Utelu ..

Seija ...

Monenko maan kulttuurin olette pilanneet lähetystyöllänne?

Kuuluiko tähän pakkokäännytykset?

5

489

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakavasti vastaan

      Hyvin monissa maissa lähetystyöntekijät ovat olleet kehittämässä kansan kieltä kirjoitetuksi kieleksi, antaneet kansalle lukutaito-opetusta, terveydenhoitoa on edistetty, pyritty oikeudenmukaisuuteen. Jos tämä on kulttuurin pilaamista, niin voin myöntää, aika monen.
      Mitä tarkoitat pakkokäännytyksellä? Et usko siihen itsekään.

      • vastaan

        Ollako puolesta vai vastaan? Oletteko miettineet, mitä hyötyä tai haittaa lukutaidosta on? Onko se aina tarpeen? Meilläkin on lukutaidottomia henkilöitä, esim. osa kehitysvammaisista. Onko heidän elämä kurjaa ilman lukutaitoa? Jos elää ja haluaa elää paimentolaisena jossain Mongolian vuorilla koko ikänsä niin tarvitseeko lukutaitoa?

        Mielestäni lähetystyöntekijät tekevät hyvää työtä, jos opettavat ja auttavat kohdemaan kulttuurin ehdoilla eivätkä vie meidän kulttuuria sinne. Haluammehan me pitää omamme itse vai haluammeko?

        Saavat opettaa jatkossakin luku- ja kirjoitustaitoja ja auttaa niin paljon kuin jaksavat ja osaavat. Jos yksi kaivo saadaan heidän toimestaan kylään, niin tuskin siinä uskon pakkotuputtamista on. En ole työskennellyt lähettinä joten en tiedä heidän tapaansa toimia.


    • reija 55

      Muslimi -sekä afrikkalaiseen pakanakulttuuriin kuuluvaa naisten ympärileikkausta ei ole vielä pilattu täysin.
      Joten voit olla onnellinen nainen.

      • kädenvääntö

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh


      • vs Raamattu
        kädenvääntö kirjoitti:

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh

        Minulle on jäänyt epäselväksi se miten Raamattu suhtautuu tyttöjen ympärileikkauksiin, joista me useimmiten käytämme nimitystä silpominen. Koraanilla ympärileikkausta myös perustellaan eli jos toiset perustelevat Raamatulla niin onhan melkoinen työ, että asiasta saataisiin yksimielisyys joskus syntymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1378
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      68
      1136
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      951
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      164
      850
    5. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      66
      705
    6. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      103
      654
    7. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      86
      653
    8. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      616
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      57
      598
    10. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      41
      591
    Aihe