Utelu ..

Seija ...

Monenko maan kulttuurin olette pilanneet lähetystyöllänne?

Kuuluiko tähän pakkokäännytykset?

5

489

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakavasti vastaan

      Hyvin monissa maissa lähetystyöntekijät ovat olleet kehittämässä kansan kieltä kirjoitetuksi kieleksi, antaneet kansalle lukutaito-opetusta, terveydenhoitoa on edistetty, pyritty oikeudenmukaisuuteen. Jos tämä on kulttuurin pilaamista, niin voin myöntää, aika monen.
      Mitä tarkoitat pakkokäännytyksellä? Et usko siihen itsekään.

      • vastaan

        Ollako puolesta vai vastaan? Oletteko miettineet, mitä hyötyä tai haittaa lukutaidosta on? Onko se aina tarpeen? Meilläkin on lukutaidottomia henkilöitä, esim. osa kehitysvammaisista. Onko heidän elämä kurjaa ilman lukutaitoa? Jos elää ja haluaa elää paimentolaisena jossain Mongolian vuorilla koko ikänsä niin tarvitseeko lukutaitoa?

        Mielestäni lähetystyöntekijät tekevät hyvää työtä, jos opettavat ja auttavat kohdemaan kulttuurin ehdoilla eivätkä vie meidän kulttuuria sinne. Haluammehan me pitää omamme itse vai haluammeko?

        Saavat opettaa jatkossakin luku- ja kirjoitustaitoja ja auttaa niin paljon kuin jaksavat ja osaavat. Jos yksi kaivo saadaan heidän toimestaan kylään, niin tuskin siinä uskon pakkotuputtamista on. En ole työskennellyt lähettinä joten en tiedä heidän tapaansa toimia.


    • reija 55

      Muslimi -sekä afrikkalaiseen pakanakulttuuriin kuuluvaa naisten ympärileikkausta ei ole vielä pilattu täysin.
      Joten voit olla onnellinen nainen.

      • kädenvääntö

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh


      • vs Raamattu
        kädenvääntö kirjoitti:

        Niin monta on uskojaa sen asian puolesta kuin vastaan. Yksi perustelu on kummallekin yhteinen eli terveys. Kuka siis on oikeassa? Mitäs sanot, häh

        Minulle on jäänyt epäselväksi se miten Raamattu suhtautuu tyttöjen ympärileikkauksiin, joista me useimmiten käytämme nimitystä silpominen. Koraanilla ympärileikkausta myös perustellaan eli jos toiset perustelevat Raamatulla niin onhan melkoinen työ, että asiasta saataisiin yksimielisyys joskus syntymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1932
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      610
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      526
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      435
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      54
      411
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      397
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    9. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    10. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      381
    Aihe