http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Autoilija kaahasi yli 250 kilometriä tunnissa/1135220791912
No nyt alkaa nopeudet olemaan jo pikkuhiljaa kohdillaan, vai mitä?
256 km/h
13
1065
Vastaukset
- n/a
Nyt on tuon kaaharin ajonopeus "kohdillaan" kun kaaharilla on ajokielto!
- Lainrikkoja
Korttiahan siihen ei tarvita.
- 220km/h
muistan miten sr2-vetureissa oli ennen pendolinojen suomeen saapumista leimattu kylkeen 240km/h. sitten kun pendot tuli, niin joku vr:llä keksi, että sr2-vetureihin pitää muuttaa 200km/h tarrat kylkeen, että pendolino näyttäisi nopeimmalta..
no, teknisesti pendo voi ajaa maksiminopeutta vain harvalla osuudella, mutta kyllä esim lahden oikorata on tuolla 220km/h nopeudella jo testattukin.
mutta miksi käyttää pendoa, jos omalla autolla pääsee 256km/h. ollaan jo lähellä formulan nopeuksia.. - ollakin
Nyt tais narahtaa nopeudesta Auto--Antoro ratista, mitenkähän se tämän nyt selvittää liikenne palstalla. Peittely yritykset ovat varmaan hiottu viimeistä piirtoa myöten, mutta kierona miehenä tunnetusti Kairakettu puhuu sen täydellisesti häkellyttävän nopeasti pussiin.
- kissalanpojilta karkuun
Ajoin Helsingin tietä about 270km/h
Urheiluauto minullakin..
Poliisi auto ajoi vastaan, mutta ei päässyt kääntymään ku oli kaiteet tiellä.
Siitä sitten käännyin Lohjalle piiloon ja käväsin kahvikupillisen juomassa ja jatkoin siitä Helsinkiin.
Tosin paskat oli housussa muutaman kuukauden, mutta taas uskaltaa painella.
Tapahtumasta aikaa pian 3 vuotta. - ironmikes
Saksassa kolmisen vuotta sitten kokelin erään autoliikkeen Ferraria ja mittarinopeus oli hetken noin 300 Km/t mutta vauhti ei ihme kyllä kovinkaan huimalta tuntunut. Suora tie ja huippuluokan auton kyseessäollen voi 300 km/t ajaa lyhyen ajan suhteellisen turvallisesti. Nykyinen autoni kulkisi varmaankin lähes 300km/t mutta nopeus on rajoitettu 250km/t.
- kun ensin
luin tuon profiilisi ja sitten juttusi niin ei voi ku nauraa...Ei käy oikein yksiin
- mies savosta
Minä ajoin kerran polkuautollani nopeudella viisi tiekilometriä tunnissa.
Vuosittain mittariin kertyy n. 100-150 tiekilometriä.- Runtttaaja
Minä ajoin bemariletkallani yhteensä 320 tiekm/poronkusema!
Letkan keskinopeus oli silloin 40 km/h ja toppatakki oli litimärkänä jännityksen hiestä ja sarveisesta veistetty vaihdekepin nuppi lävisti oikean ranteeni kitalakeen saakka. Tämän aiheutti hidasteeksi kömpinyt mummo, joka ravisteli etuauton alustaaa ja sai vaihdekepin irtoamaan.
Onneksi minulla oli vanha turkin sodassa saatu arpi vielä auki niin sain terveyskeskuksessa alennusta haavan ompelusta.
- vanhalla
fiestalla 280km/2h, eikä vauhti tuntunut missään!
- hyviä
..juttuja tässä ketjussa, monta hyvää naurua.
-Kiitoksia!! ;-)
- siinä on ajaa
ei se vaaranna juuri mitään.
- Anonyymi
Muistan nähneeni sr2 veturissa bendon ohittavia lukemia.Rataverkko ei taida olla siinä kunnossa jotta vois päästellä.Moottoripyörällä ei ollut mitään vaikeuksia pysyä bendon vauhdissa.Autolla oli aina joku tuli eteen ja se ohitus kesti.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33732670
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?622568Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien762025- 2071777
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1681678- 531501
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.981267- 1221068
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1031031Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin31984