Arkkipiispa Jukka Paarman mielestä kristittyjen suhde Israeliin on käynyt entistä tuskallisemmaksi ja rakkaus valittuun kansaan on nyt koetuksella, kirjoittaa sunnuntain Helsingin Sanomat.
Lehden mukaan Paarma on seurannut järkyttyneenä väkivallan kierrettä Lähi-idässä. Paarman mukaan Israelin toimet pakottavat suomalaiset kristityt tarkistamaan Israel-ystävyyttään.
- Raamatun kautta Israelin maa ja kansa ovat tulleet suomalaisille kristityille läheisiksi ja rakkaiksi. Kun katsomme Israelin nykyistä politiikkaa, me kristitytkin joudumme kuitenkin tekemään tiliä tästä rakkaussuhteesta. Siellä tapahtuu nyt paljon sellaista, jota ei voi hyväksyä. Siinä mielessä tiettyä etääntymistä on tapahtunut, Paarma sanoo.
Hänen mukaansa länsimaissa usein unohdetaan, että palestiinalaisalueilla on huomattava kristitty vähemmistö.
- Uskonveljemme ovat nimenomaan palestiinalaisten piirissä. Heihin meillä on läheisimmät suhteet. Monet Israelin ystävät tahtovat myös unohtaa, että Israelin valtio on suhtautunut hyvin kovalla ja tylyllä tavalla kristilliseen työhön alueellaan, Paarma toteaa.
Paarma näyttää täysin unohtaneen, että Jumalan valittu kansa ovat juutalaiset, ja Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi katsoo. Me muut olemme niitä, jotka vain Jumalan armosta pääsemme Taivaaseen - ja yleensä emme.
Lehden mukaan Paarma on seurannut järkyttyneenä väkivallan kierrettä Lähi-idässä. Paarman mukaan Israelin toimet pakottavat suomalaiset kristityt tarkistamaan Israel-ystävyyttään.
- Raamatun kautta Israelin maa ja kansa ovat tulleet suomalaisille kristityille läheisiksi ja rakkaiksi. Kun katsomme Israelin nykyistä politiikkaa, me kristitytkin joudumme kuitenkin tekemään tiliä tästä rakkaussuhteesta. Siellä tapahtuu nyt paljon sellaista, jota ei voi hyväksyä. Siinä mielessä tiettyä etääntymistä on tapahtunut, Paarma sanoo.
Hänen mukaansa länsimaissa usein unohdetaan, että palestiinalaisalueilla on huomattava kristitty vähemmistö.
- Uskonveljemme ovat nimenomaan palestiinalaisten piirissä. Heihin meillä on läheisimmät suhteet. Monet Israelin ystävät tahtovat myös unohtaa, että Israelin valtio on suhtautunut hyvin kovalla ja tylyllä tavalla kristilliseen työhön alueellaan, Paarma toteaa.
Paarma näyttää täysin unohtaneen, että Jumalan valittu kansa ovat juutalaiset, ja Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi katsoo. Me muut olemme niitä, jotka vain Jumalan armosta pääsemme Taivaaseen - ja yleensä emme.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kirjoitit,
> Jumalan valittu kansa ovat juutalaiset, ja
> Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi
> katsoo
Olen itsekin Paarman lausuntoja vastaan, enkä pidä häntä luterilaisenakaan,
mutta tuohon lausumaasi en täysin voi yhtyä.
Mitä mieltä olet esim. siitä, että 1990-luvulla tms. Israel ei hyväksynyt kansalaisikseen Messiaanisia juutalaisia. Täytyisikö tätäkin pitää hyväksyttävänä asiana, mm. Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan kannalta katsottuna?
Eivätkös he tee väärin, kun eivät hyväksyneet kristittyjä, messiaanisia juutalaisia, kansalaisikseen? Eli eivät hyväksy(neet) Jumalan ilmoitusta, eli Poikaa, Jeesusta Kristusta. Onko tämä ok?
"Paarma näyttää täysin unohtaneen, että Jumalan valittu kansa ovat juutalaiset, ja Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi katsoo. Me muut olemme niitä, jotka vain Jumalan armosta pääsemme Taivaaseen - ja yleensä emme."
Israel=miehittäjä=terroristivaltio.
Israel=YK-sotilaiden, lasten ja naisten sekä siiviilien murhaajia.
Mitä muuta ISRAEL enää voi olla kuin tappajakansa liittolaisesnsa USA:n kanssa.
ole mitään valittuja kansoja tai luvattuja maita! Maa on samaa Tampereen Teiskon Kaanaassa kuin Kaanaan maassakin ja ihmiset ja kansat ovat samanlaisia; alas siis maan palvonta ja kansakuntien luokittelu uskonnollisin mielikuvitusperustein!
Kränän syynä alueella ovat käytännön konkreettiset elintilaongelmat, viljava maa ja vesi!
Irratioinaalisin perustein Israel vetoaa muihin maailman kansoihin saadakseen tukea palestiinalaisten sortamiseen!
Hyvä, että arkkipiispa raoittaa jo toista silmäänsä!
Mitä ihmettä höpäjät? On toki tunnettu asia, että Israel kuluttaa valloitustensa johdosta 95% alueen vesivaroista, mutta sillä on siihen oikeus
A) runsaan vihannes- ja hedelmätuotantonsa johdosta B) alueella on aikoinaan asunut juutalaisia, joten on aika että juutalaiset ovat saaneet vallattua tärkeimmät ja hedelmällisimmät alueet Jumalallisen ilmoituksen takia.
olet aikuinen, miten voit ilme värähtämättä syytää tuollaista soopaa?
Jumalaa ei ole olemassa, ei kai kukaan realisti usko siihen hömpötykseen?
määritteli lupaamansa maa-alueen poliittismaantietellisesti, mitkä ovat "Luvatun maan" kulmakoordinaatit?
Yksi esimerkki:
Genesiksessä Herra lupaa Abramille: "Sinun jälkeläisillesi minä annan tämän maan Egyptin rajapurosta Eufratin suureen virtaan saakka, tämän maan, jossa asuvat keniläiset, kenasilaiset ja kadmonilaiset, heettiläiset, perissiläiset ja refalaiset, amorilaiset, kanaanilaiset, girgasilaiset ja jebusilaiset."
itsesuggestiota sitten toteutetaan vimmatusti!
Hedelmällisiä jokilaaksoja ei paljonkaan Herransa luvannut, hyvin sannoitettua suoja-aluetta kuitenkin, parhaat öljyesiintymätkin jäävät alueen ulkopuolelle.
Luuletko, että elämme järjen aikakautta?
Jumala tuominnut juutalaiset maattomina vaeltamaan ja häätänyt heidät israelista ikuisiksi ajoiksi. Se että juutalaiset muuttivat israeliin oli toisinsanoen Jumalan käskyn vastainen teko. Voitaisiinko ajatella että tämän johdosta Jumala on tuominnut israelilaiset elämään ikuisessa terrorismin pelossa?
mutta ilmeisesti suurin osa ihmisistä hyljeksii järjen käyttöä; mielikuvitusmaailmaa on ehkä sittenkin helpompi hallita ja sijoittaa itsensä toiveineen ja pelkoineen sekä kokemusineen siihen!
Kannattaa lukea Vanhaa testamenttia ihan sen takia, että ymmärtää, mitä juutalaiset/israelilaiset ajattelevat kohtalostaan ja mahdollisuuksistaan.
Lupauksia luvatusta maasta on paljon, mutta myös varoituksia liiton rikkomisesta ja käskyjen noudattamattomuudesta.
---
Koraaniinkaan tutustuminen ei ole pahitteeksi, jos aikoo ymmärtää maailmanpolitiikkaa/politiikan puutetta.
Järki ei nykyään ole sallittua muualla kuin talouselämässä ("ylimystö").
Muilla "aloilla" pitää valita: "Jollet ole puolellamme, olet meitä vastaan". Maailman "rahvaan" osa.
http://sivistys.net/?action=juttu&ID=1741
On täysin luvallista pyrkiä parhaan järjen mukaan saamaan voittoa ja välttämään tappiota. Vai mitä?
"järjen" mukaan..
"Suomen bruttokansantuote romahti 1990-luvun alussa jyrkemmin kuin missään muussa OECD-maassa. Maa oli kipannut terveen taloudenpidon roskakoppaan"
http://www.ajatuskirjat.fi/suomi/lukunayte_kuinkahumpuukivalloittimaailman.asp
Onko muuten tarpeen lähes identtinen viesti alempana tällä sivulla olevan lisäksi?
Eipä olekaan. Turunsanomat, johon tuo aiempi viesti viittasi, on osan asioista jättänyt mainitsematta.
voisiko Turun Sanomat ratkaista Lähi-Idän ongelmat?
Jumala asiantuntija Paarmaan vai nimettömään kirjoittelijaan?
Saatanan asialla. Hän ei ole mikään kristitty, papin kaapuun naamioitunut kommunisti. Katsokaa hänen silmiään, voiko häijympää katsetta ollakaan.
Paarma silittää terroristien päätä ja tulkitsee Raamattua miten tahtoo.
Tällaisia valhepastoreita koko luterilainen kirkko on täynnä.
Mitä tulee kristittyjen asemaan, niin Lähi-idässä ja arabimaissa kristityt ovat nimenomaan muslimien vainoamia.
Oletko sinä juutalainen?
Jos et niin pidätkö juutalaisia parempina ihmisinä kuin itseäsi?
Siis toi selvittäis aika paljon sun logiikkaa.
vastaisitko?
sä olet sairas
Paarma ottaa aktiivisesti kantaa ihmisoik.kysymyksissä vain Israelin ja sen vihollisten suhteen. Ja aina Israelia moittien.
Paarma, kuten koko lutherilainen kirkko on Saatanan kätyreitä - eivät muuta.
"Paetkaa siitä Suuresta Babylonista te minun rakkaani, ettette olisi verivelassa sen synteihin" Tämä suuri Babylon on nykyinen maailmanlaajuinen kristillinen Kirkko.
Kehoitankin eroamaan teitä siitä!
Kohua aiheuttaneista Muhammed-pilakuvissa piispa Paarma meni nuolemaan muhamettilaisten persettä siinämäärin, että tuomitsi jopa omansa, eli kristityt.
Paarma on aina ollut juutalaisvastainen. Saatana on ovela, ja soluttautuu kristittyjen pariin juuri sieltä, mistä ei uskoisi. Paarma on hengellisesti täysin demonihenkien vallassa ja -riivaama.
Juutalaisvastaisuushan on vanha hyvä kristillinen traditio.
Juutalaisvastaisuudessa, "tätä traditiota", -sinä ainakin pidät hyvin yllä.
Phaedran kirjoituksia on ilo lukea, sillä niissä tiivistyy totuuden, puolueettomuuden ja oikeellisuuden sanoma todellakin hyvin yhteen nivoutuneina.
Sydämen sivistys ja oikea kristillisyys. Pyri sinäkin siihen.
Muista, että luterilaiset pitävät Raamattua auktoriteettinaan.
Paarma ei pidä Raamattua ja lut.tunnustuksia auktoriteetteinaan. Hän ei ole luterilainen.
Luterilainen kirkko on täynnä ei-luterilaisia piispoja ja pappeja..
?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000018212795
Kun tutkit kristikunnan historiaa, näet koko mainitun tradition kaikessa laajuudessaan.
Tiedän kyllä kristikunnan historiaa, ja kuten toteat, niin mainittu traditio on kyllä totta, mutta että sen jatkaminenkin vielä .. se on kait jo täysin muuta.
Hyvä ettet ole antisemitisti.
unohduksesta.
"Juutalaiset eivät ole Jumalan mielestä valittu kansa, he ovat jättäneet pois universalismin perinteen uskostaan.
To Me, O Israelites, you are
Just like the Ethiopians
--declares the Lord.
True, I brought Israel up
From the land of Egypt,
But also the Philistines from Caphtor
And the Arameans from Kir. (Amos 9:7)
Israel on tehnyt itselleen kultaisen vasikan maapalasta ja miekasta ja palvoo niitä tehden vääryyttä veljilleen.
Kun tarkastelet Israelin toimia, kysy itseltäsi hyväksyisikö Jeesus ne.
Jos vastaat kyllä, lue vuorisaarna ja kysy uudelleen.
Sinä puolustat ihmisiä jotka himoitsevat toisten taloja ja muuta omaisuutta ja varastavat ne ja tappavat ja sortavat heitä.
Jos Israeliitit olisivat Jumalan valittu kansa, ei sinun, eikä kenekään muunkaan tarvitsisi heitä puolustaa.
Jos Jeesus olisi Israelin pääministeri, sanoisiko hän Arafatista "Minun olisi pitänyt tappaa hänet kun minulla oli tilaisuus" tai "Heitä pitää lyödä kunnes he pyytävät armoa"
Sinun suhtautumisesi on vanhatestamentillinen. Menkää ja tappakaa heidät ja ottakaa heidän maansa omaksenne.
Sinun suusi puhuu makeita sanoja rakkaudesta ja armosta mutta sinun sydämesi ei tunne niitä vaan on musta ja kylmä.
Älä puhu minulle Jeesuksesta sillä sinä et Häntä tuntisi vaikka kusisit Hänen kintuilleen.
Sinä seisoisit farisealaisten ystäviesi kanssa ja kumartaisit maallista mammonaa huutaen RISTIINNAULITKAA RISTIINNAULITKAA !!!"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=3000000000213930#3000000000213930
"Minulle, oi Israelin kansa
olette aivan kuten Etiopialaiset
--sanoo Herra
Totisesti,
toin teidät Egyptin maasta,
mutta toin myös Filistealaiset Kaptorista
ja Aramealaiset Kiristä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=3000000000208727#3000000000208727
(Amos 9:7)"
http://www.kolumbus.fi/kmalmirae/Juuret/start.htm
>Kristittyjen keskuudessa ehkä kiehtovin idea on ajatus kristinuskon juutalaisista juurista. Sitä on lanseerattu jo parinkymmenen vuoden ajan kristillisten johtajien, erityisesti paavin toimesta. Juutalaiset ystävämme ovat astuneet esiin kuin vastauksena kirkkojen puheenvuoroihin.
Käsitys kristinuskon juutalaisista juurista on alkanut iskostua myös monen rivikristityn elämään. Harrastetaan juutalaisia tapoja, ruokia, lauluja ja tansseja, opetellaan heprean kieltä sekä tuetaan juutalaisia yhteisöjä taloudellisesti, sosiaalisesti ja poliittisesti.
Tarkastelemme tässä kirjassa, seuraavia kysymyksiä:
(1) Pitääkö väite kristinuskon juutalaisista juurista paikkansa. Olipa kuinka tahansa, väitteellä on ollut ja on edelleenkin tärkeitä seurauksia. >
>Paarma näyttää täysin unohtaneen, että Jumalan valittu kansa ovat juutalaiset, ja Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi katsoo. Me muut olemme niitä, jotka vain Jumalan armosta pääsemme Taivaaseen - ja yleensä emme.
Siis taidat olla kyllä hihhuli
tulkinnat. jos olisit juutalainen niin ymmärtäisin hyvin oma kehun mutta että joku alkaa pitää jotain juutalaisia omaa kansaansa parempana.
selvästi kristin usko antaa huonoja vaikutteita joillekkin.
ja toi vaikuttaa jo ihan tarkoitukselliselta provolta että: Israelilla on siis oikeus tehdä mitä parhaaksi katsoo
missä aivopesulassa olet kasvanut???
Israelin toimista Lissabonissa, yleensä suomalaisille, joita uutisoidaan vääristyneellä tavalla:
Mitä mieltä olisitte, jos vaikka Ruotsista ammuttaisiin raketteja Suomeen "Hisbollah"-nimisen järjestön toimesta ja heidän (Ruotsin) eduskunnassansa olisi esim. kymmenen "Hisbollahin" kansanedustajaa, ja Ruotsi ei tekisi asialle mitään, vaan antaisi "Hisbollahin" vain toimia ja laittaa rakettejaan suojaan siviiliväestön keskuuteen ja antaa Hisbolahin ampua rakettejansa nimenomaan juutalaisten siviilien päälle ja ottaa panttivankeja?
Sitten, kun rakettivarastoja yritettäisiin tuhota, niin Hisbollah pitäisi omia kansalaisiaan ihmiskilpinä rakettivarastojensa suojissa, eikä edes päästäisi kansalaisiaan pakenemaan pommitusten tieltä. Tämä vain, koska Hisbollah tietää miten väärin muu maailma tulkitsisi nuo iskut. Syyhän on nimenomaan Hisbollahin, koska he pitävät siviilejänsä ihmiskilpinä rakettivarastojensa suojana.
Hisbollahin kannattajille on vain mieleen, jos he kuolevat itsemurhapommittajina tai jos toimivat ihmiskilpinä (ja saavat siten maailman tuomitsemaan vastustajansa).
Suomesta puuttuu uutisoinnin ammattitaitoa, kun tällaisia asioita ei uutisoida oma-aloitteisesti. Ainut kerta, kun näistä annettiin kertoa paremmin oli se, kun Israelin suurlähettilästä haastateltiin suoraan jossakin radion tai tv:n haastattelussa. Hän kertoi asioista paremmin.
Täällä Suomessa toimii ulkoministerinä Erkki Tuomioja. Se on järkyttävä häpeä Suomelle.
Hänhän vertasi taannoin (vuosia sitten) Israelin toimia natsi-Saksan toimiin.
Suoraan sanoen hirvittää joka kerta jo etukäteen lukiessaan / kuullessaan Tuomiojan lausuntoja. Voi mikä häpeä Suomelle! Eikös hän ollut polttanut sotilaspassinsakin joskus 70-luvulla, vai muistanko henkilön väärin?
vai muistanko senkin väärin, on Portugalin pääkaupunki.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lissabon
Tulee kirjoitettua nopeammin kuin ajattelee.
Olen eri mieltä arkkipiispan kanssa.
Eikä häneen kannata vedotakaan kristittyjen parissa, hänhän toimii omaa kirkkoaan vastaan Raamatun sanan vastaisuudessansa.
Hänestä yleisesti, siis ei Libanonin tilanteeseen liittyen vaan yleisesti: hän toimii rajusti Raamatun sanan vastaisesti, hyväksyy jumalattomuutta: ja kansa hurraa. Sellaisia piispoja on Suomessa runsaasti.
"Antakaa arvo itsellenne ja omalle arvostelukyvyllenne. Ottakaa uskonnon puu, ravistelkaa siitä kaikki ihmisten tekemä ja sepittelemä, mitä todistettavan todellista jää jäljelle???
Uskonnot ovat maailman selitysyrityksiä ja jumalat, olkootkin puusta, kullasta, kivestä taputeltuja tai aineettomia ajatustuotteita ovat kaikki tykkänään tekijöidensä heijastuksia! Epäjumalia siis kaikki.
Ei ole Luvattuja maita, ei Paratiiseja, ei muitakaan Eldoradoja, eikä tietenkään Helvettiä tai Kadotusta; kuvajaisia kaikki! Niillä on hyvä pitää kansa kurissa ja sotilaat rivissä, niillä on hyvä kiristää, pelotella, uhkailla, mielistellä ja maanitella!
Niillä on herraväen soma nostaa itsensä jalustalle, hankkia ansiotonta arvonnousua!