Utelu ..

Seija ...

Monenko maan kulttuurin olette pilanneet lähetystyöllänne?

Kuuluiko tähän pakkokäännytykset?

5

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakavasti vastaan

      Hyvin monissa maissa lähetystyöntekijät ovat olleet kehittämässä kansan kieltä kirjoitetuksi kieleksi, antaneet kansalle lukutaito-opetusta, terveydenhoitoa on edistetty, pyritty oikeudenmukaisuuteen. Jos tämä on kulttuurin pilaamista, niin voin myöntää, aika monen.
      Mitä tarkoitat pakkokäännytyksellä? Et usko siihen itsekään.

      • vastaan

        Ollako puolesta vai vastaan? Oletteko miettineet, mitä hyötyä tai haittaa lukutaidosta on? Onko se aina tarpeen? Meilläkin on lukutaidottomia henkilöitä, esim. osa kehitysvammaisista. Onko heidän elämä kurjaa ilman lukutaitoa? Jos elää ja haluaa elää paimentolaisena jossain Mongolian vuorilla koko ikänsä niin tarvitseeko lukutaitoa?

        Mielestäni lähetystyöntekijät tekevät hyvää työtä, jos opettavat ja auttavat kohdemaan kulttuurin ehdoilla eivätkä vie meidän kulttuuria sinne. Haluammehan me pitää omamme itse vai haluammeko?

        Saavat opettaa jatkossakin luku- ja kirjoitustaitoja ja auttaa niin paljon kuin jaksavat ja osaavat. Jos yksi kaivo saadaan heidän toimestaan kylään, niin tuskin siinä uskon pakkotuputtamista on. En ole työskennellyt lähettinä joten en tiedä heidän tapaansa toimia.


    • reija 55

      Muslimi -sekä afrikkalaiseen pakanakulttuuriin kuuluvaa naisten ympärileikkausta ei ole vielä pilattu täysin.
      Joten voit olla onnellinen nainen.

      • kädenvääntö

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh


      • vs Raamattu
        kädenvääntö kirjoitti:

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh

        Minulle on jäänyt epäselväksi se miten Raamattu suhtautuu tyttöjen ympärileikkauksiin, joista me useimmiten käytämme nimitystä silpominen. Koraanilla ympärileikkausta myös perustellaan eli jos toiset perustelevat Raamatulla niin onhan melkoinen työ, että asiasta saataisiin yksimielisyys joskus syntymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      59
      778
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      763
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      636
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      212
      565
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      516
    6. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      513
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      51
      508
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      496
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      473
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      470
    Aihe