee kauppaan ja ostaa uuden koneen, mutta jos näin harrastuspohjalta kuitenkin muitakin neuvoja löytyisi, olisin kiitollinen :)

5

1620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se pyörii

      133 mhz koneessa jos muistia on riittävästi.
      Tuossa sivupöydällä on laptoppi 200mhz, muistia
      64 megaa ja w2000 pro pyörii mutta hiiitaaassstiii.

      Tyttärellä on 400mhz kone jossa 128 megaa muistia
      ja siinä 2000pro on jo käyttökelpoinen ja office-
      pakettikin mahtuu hyvin pyörimään.

      Pelaaminen ei tuollaisella tietenkään suju.

      Levytilaa, jotta koneeseen mahtuisi muutakin kuin
      pelkkä käyttis tarttisi olla 4-5 gigaa.

    • fct

      Joskus Win2000:n ilmestymisen aikoihin käytin sitä P133:lla. Kyllä se toimii, mutta muistia pitää olla tarpeeksi, sillä muuten palaa päreet. Itselläni oli 128 Mt, enempää ei siihen Triton-piirisatsilla varustettuun rakkineeseen sopinut.

      Kokeilin myös joskus kuinka vähällä saan sen toimimaan, taisi olla 32 megaa, mutta voi tavaton sitä rouskutusta... 20 minuuttia pelkkään käynnistykseen. :)

    • aiheesta ja vierestä

      "Tutullani on joku vanhahko HP:n rousku, ilmeisesti pentium II, mutta prosessorin nopeutta en osannut katsoa mistään. Mistähän sen näkisi?"

      Noissa vanhoissa HP:ssä sen taisi nähdä BIOS:sista, eli käynnistyksen yhteydessä, painat joko Del, F10 tai Esc. Toinen vaihtoehto on se että otat kannen auki koneesta ja katsot mitä siinä prosessorin päällä lukee.

      "Win2000pron minimijärjestelmävaatimuksena on 133MHz, mutta tietysti nopeampaa suositellaan. Onko kenelläkään kokemusta, kannattaisiko oikeasti tuollaiseen 133MHz koneeseen win2000:ta laittaa?"

      Tuo windows 2000 ei ole niinkään prosessoritehosta riippuvainen kuin kiintolevyn nopeudesta. Nuo vanhat (pienehköt) levyt tahtoo olla toiminnoiltaan sen verran hitaita että 1GHz konekin tuntuu todella tukkoiselta tullaisella levyllä. Vanhaan koneeseen jos laittaa uudehkon levyn, nopeus kasvaa huomattavasti. Se joka ei tuota usko, voi itse kokeilla.

      Jos minulla olisi 133MHz kone, en siihen yrittäisi enää mitään windowsia laittaa vaan asentaisin linuxin. Esim. Damn small linux suorastaan lentää tuollaisessa, pienelläkin muistimäärällä. 64M on enemmän kuin tarpeeksi, 32M:kin riittää.

    • Nikke.

      Windows 2000 Professional laitteiston vähimmäisvaatimukset:

      - vähintään 133 MHz:n Pentium-yhteensopiva suoritin

      - suositellaan vähintään 64:ää megatavua (Mt) RAM-muistia, lisämuisti yleensä parantaa toimintaa

      - 2 Gt:n kiintolevy, jossa on vähintään 650 Mt vapaata tilaa.

      - Windows 2000 Professional tukee yhden ja kahden suorittimen käyttöä.

      Lähde:

      http://www.microsoft.com/finland/products/windows2000/guide/professional/sysreq/default.asp

    • milama

      Kiitos vastanneille, vähän hiinä ja hiinä tuo näyttää sitten olevan. Kovalevy on kyllä jopa 10 gigainen, mutta muistia taisi olla 64M. Täytyypä vielä sieltä biosista tai koneen sisältä tarkistaa nopeus. Nytkin kone rouskuttaa aivan loputtomasti, mutta sehän voi johtua vaikka mistä. Linuxia en ole itsekään koskaan tainnut edes nähdä, puhumattakaan että osaisin opastaa sen käytössä erittäin epäteknistä henkilöä ;) Ikävä kyllä, muuten varmaan hyvä vaihtoehto olis ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6663
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe