Puupohjaiseen bioenergiaan keskittyvässä julkaisussa
http://veli.pohjonen.org/Refs/PohjonenTaivalkoski090506.pdf
mainitaan 'hiilidioksidin kaksoissieppaus':
"
Suomen ja muiden metsävyöhykkeen maiden osa esittää neuvotteluihin hiilidioksidin kaksoissieppausta. Hiilidioksidi siepataan ensin ilmakehästä puihin ja välivarastoidaan pellettiin. Hiilidioksidi siepataan toisen kerran pellettivoimaloissa ja varastoidaan muun hiilidioksidin kanssa maan alle.
"
Hiilidioksidin talteenotto on likipitäen välttämätöntä, sillä kivihiiltä riittää vielä pitkään ja on turha luulla, etteikö sitä käytettäisi niin kauan kuin sitä on taloudellisesti järkevää käyttää.
Lisäksi monin tavoin vaarallisen ydinvoiman lisärakentamisesta voidaan kokonaan luopua, sillä sama päästövähennys, joka saataisiin ydinvoimakapasiteetin kaksinkertaistamisella, saataisiin monin verroin turvallisemmin, kun otetaan talteen hiilidioksidi yhteensä 800GW hiilivoimaloista.
http://fire.pppl.gov/energy_socolow_081304.pdf
Hiilidioksidin sieppaus
2
336
Vastaukset
- paras voima
Tästä nähdään, että bioenergia on ainoa vastaus ilmasto-ongelmiin ja sillä voidaan vähentää kasvihuoneilmiötä, mihin fossiiliset ei pysty.
"Tästä nähdään, että bioenergia on ainoa vastaus ilmasto-ongelmiin ja sillä voidaan vähentää kasvihuoneilmiötä, mihin fossiiliset ei pysty."
Kun tarkemmin miettii, CO2:n kaksoissieppaus (kuten edellä kerrottu 'ensin ilmakehästä kasvistoon, sitten pelleteistä maanalaiseen säilöön') on ainoa AIDOSTI hiilidioksidia ilmakehästä vähentävä menetelmä. Esimerkiksi ydinvoiman ns. vähentävä vaikutus perustuu siihen, että sillä korvattaisiin ENEMMÄN hiilidioksidia päästävää energiantuotantoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635151SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133632Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213200SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352509Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT882245