Ostin taannoin Pyhän Yrjänän käsinmaalatun ikonin, ikonin takana on lukee 'Gregorius Voittaja' sekä ilmeisesti tekijän allekirjoitus 'Henrietta'. Allekirjoitus on kirjoitettu ns. väärinpäin, sanan näkee oikein peilin kautta.
Kuinka tavallista on, että ikonin taakse laitetaan tekijän nimi? Kun olen käsittänyt, ettei maalaajaa ikoneihin kuulu laittaa.
Kuinka tavallista on, että ikonin taakse laitetaan tekijän nimi? Kun olen käsittänyt, ettei maalaajaa ikoneihin kuulu laittaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ikonia ei koskaan signeerata eli kirjoiteta nimikirjoitusta ikonin maalatulle pinnalle, koska ikoni ei ole taideteos. Maalajan henkilöllisyyttä ei tuoda esiin uskonnollisessa käytössä.
Koska on kuitenkin hyvä tietää, kuka on maalannut ikonin, maalajan nimi ja aika usein myös maalausaika kirjoitetaan ikonin taakse. Taannoin käydessäni eräässä ikoninäyttelyssä pääsin katsomaan myös ikonien taakse, koska ikonit oli sijoitettu hieman poikkeuksellisella tavalla. Kaikkien ikonien takana oli maalaajan nimi ja maalausajankohta, monissa myös paikkakunta. Ainakin muutamissa luki vieläpä maalaamisen tarkoitus eli kyseinen ikoninäyttely.
Kiitos vastauksesta! Eli aivan normaali käytäntö on kyseessä. Itsellä kun ei ole muita maalattuja ikoneja, kuin tämä. Ja ikoninäyttelyssäkään en ole ikinä huomannu/päässyt kurkistamaan ikonin taakse.
Totta, vaikka olisi kuinka hieno taulu, nimeä ei saa käsittääkseni laittaa alle.