Mazda 323F

Wenus

Onko kellään kokemusta tälläisestä autosta? Ois tarkotuksena ostaa ekaks autoks itelleni, mutta yllättäen kuullu negatiivisia kommentteja. Onko kellään kokemuksta?

5

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytryry

      Taitaa olla jo suurin osa teinien pilaamia..
      Siis jos tarkoitat sitä 80-90-lukujen vaihteen mallia.

    • tässä vaiheessa

      Uutenahan tuo oli ihan tavan 323 mazdaan perustunut pieni coupe joka ei ollut kovin kallis mutta yhtä luotettava ja taloudellinen kuin muutkin korimallit. Lisäksi tuo kulki parilla isommalla koneella ihan reippaasti. Pieni ja kevyt kun oli.

      Mutta toisin kuin muut 323:n korimallit, nuo äffät ovat tähän mennessä kiertäneet useammalla teiniviiksellä kuin amiksen kampaajalinjan mirkut ja jälkikin on sen mukaista. Toisin sanottuna niistä äffistä joita vielä markkinoilla pyörii ei kyllä parhaalla tahdollaankaan saa luotettavaa ja taloudellista ajopeliä pikkurahalla.

      Lisäksi nuo ovat vielä nykyisessä kunnossaankin aika suolaisen hintaisia. Eivät onneksi sentään enää niin järjettömän ylihintaisia kuin vielä vähän uudempina jolloin hintalapun perusteella olisi voinut kuvitella ostavansa Porschen eikä suinkaan halpaa riisipussia vähän sporttisemmalla korilla.

      Parilla puolitutulla on ollut tuollainen omana tai pojan käyttöön ostettuna kakkosautona ja aika karmeita virityksiä ovat olleet.

      Tietty jos löydät siistin ja hyvin pidetyn niin ei se sen huononmpi ole kuin muutkaan tuon ikäluokan 323:et.

      • #323F#

        perusmallin HB -malleja.
        Ne oli ainakin ihan asiallisia autoja. Ne aikaisemmin mainitut ongelmat varmaankin kohdistuu niihin sammakkolamppu -malleihin.

        Viimeiset kol kaks kolmeset on tehty ja tuotu Suomeen vuonna 2003. Itselläni oli sellainen 1.6:n koneella ja se oli ainakin ihan ok peli. Viimeiseen erään oli laitettu kaikki herkut kaupan päälle. Tosin niistä pyydetään vielä melkoisen suolaisia hintoja.

        http://www.autotalli.com/crometapp/product/cars2/used_search/public/list.jsp?portal=auto&.pkg=11540294584880&cmd=move0&list=11540294585580&order=34.8&count=20

        Viimeinen ovh oli 18490 €. Tsekatkaa käytettyjen hinnat.


    • v***n Hullu!

      No mistäpä mallista/merkistä EI kuulis negatiivisia kommentteja? Joka Merkille löytyy omat puolustajansa ja mollaajansa. Jos itestä tuntui hyvälle ajaa yms. niin osta pois!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      155
      4906
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3586
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2243
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      95
      2113
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      27
      2019
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1478
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1370
    Aihe