Eli mistä johtuu, että moni luulee, että vilkkua ei aina tarvita kääntyessä? Yleisimpiä lienee kiertoliittymässä suoraan ajaminen tai kaista josta ei saa kääntyä kuin yhteen suuntaan. Näissä moni sanoo, että vilkkua ei tarvita. Ymmärrän vanhemmat ihmiset, mutta löytyy juuri kortin saaneita jotka väittävät, että autokoulussa opetettiin näin.
Eikö näitä epämääräisiä asioita voisi neuvoa esimerkiksi infomainoksin kansalaisille? Auttaisi kaikkia...
Eikö näitä epämääräisiä asioita voisi neuvoa esimerkiksi infomainoksin kansalaisille? Auttaisi kaikkia...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse en viitsi vaivata päätäni vilkun käytöllä, siitä ei ole minulle mitään hyötyä. Kolaritilanteessa on vastapuolen aika vaikea todistaa, etten käyttänyt vilkkua, eikä se monessa tapauksessa vaikuta tilanteeseen mitenkään. Hyvin olen pärjäillyt vilkuttakin. Poliisin ollessa lähellä käytän luonnollisestikin vilkkua. Yksiäkään sakkoja en ole vilkuttamatta jättämisestä saanut niiden 8 vuoden aikana, jotka olen autolla ajellut.
Et ole sitten oivaltanut, että se oma vilkkusi ei ole sinua varten. Kyllä me muutkin tiedetään minne ollaan kääntymässä ilman sitä omaa vilkkuakin. Kerrataan vielä, kun et ole itse ymmärtänyt. Vilkulla ilmoitetaan ennakkoon muille mitä aiotaan seuraavaksi tehdä, jotta toiset osaavat ottaa liikkesi huomioon omassa ajossa.
Sitten kanssa katsoa sellanen paikka missä ei ole silminnäkijää, jos kolari sattuu ja etkä käytä vilkkua.
tyypillistä tämänpäivän asennevammasuutta.
kun MINULLE ei ole siitä mitään hyötyä....
Satumme vielä kerran yhteen. Kun pysäytät autosi, kiilaan eteesi, kiskaisen ovesi auki ja revin koko vilkkuvivun autostasi irti.
Ethän tarvitse sitä kuitenkaan.
Ja jos minua sattuu oikein vituttamamaan ajosi ilman vilkkua, otan etupenkkini alta vanhan katkaistun haulikkoni ja lasken läpi aivoistasi. Et näy käyttävän niitäkään.
Tapaamisiin.
on tänään oikea valopäiden komppania koolla.
Ei sillä vilkun käytöllä tarvitse itseään vaivata, paitsi jos ei osaa....