Koivusta irtoo nyt ihan kauheesti siemeniä ja mun muki on ikkunan raon vieressä johon ne kaikki lentää. Aina kun otan huikan on kurkku täynnä noita lentäviä helikoptereita,vai sanoisinko niinkuin talkkunajauhoja?
Siemeniä siemeniä
animattiN
301490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
tulin juuri pyörälenkiltä,ja mulla on silmät ja suu täynnä siemeniä :))
voi kun niistä saisi vaikka puuroo, mutta ei taida saada. Varpuset niistä taitaa pitää. ;) siis niistä siemenistä?
aivan kaikki täynnä siemeniä...Ihan varmasti koivu alkaa kasvamaan masussa:o/
mä kun söin niitä siemeniä kyllä kahdenkin koivun edestä :/
jos alkaakin jokin visakoivu kasvaa,,,,
tai vaivaiskoivu,,,,
Hih...niitä siemeniä löytyi niidenkin välistä illalla....;o) Ja mä vain ja ainoastaan hyppelin pöheikössä koiran perässä:o/
saa toivoa niin tpovoisin ehdottomasti vaivaiskoivua...:o)
Mistäs sille vauvakoivuklle sit isukin löydät??? Kuka on vastuusssa!!!
Huuhaalla ei olekaan ristiäisiä vielä vietetty. Luon luottavaisena katseeni Teihin, ihanat neidot, että hoidatte homman niin.
Kummitätinä voin toimia vaatimattomaan tapaani ja ehdotan että lapselle annetaan nimeksi Rudolf, siis Rudolf Koivu jos tulee poika. Tytön nimeä pitää miettiä vielä lisää.
Niin aina....Kyllä koivutyttönenkin olisi aikas ihana....Isätön raukka...Täällä niin monia koivuja...En kyllä tunnusta halailleeni niistä yhtään!!!
Kummitädiksi pääset ilman muuta....:o)))))))))))))
Ihanaa, koivuvauvan kanssa päästään sitten puistoon taas laskemaan liukumäkeä ja kaikkiin kivoihin härveleihin, joihin ei yksin kehtais mennää.. ;)
ja googlea tutkiessani löysin tytölle nimenkin: Betula joka on koivu latinaksi.
Ajatteles pienet Koivun kaksoset Betula ja Rudolf.
Isähän on tietenkin Saku Koivu, joten et sinä ainakaan köyhäksi yksihuoltajaksi joudu jäämään. Sakuhan on rikas jääkiekonpelaaja.
oikein innolla odottamaan tulevaa äitiyttä:o)))))
ettei vain hänen isänsä tai veljensä??? Noita siemeniä on niin kamalasti lennellyt viimeaikoina et väkisinkin olen saattanut altistua monen Koivun siemenille:o/
Nimet ovat erittäin sopivia....Kestääköhän raskaus normaalin ajan...??Vai miten se menee koivuilla???
kun siementää,niin siitä 11 viikkoa ensilumi on maassa.
ei saa puhua vielä kylmästä talvesta....vielä on kesää jäljellä...
hiihtäminen on mukavaa..varsinkin umpihangessa omia latuja myöten.. ;)
suksia esille...tahdon olla valmiina ensilumen tullessa...Ja nimenomaan omia latuja hiihdellen;o)))
Tietä käyden tien on vanki
vapaa on vain umpihanki
... ;))))))
Päättäväisin, mutta niin ihanin suksen vedoin umpihangessa ja luistoa riittää;o)
Hartiavoimin lykkien ja luistoo on tosiaan hyvä olla... ;)
Muutoin koko suksimisesta menee naatinto...;o))))))
11 viikkoa on 2,5 kuukautta,ja jos sua palelee, niin kyllähän sä tiedät kuka lämmittää.
kovasti :)
En ole kuullutkaan tuollaista, taitaa olla kansanviisauksia?
koivulajia tunnette? Ja mihin niitä jokaista käytetään? *köh köh* :))
Neljä....kai...En käytä koivuja...Paitsi et nautin niiden kauneudesta ja nyt siemenistä...Hei..Mahla on hyvää...Olen juonut sitä viimekesänä....;o)))
on kuulemma terveellistäkin en tosin ole itse kunnolla maistanut kuin joskus penskana.
Minunkin täytyy kokeilla.Jos ruoka ostokseni vaikka vähenevisivät.,
ne siemenet tuntuu ainakin maistuvan. Saisikohan niistä hyvää puuroa ;)