Olen suunnitellut hankkivani villiviinin meidän pihamaalle piristämään asvaltoitua pihaa. Minulla ei ole pienintäkään tietoa siitä miten se tuli istuttaa ja koska. Jos teistä joku on kokeneempi asian tiimoilta, niin löytyisikö hieman apua, linkki hyödyllisille nettisivuille tai vaikkapa vastaus tähän viestiin. Kiitos jo etukäteen.
Neuvoa villiviinin istutukseen.
4
826
Vastaukset
- erikoista istutuksessa
Siinä nyt ei ole mitään erikoista,ostat taimen kaivat kuopan ja istutat,vaikka heti huomenna.Muista antaa aluksi vettä kun on kuivaa.Niin yleensä se istutetaan seinälle tai jonkin missä se kiipeää,miten tuo asvaltoitua pihaa piristäisi, mieluimmin taloa ??
- Linea
Istutin itse useamman villiviinin tänä kesänä. Myymälän neuvojen mukaan tulee laittaa niin syvälle multaan, että jalostuskohta peittyy kunnolla. Jalostuskohta on kai varressa se kohta, jossa näkyy että taimenta on typistetty varhaisessa vaiheessa, n. 5-10 cm multapaakusta.
- Puutarhasta kiinnostunut
Talo on ymräröity kokonaan asvaltilla, aivan seinänvierttä myöden, joten en voi istuttaa sitä kiipeilemään pitkin seinää, vaikka mieli kyllä tekisi. Ajattelin istuttaa sen ristikkoaidan viereen, jospa se antaisi hieman näkösuojaa, kun vieressä kulkee tie. Kiitos vastauksesta, kuullostaapi kovin helpolta.
- Puutarhasta kiinnostunut
Linea kirjoitti:
Istutin itse useamman villiviinin tänä kesänä. Myymälän neuvojen mukaan tulee laittaa niin syvälle multaan, että jalostuskohta peittyy kunnolla. Jalostuskohta on kai varressa se kohta, jossa näkyy että taimenta on typistetty varhaisessa vaiheessa, n. 5-10 cm multapaakusta.
Kiitos hyvästä vinkistä. En ollut ennen tietoinen mistään "jalostuskohdista", mutta ilmeisesti joka päivä oppii jotain uutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331028